Okul Öncesi Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Yeni neslin yetiştirilmesinde büyük rol oynayan öğretmenler, günümüzün en önemli ve kutsal mesleklerinden birini yapan kişiler olarak görülürler. Kültürümüzde de öğretmenlere ve öğretmenlik mesleğine olan saygı, öğretmenlerin halk arasında her zaman önemli bir yere sahip olmasına sebep olmuştur. Okul öncesi öğretmenliği de tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi gelecek neslin yetiştirilmesinde büyük rol oynamaktadır, okul öncesi yaştaki çocukların eğitim öğretime ve gelecek hayatlarına hazırlanmasında, sosyal becerilerini geliştirmesinde ve temel becerileri öğrenmesine yardımcı olmak amacını güden okul öncesi öğretmenleri de bu noktada topluma faydalı bireyin yetiştirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Okul öncesi öğretmenliği, kişiye toplumda iyi bir konum, mesleki tatmin ve görece iyi bir maaş vaat etmektedir. Ancak, öğretmenlik mesleği hiçbir zaman para odaklı değerlendirilebilecek bir meslek olmadığı için okul öncesi öğretmenliğinin en büyük avantajı olarak kişinin topluma sağladığı fayda dolayısıyla sahip olacağı konumu ön plana çıkarabiliriz. Bunun yanında, okul öncesi öğretmenliği, meslek seçme aşamasında olan gençler tarafından hakkında en fazla araştırma yapılan meslekler arasında yer almaktadır. Okul öncesi yaştaki çocuklarla ilgilenmek, onların ihtiyaçlarını karşılamak ve onları yönlendirmekten sorumlu olan okul öncesi öğretmenleri; çocukları okul hayatına hazırlama işini de yerine getirmektir. Bunun yanında, insanların en çok merak ettiği sorulardan ilki “Okul öncesi öğretmenleri ne kadar maaş alır?” sorusudur. Eğer siz de okul öncesi öğretmenliği hakkında bilgi almak istiyorsanız, aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazıyı okumaya devam edebilir, “Okul öncesi öğretmenleri ne kadar maaş alır?” sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

Okul Öncesi Öğretmeni
Okul Öncesi Öğretmeni

Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere gençlerin en çok merak ettiği meslekler arasında yer alan okul öncesi öğretmenliği hem kutsal bir meslek olmasıyla hem de kişiye sunduğu getiriler ile her zaman en popüler öğretmenlik alanlarından birisi olagelmiştir. Elbette, her meslekte olduğu gibi okul öncesi öğretmeni olmak için de kişinin belli başlı niteliklere sahip olması, bazı eğitimleri başarı ile tamamlamış olması gerekmektedir. Bunun yanında, hızlı bir şekilde artan genç nüfusu en iyi şekilde eğitip topluma yararlı bireyler haline getirecek kişilere olan ihtiyaç göz önünde bulundurulursa, okul öncesi öğretmenliği yapmak isteyen bir kimsenin kendini en iyi şekilde geliştirmesi gerektiğini, mesleki ve kişisel gelişimin bir sınırı olmadığını da söyleyebiliriz. Okul öncesi öğretmeni olmak için gereken şartları ise şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Okul öncesi öğretmeni olmak için bir kişinin yapması gereken ilk şey üniversite sınavından gerekli puanı alıp üniversitelerin dört yıllık okul öncesi öğretmenliği ya da anaokulu öğretmenliği bölümlerinde lisans eğitimini başarıyla tamamlamaktır.
 • Okul Öncesi Öğretmenliği ya da Anaokulu Öğretmenliği bölümlerini başarıyla tamamlayan kişiler okul öncesi öğretmeni olarak çalışma hakkına sahip olurlar.
 • Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi bölümü mezunları da anaokulu öğretmeni olarak hizmet verebilirler.
 • Okul öncesi öğretmeni olarak okullarda görev yapmak isteyen kimsenin mezun olduktan sonra yapması gereken ilk şey KPSS sınavına girip yeterli puanı almaktır. Kişi sınav sonrasında aldığı puana göre atanacaktır. Her yıl 2.000 civarında okul öncesi öğretmeni ataması yapılmaktadır.
OKU  2023 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? Başvuru ve Sorgulama

Okul Öncesi Öğretmeni Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekmektedir?

Her meslekte olduğu gibi okul öncesi öğretmenliği de kişinin belli başlı özelliklere sahip olmasını gerektirmektedir. Bu özellikler sayesinde kişi işini layıkıyla yerine getirebilir ve mesleğini daha tatmin edici, daha iyi bir şekilde sürdürebilir. Özellikle söz konusu öğretmenlik olduğunda kişinin mesleki tatmine erişmesi fazlasıyla önemlidir, neticede okul öncesi öğretmenleri küçük yaştaki çocukları sosyal hayata hazırlamaktan sorumludur ve yaptıkları her şey çocuklarını gelecekteki hayatını şöyle ya da böyle etkileyecektir. Okul öncesi öğretmeni olmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken nitelikleri şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Bir okul öncesi öğretmeninin sahip olması gereken başlıca özellik çocukları sevmesidir. Mesleği gereği uzun süreler boyunca çocuklarla iç içe olacak onlarla ilgilenecek olan okul öncesi öğretmenleri çocuklara karşı şefkatli ve sevgi dolu bir yaklaşım sergilemelidir.
 • Çocuklarla iyi iletişim becerisine sahip olmak da okul öncesi öğretmenlerini sahip olması gereken özelliklerden biridir. Çocuklara karşı anlayışlı ve sevecen bir üslupla, onların ihtiyaçlarına ve meraklarına en uygun olacak yaklaşımı sergilemek okul öncesi öğretmenlerinin sahip olması gereken özelliklerdendir.
 • Bir okul öncesi öğretmeni, çocuk psikolojisinden anlamalıdır. Çocuk psikolojisini en iyi şekilde anlamak ve ona göre çocuklarla iletişime geçmek bir okul öncesi öğretmeninin sahip olması gereken başlıca özelliklerdendir. Özellikle aldıkları eğitim sonrası çocuk psikolojisi hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olacak olan okul öncesi öğretmenleri, kendi tecrübeleri ve yatkınlıkları ile de edindikleri bilgiyi beslemelidir.
 • Çocuk oyunlarını bilmek her zaman bir okul öncesi öğretmeni için avantajlı olacaktır.
 • Herhangi bir acil durumda başvurmak üzere kişinin acil yardım teknikleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.
 • Organizasyon yeteneğine sahip olmak bir okul öncesi öğretmeni için her zaman yararlı olacaktır.

Okul Öncesi Öğretmeni Ne İş Yapar?

Küçük yaştaki çocukların toplumsal hayata, ilerideki okul yaşamına ve sosyal sorumluluklara alıştırılmasından sorumlu olan okul öncesi öğretmenleri pek çok göreve ve sorumluluğa sahiptir. Son zamanlarda ülkemizde de büyük bir popülerliğe kavuşmuş olan okul öncesi öğretmenliği hakkında en çok merak edilen sorular arasında okul öncesi öğretmenlerinin ne iş yaptığı sorusu da gelmektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin yaptığı işleri şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Çocuklarla birlikte zeka geliştirici oyunlar oynamak,
 • Çocukların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak,
 • Çocuklar arasında ortaya çıkabilecek olan her türlü olumsuz duruma ve anlaşmazlığa mantıklı çözümler üretmek,
 • Çocukların kendilerini ifade etmelerine uygun ortamı hazırlamak, bu konuda onlara yardımcı olmak,
 • Çocuklara temel bakım kurallarını öğretmek,
 • Çocuklara sosyal kuralları, sağlıklı beslenme kurallarını ve toplumsal değerleri öğretmek,
 • Çocuk eğitimi ve gelişimi konusunda meslektaşlarıyla toplantı yaparak kendini sürekli geliştirmek,

Okul Öncesi Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Okul öncesi öğretmeni maaşı da en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Özellikle meslek seçimi için araştırma yapan gençlerin en çok merak ettiği konular arasında yer alan bu konuyu bu yazımızda açıklığa kavuşturacağız. 2022 okul öncesi öğretmeni maaşları söz konusu olduğunda mesleğe yeni başlayan okul öncesi öğretmenlerinin 8.000 TL civarında maaş aldığını söyleyebiliriz. Öğretmenlerin aldığı ek dersler, ortaya koydukları mesleki gelişim ve kazandıkları tecrübe de söz konusu maaşın artmasını sağlayacaktır. Tecrübeli bir okul öncesi öğretmeni yukarıda verilen meblağın çok daha üstünde bir maaş alıyor olacaktır.

OKU  Astsubay Ne Kadar Maaş Alır?

baskılı ıslak mendil