Ons Nedir? Ons Altın Nedir?

Ons, hayatımızda sık kullanılmakta olan kelimelerden biridir. Hem sosyal medyada hem de günlük hayatta kullanılan “ons” kelimesi uzun yıllardır dilimize girmiştir. Ons kelimesi Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre çeşitli anlamlara sahiptir ve tek başına veya çeşitli Türkçe deyimlerle birlikte kullanılabilir. Tüm bunların ardından pek çok kişi tarafından ons nedir, ons altın nedir gibi kavramlar sıkça merak edilir olmuştur.

ons altın
ons altın

Türkiye’de düğün, nişan, sünnet gibi önemli günlerde hediye ve takı olarak değerlendirilen altının fiyatı dünya trendlerine göre belirleniyor. Piyasada altının değerinin nerede olduğunu bilmesi gereken milyonlarca kişi, doğru veriler için serbest piyasayı takip ediyor. Merkez bankası rezervlerinin önemli bir bölümünü oluşturan altın, Türkiye’de çeyrek altın, yarım altın, som altın ve cumhuriyet altını sınıflarında da işlem görmektedir. Gram altın ve külçe altın gibi değerler, minimum işleme ile yatırım araçları olarak kullanılmaktadır. En çok tercih edilen yatırım aracı olan altın, artık altın benzeri küçük yarıları içeriyor. Hem hükümetler hem de yatırımcılar, küresel bir krizden minimum hasarla çıkmanın bir formülü olarak altına bakma eğilimindedir.

Ons nedir diye bakıldığında ons, bir çeşit İngiliz ağırlık birimi olarak bilinmektedir. Altın, gümüş ve elmas gibi değerli metallerin hesaplanmasında ons kullanılır. ONS altının gram değeri ülkeden ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. ONS altın sembolü OZ’dir. 1 ONS 31.10 gram olarak hesaplanmaktadır. Ons ilk olarak Orta Çağ’da kullanıldı. 1 kg ince altın külçesi 32.15 ons’a eşittir. Türk lirası altının gram karşılığını hesaplamak için bir ons altın kullanılır. Çeyrek ve Yarım Altın, gram cinsinden altının fiyatı kullanılarak hesaplanır.

Saf Altın ve Ons Altın

Altın piyasasında saf altın saf olan altını ifade eder, yani başka metallerle karıştırılmamış demektir. Saf altın, saf altın ve 24 ayar altın aynı anlama gelir.

Ons altın, altın, gümüş, elmas ve yakut gibi değerli taş ve metallerin fiyatını hesaplamak için kullanılan bir birimdir ve başlangıçta bir kütle birimiydi. Bu hesaplamalar ons birim fiyatları kullanılarak yapılmaktadır. Aynı zamanda sabit birim fiyatı ons başına birim fiyat üzerinden değerlendirilir. Dünya çapında, 1 ons altın, 31.10 saf altın anlamına gelir. Türk lirası altının gram karşılığını hesaplamak için bir ons altın kullanılır. Gram Altın fiyatı daha sonra Çeyrek Altın ve Yarım Altın hesaplamak için kullanılır.

Ons Altın Nedir?

Ons altın ne demek noktasına bakıldığında ise altın, platin, gümüş, elmas, yakut gibi değerli taş ve madenlerin fiyat hesaplamaları ons üzerinden yapılmaktadır. Sabit birim fiyatları da ons başına değerlenir. Ons’un simgesi, başlangıçta bir kütle birimi olan OZ’dir. Dünya çapında, 1 ons altın 31.10 saf altındır. Altın ons, Türk Lirası altın gram karşılığını hesaplamak için kullanılır. Çeyrek altın ve yarım altın daha sonra altının gram fiyatı üzerinden hesaplanır.

OKU  İnternet Bankacılığından Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Bir ons altın, 31.1034768 gram saf olarak nitelendirilmekte olan altına eşit bir ölçü birimidir. Altın genellikle saf halde bulunmaz ve  bildiğimiz gibi altın ons başına yaklaşık 28.3495231 gramdır. Ons altın nasıl hesaplanır Ons hesaplanırken altınla ilgili hesaplamalarda Trois ölçeği kullanılır. Finansal piyasalarda altın, AU kimyasal sembolü ile X harfinin (döviz ve vadeli işlemlerden türetilmiş) bir kombinasyonu ile temsil edilir ve XAU finansal aracını belirtir. Altın fiyatını görüntülemek istediğiniz ülkenin para birimi sembolüne bölmeniz gerekmektedir.

Çeşitli para birimlerinde 1 ons altının değeri:

  • Dolar Değeri: XAU/USD
  • Türk Lirası değeri: XAU/TRY
  • Euro cinsinden değer: XAU/EUR

Altının gram cinsinden fiyatını belirlemek için genellikle bir ons altın hesabı yapılır. Gram Altın hesaplamaları da bu kurlar üzerinden yapılmaktadır.

Ons Hesaplama

Ons altın terimi aslında bir hesaplama şeklidir. Özellikle değerli metallerin hesaplanmasında ons yöntemi kullanılmaktadır. Bu yüzden ons sayımı ekonomide çok önemlidir. Küresel altın satışları da ons veya gram olarak alınıp satılmaktadır.

Ons terimi genellikle ekonomik piyasalarda altın ons olarak ifade edilir. Bunun nedeni, altın, gümüş, elmas ve yakut gibi değerli metallerin hesaplanmasında ons hesaplamalarının kullanılmasıdır.

Özellikle ekonomik piyasalarda altın gibi değerli madenler ons hesabı kullanılarak hesaplanmaktadır. Ons terimi, değerli metalleri ölçmek için bir kütle birimi olarak da ifade edilebilir.  Ons başına birim fiyat, olası tüm yeniden doldurma türlerini hesaplamak amacı ile kullanılır. Birim fiyat üzerinden ons hesaplanırken elmas, gümüş, altın gibi madenlerin gerçek değeri hesaplanır.

1 Ons Altın Kaç Gram Etmektedir?

Ons atın kaç gram noktasına bakıldığında 1 ons altının gram cinsinden değeri tüm dünya piyasaları için sabittir. Gram olarak 1 ons altın  31.03 gramdır. Finansal hesaplamalarda 1 ons altın 31.10 gram olarak hesabınıza geçmektedir. Ons ilk olarak Orta Çağ’da kullanıldı ve bugün hala kullanılmaktadır.

Ons Altın Nasıl Alınır?

Ons altın nasıl alınır diye soruyorsanız Türk altın fonlarını kullanarak yatırım yapabilirsiniz. Dolar üzerinden fiyatlandırılan sözleşmeler yoluyla da altın satın alabilirsiniz. Bu, vadeli işlem ve opsiyon borsasında 31 gram altın alınabilmesinin yöntemleri:

  • 113 gram gerçek altın satın alarak (buradaki USD/TL değişimlerine de tabidir)
  • Vadeli işlem piyasasında sözleşme satın alın (Borsa İstanbul’un Viop, yabancı banka altın türev ürünleri)
  • Döviz piyasasında fiziki altınınız olmasa bile kaldıraçlı vadeli işlem sözleşmeleri yapabilir, vadeli işlem sözleşmelerinde altın alıp satmak isteseniz bile GCM Forex’in düşük komisyon hesabını kullanabilirsiniz.

Altın Neden Yükselir?

Ons altın grafik ve analizleri kapsamına ek olarak kullanıcılar altının neden yükseldiğini sık sık araştırmaktadır. Altın fiyatları ekonomik ve siyasi olaylara bağlı olarak değişebilmektedir. Altın fiyatlarının uzun süredir devam eden yükseliş trendini takip etmek son derece önemlidir. Altın grafikleri ve analizleri ile zaman içindeki değişiklikleri görebilirsiniz.

Altının neden yükseldiği sorusunu tam olarak yanıtlayabilmek için ilk olarak altının fiyatının yerel bir şekilde belirlenmemekte olduğunu belirtmeliyiz. Altının değeri evrenseldir, ancak değer ülkenin para birimine göre değişir. Küresel olarak işlem gören altının piyasası hiçbir zaman kapanmaz ve dünyadaki tüm ekonomik trendler altının fiyatını belirleyici faktördür. Ayrıca arz ve talep, altının fiyatını belirleyen en önemli değer faktörleridir. Altın talebi arttıkça fiyatı da buna bağlı olarak artış gösterecektir.

OKU  Kaldıraç Oranı Nedir?

Ons Altın mı Yoksa Gram Altın mı?

Artık geleneksel bir yöntem olarak da kabul edilmekte olan kuyumculardan altın alımı devam ediyor, ancak bankacılar ve kuyumcular arasındaki altın rekabetinde bankacıların üstünlüğünün olduğu görülüyor. Bankalar tarafından yapılan altın alım satımlarının çoğu gram altın bazında değerlenmektedir.

Ons altının dünyadaki tüm yatırımcıların ve merkez bankalarının ilgisini çektiği ve uluslararası platformlarda işlem gördüğü, gram altının ise sadece Türkiye bazında değiştiği görülüyor.

Bir ons altın fiyatı yükselirse, Türk lirasının değer kaybetmesi veya onsun değerinin gram altının değer kazandığı Türk lirasının üzerinde olması gerekir. Aynı zamanda, onstaki bir artış veya azalma, genellikle altının gramını aynı derecede etkiler. Kısacası, onstaki bir değişiklik, gramdaki bir değişiklikten daha kalıcıdır. Bu nedenle, getiri oranı daha tatmin edici olacaktır.

baskılı ıslak mendil