Yazılım Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Yazılım ve programlara günümüzde en fazla rağbet gören meslekler arasında yer almaktadır. Gelişen teknoloji, bu alanda yeni iş kollarına olan ihtiyaç da giderek artmaktadır. Özellikle yazılım ve programlama konusunda bilgi sahibi işgücüne olan ihtiyaç fazlasıyla büyüktür. Yazılım mühendisliği de bu noktada devreye girip, yazılımcılık ve programlama alanındaki ihtiyaçları karşılayacak kişilere yönelik ihtiyacı bilgi ve tecrübeleri ile karşılar. Yazılım mühendisliği, yazılım ve kodlama alanında bilgi sahibi olmayı gerektirir ve günümüzde meslek seçme aşamasında olan gençler tarafından hakkında en fazla araştırma yapılan meslekler arasında yer almaktadır. Özellikle teknoloji ile çalışma fırsatı tanıması ve pek çok fırsat sunması ile yazılım mühendisliği gençler tarafından en çok rağbet gören meslek grupları arasındadır. Çeşitli üniversitelerin yazılım mühendisliği bölümleri de bu sebeple her geçen yıl daha fazla talep görmekte, yeni üniversitelerde yeni bölümler açılmaktadır. Yazılım mühendisliği genel olarak bilgisayarlarda, telefonlarda ve diğer cihazlarda kullanılan uygulamalar ile programların tasarlanmasından sorumludur. Elbette, yazılım mühendisliğini bu kadar kısa bir şekilde tanımlamak mümkün değildir. Zira, yazılım mühendisleri etrafımızdaki neredeyse her türlü akıllı elektronik cihazın çalışmasını sağlayan programların, bilgisayar programlarının, oyunların, telefon uygulamalarının ve yazılım bilgisi gerektiren diğer pek çok şeyin yaratımını gerçekleştiren kişilerdir. Bu meslek hakkında insanların en çok merak ettiği sorulardan ilki ise “Yazılım mühendisi ne kadar maaş alır?” sorusudur. Eğer siz de yazılım mühendisliği hakkında bilgi almak istiyorsanız, aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazıyı okumaya devam edebilir, “Yazılım mühendisi ne kadar maaş alır?” sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Günümüzün en popüler ve rağbet gören meslekleri arasında yer almakta olan yazılım mühendisliği, özellikle gençler tarafından tercih edilmektedir. Yazılım mühendisliği hakkında en çok sorular sorulardan birisi de bu mesleği yapmak için gereken niteliklerdir. Elbette, her meslekte olduğu gibi yazılım mühendisliği için de kişinin belli başlı niteliklere sahip olması ve belli bir eğitimden geçmiş olması şarttır. Bunun yanında, ülkemizde yazılım mühendisliği konusunda nitelikli işgücüne yönelik büyük bir rağbet olduğunu göz önünde bulundurursak bir kişinin sektörde tutunmak için belli başlı niteliklere sahip olması, hatta mümkün olduğunca kendini yetiştirmesi kesinlikle şarttır. Yazılım mühendisliği için gereken şartları ise şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Yazılım mühendisi olmak için kişinin belli bir eğitimden geçmesi gerekmektedir. Yazılım mühendisi olmak isteyen gençlerin ilk olarak üniversite sınavından yeterli puanı alıp üniversitelerin 4 yıllık yazılım mühendisliği bölümlerine gitmeleri gerekmektedir. Dört yıllık eğitimlerinin sonunda bu bölümü başarı ile tamamlayan öğrenciler bilgisayar mühendisi sıfatıyla mesleğe başlayabilirler.
 • 4 yıllık eğitimleri süresince staj yapmaları gerekecek olan öğrenciler staj esnasında edindikleri bilgiler ve nitelikler ile mesleklerine başarılı bir şekilde adım atacaklardır.
 • Teknoloji ile ilgili diğer mesleklerde olduğu gibi yazılım mühendisliği bölümü de kişinin iyi derecede yabancı dil bilmesini gerektirir. Böylece, en güncel yenilikleri takip edebilecek olan kişi hem kariyer basamaklarını daha kolay bir şekilde tırmanabilir hem de mesleki açıdan kendini sürekli olarak geliştirebilir.
OKU  deniz butik müşteri temsilcisi telefon numarası

Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekmektedir?

Yazılım mühendisi olmak için kişinin belli başlı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özellikler sayesinde kişi işini doğru bir şekilde yapmakla kalmaz, kariyer basamaklarını tırmanması da büyük oranda kolaylaşır. Bu noktada, yazılım mühendisi olmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken nitelikleri şöyle sıralamamız mümkündür:

 • İlk olarak ömür boyu öğrenime açık olmak diyebiliriz. Bir yazılım mühendisi, her zaman öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık olmalıdır. Ömrü boyunca yeni teknolojik gelişmeleri ve yazılım alanındaki yenilikleri takip etmek ve buna göre mesleki gelişim sağlamak bir yazılım mühendisinin yapması gereken en temel şeylerdendir.
 • Disiplin bir yazılım mühendisi için olmazsa olmazdır. Yazılım mühendisi olmak kolay bir iş değildir; kişinin sebat etmesi ve disiplinli bir şekilde çalışması gereklidir.
 • Motivasyon sahibi olmak söz konusu yazılım ve programcılık alanları olduğunda bir kişinin sahip olması gereken başlıca niteliklerdendir. Yazılım mühendisliği teknoloji alanının en karmaşık ve zorlayıcı bölümlerinden olup kişinin büyük bir motivasyon ile mesleğini yerine getirmesi şarttır.
 • Akıllı programlama konusunda yetenekli olmak ve teknoloji ile iç içe olmak bir yazılım mühendisi için çok önemlidir.
 • Yaratıcılık, her yazılım mühendisinin sahip olması gereken bir niteliktir. Yazılım ile uğraştığı zaman, kişi, ne kadar ucu sınırı olmayan bir işe sahip olduğunu anlar; ellerinin altında, dilediği her şeyi yaratabileceği bir sistem vardır ve bu sistemi kullanarak dünyayı daha farklı bir yer haline getirmek de yazılım mühendisinin imkanları dahilindedir.
Yazılım mühendisi
Yazılım mühendisi

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Özellikle yazılım, kodlama ve programcılık konularında uzman olan yazılım mühendisleri, günümüzde en çok aranan elemanlar arasında yer almaktadır. Son zamanlarda ülkemizde de büyük bir popülerliğe kavuşmuş olan yazılım mühendisliği hakkında en çok merak edilen sorular arasında “Yazılım mühendisleri ne iş yapar?” sorusu gelmektedir. Genel olarak yazılımların ve programların kodlarını yazarak yeni ürünler ortaya koyan yazılım mühendislerinin yaptığı temel işler şunlardır:

 • Kullanıcıların ihtiyaçlarını anlayıp bu ihtiyaçlara karşılık verecek ürünlerin ortaya konmasını sağlamak,
 • Ortaya konacak olan bir ürün ile ilgili temel yazılımların yaratılması,
 • Yapılması planlanan yazılım ile ilgili programcılarla iş birliğine girmek,
 • Kullanıcıya sunulan programın ya da uygulamanın temel kontrollerini yerine getirmek,
 • Yazılımın kullanıcı için kullanışlı olduğundan emin olmak,
 • Oluşturulan yazılımların ve bu yazılımlar doğrultusunda ortaya koyulan programların takibini gerçekleştirmek; programlar ya da yazılım ile ilgili doğabilecek her türlü sorunun anında çözümünü sağlamak,

Yazılım Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılım mühendislerinin aldığı maaş en çok merak edilen konular arasındadır. Özellikle meslek seçimi için araştırma yapan gençlerin en çok sorduğu sorular arasında yer alan bu soruya yazımızda bir cevap vermeye çalışacağız.

2022 yazılım mühendisi maaşları kurumdan kuruma ve yazılımcının tecrübesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Yeni işe başlayan bir yazılım mühendisi genellikle asgari ücretten 6.000 liraya kadar bir maaşla başlar. Tecrübe sahibi mühendislerin aldığı maaş ise 12.000 ila 15.000 TL arasındadır. Kamu yerine özel sektörde çalışan yazılım mühendisleri ise duruma göre daha düşük ya da çok daha yüksek maaşlar alabilirler. Yazılım mühendisliği, mesleki gelişimin asla sona ermediği meslekler arasında olduğundan kişinin kendini ne kadar geliştirdiği aldığı meslekte büyük rol oynamaktadır. Bu sebeple, kişi mesleki gelişim sağlandığı takdirde aldığı maaş da çok daha yüksek meblağlara ulaşabilir.

OKU  Yenikoza Kart Nedir? Yenikoza Kart Avantajları Nelerdir?

“Yazılım Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.