Matematik Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Matematik, evrensel dil olarak bilinmektedir; sahip olduğumuz teknolojinin arkasında yatan ve binyıllardır kullanılıp geliştirilmekte olan matematik, modern dünyamızın arkasındaki yapıtaşı olarak görülebilir. Bu yapıtaşı hakkında bilgiye sahip bir neslin yetiştirilmesi, eğitim alan herkesin şöyle ya da böyle temel bir matematik bilgisine sahip olması da gerekmektedir. Okullarda matematik üzerine verilen eğitim de bu noktada temel matematik bilgisine sahip bir neslin yetiştirilmesini sağlamayı hedeflemektedir. Bu noktada devreye giren matematik öğretmenleri, matematik bilgisine sahip gençlerin yetiştirilmesi ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. Matematik öğretmenliği, diğer öğretmenlik alanlarında olduğu gibi kendi içinde belli başlı avantajlara ve dezavantajlara sahip olup günümüzde meslek seçme aşamasında olan gençler tarafından hakkında en fazla araştırma yapılan meslekler arasında yer almaktadır. Özellikle matematik öğretmenliği mesleğinin kişiye kazandırdığı prestij ve toplumda sahip olduğu konum, bu mesleğin en öne çıkan özellikleri arasında yer almaktadır. Tüm öğretmenlerde odluğu gibi matematik öğretmenleri de toplumun değerli bir üyesi olarak her zaman saygı görmektedirler. Gelecek neslin yetiştirilmesinden ve gençlerin en iyi şekilde eğitilip topluma kazandırılmasından sorumlu olan matematik öğretmenlerine toplumda büyük saygı duyulmaktadır. Ana görevi, okul çağındaki gençlere matematik ile ilgili temel bilgileri öğretmek olan matematik öğretmenleri; öğrencileri yönlendirip topluma faydalı bireyler yetiştirme görevine de sahiptir. Özellikle kendilerine bir kariyer seçme aşamasında olan gençlerin en çok merak ettiği meslekler arasında yer alan matematik öğretmenliği, epey prestijli bir meslek olarak ön plana çıkmaktadır. “Matematik öğretmeni nasıl olunur? Matematik öğretmeni ne iş yapar?” ve benzeri sorular sıklıkla sorulmakta ve merak edilmektedir. Bunun yanında, insanların en çok merak ettiği sorulardan ilki “Matematik öğretmeni ne kadar maaş alır?” sorusudur. Eğer siz de matematik öğretmenliği hakkında bilgi almak istiyorsanız, aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazıyı okumaya devam edebilir, “Matematik öğretmeni ne kadar maaş alır?” sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur?

En çok merak edilen meslekler arasında yer almakta olan matematik öğretmenliği hakkında sorulan sorulardan birisi de “Matematik öğretmeni nasıl olunur?” sorusudur. Her meslekte olduğu gibi bir kişinin de matematik öğretmeni olmak için yerine getirmesi gereken bazı şartlar, alması gereken bazı eğitimler bulunmaktadır. Matematik öğretmenleri söz konusu olduğunda da en çok merak edilen konulardan birisi hangi eğitimleri alan kişinin matematik öğretmeni olabileceği sorusudur. Bunun yanında, matematik öğretmenliğine olan rağbet göz önünde bulundurulursa bir kişinin matematik öğretmeni olmak için ilk olarak iyi bir şekilde matematik bilgisi olması ve matematik öğretmenliği konusunda kendini geliştirmeye açık olması gerektiğini söyleyebiliriz. Matematik öğretmeni olmak için gereken şartları ise şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Matematik öğretmeni olmak için bir kişinin yerine getirmesi gereken başlıca şart üniversitelerin dört yıllık Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun olmalarıdır. Bu bölümde, genel olarak öğretmenlik ve spesifik olarak matematik öğretmenliği hakkında kapsamlı bir eğitimden geçecek olan kişi eğitimden sonra matematik öğretmeni olmaya hak kazanır.
 • Matematik, Bilgisayar Mühendisliği ve Matematik Mühendisliği ile Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümlerinden mezun kişiler de pedagojik formasyon alarak matematik öğretmeni olmaya hak kazanabilirler. Bunun yanında, pedagojik formasyona yönelik yasaların sürekli değişmesi dolayısıyla kişinin bölüm seçimi yapmadan önce formasyona yönelik en son düzenlemeleri araştırmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.
 • 4 yıllık lisans bölümünden mezun olan kişinin yapması gereken şey Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek yeterli puanı almaktır. Eğer aldığı puan atama için yeterliyse kişi matematik öğretmeni olarak görevine başlayacaktır.
OKU  İŞKUR Kayıt Belgesi İnternetten Nasıl Alınır?
Matematik Öğretmeni
Matematik Öğretmeni

Matematik Öğretmeni Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekmektedir?

Matematik öğretmenliği mesleğini seçmeyi düşünen gençlerin en çok merak ettiği soru da matematik öğretmenlerinin sahip olması gereken niteliklerin neler olduğu sorusudur. Her meslekte olduğu gibi matematik öğretmenliğinde de kişinin belli başlı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Öğretmenlerin sahip olması gereken en temel özelliklere sahip olması beklenen matematik öğretmenleri aynı zamanda matematiğe ve matematik öğretmeye karşı bir ilgi de duymalıdır. Doğal olarak matematik öğretmenlerinin iyi bir matematik bilgisine sahip olması şarttır. Matematik öğretmeni olmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken nitelikleri şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Özverili ve sabırlı olmak bir matematik öğretmeninin sahip olması gereken en temel özelliklerdendir,
 • Bir matematik öğretmeni, gençlerle ve çocuklarla iyi iletişim kurabilecek becerilere sahip olmalıdır,
 • Öğretme ve bunun yanında öğrenme konusunda da istekli olmak bir matematik öğretmeninin özellikleri arasındadır,
 • Matematik öğretmenleri matematik konusunda büyük bir ilgi, şevk ve sevgi duymalıdır,
 • Bir matematik öğretmeni, öğrencileri, bir birey olarak düşünmeye ve sosyal hayatlarında verdiği kararları iyi bir şekilde değerlendirmeye yönlendirmelidir,

Matematik Öğretmenleri Ne İş Yapar?

Öğrencilere matematik konusunda eğitim verip onları temel bilimler hakkında bilgi sahibi olmaya teşvik edecek olan matematik öğretmenleri, matematik öğretmekten sorumludur. Bunun yanında, diğer öğretmenlik alanlarında olduğu gibi matematik öğretmeni de gençleri gelecek hayatlarında ne yapacakları konusunda bilgilendirme sorumluluğuna sahiptir. Tüm zamanların en popüler meslekleri arasında yer almış olan matematik öğretmenliği hakkında en çok merak edilen sorular arasında “Matematik öğretmenleri ne iş yapar?” sorusu gelmektedir. Matematik öğretmenlerinin yaptığı temel işler şunlardır:

 • Matematiksel terminoloji ve formülleri bilmek, bunları öğrencilere anlaşılır bir şekilde öğretmek,
 • Öğrencilerle iletişim kurmasını sağlayacak temel iletişim becerilerine sahip olmak ve çocuk psikolojisinden anlamak,
 • Öğrencilerin, matematiğin günlük hayatımızdaki önemini ve diğer bilimlerle ilişkisini anlamasına yardımcı olmak,
 • Öğrencilerin matematiksel problemleri, formülleri çözme becerilerini geliştirmek; matematik problemlerini çözmelerini sağlayacak stratejileri öğrencilere öğretmek,
 • Öğrencileri matematik bilgilerini ve problem çözme becerilerini bireysel olarak da geliştirmeye teşvik etmek,
 • Müfredata ve MEB tarafından tanımlanan genel eğitim standartlarını yansıtan bir ders planı hazırlamak, kendi bilgi ve tecrübesi dahilinde bu ders planını geliştirip öğrencilerin matematik becerilerine katkıda bulunmak,

Matematik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alır?

Matematik öğretmenlerinin aldığı maaş en çok merak edilen konular arasındadır. Özellikle meslek seçimi için araştırma yapan gençlerin en çok sorduğu sorular arasında yer alan bu soruya yazımızda bir cevap vermeye çalışacağız. 2022 matematik öğretmenliği maaşları söz konusu olduğunda asgari ücret ile 15.000 TL arasında bir meblağdan söz etmek mümkündür. Özellikle diğer öğretmenlik alanlarında olduğu gibi matematik öğretmenleri de ek ders ve özel ders vererek kendilerine ek gelir sağlayabilirler. Elbette bir öğretmenin aldığı maaş tecrübesine ve mesleki açıdan kendini ne kadar geliştirdiğine bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin maaşı da zaman zaman kamuda çalışanlara kıyasla daha düşük ya da yüksek olabilir.

OKU  Fas Asgari Ücret - fas'ta asgari ücret kaç dolar?

baskılı ıslak mendil