PTT Tebligat Sorgulama ve Takibi Nasıl Yapılır?

PTT tebligat sorgulama ve takibi yapmak için e-Devlet sistemi kullanılabilir. Bunun yanı sıra PTT’nin kendi sitesi üzerinden de takip yapılabilir. PTT tebligat sorgulama ve takibi yapmak amacıyla barkod numarasına ihtiyaç vardı.

PTT’den gelen tebligatlar, farklı kurumlardan çıkarılmış olabilir. Mahkemelerden, kamu kurumlarından tebligat gönderilebilir. Trafik cezaları, mahkeme haberleri, açılan davalar, borçlar; tebligat ile gönderilir.

Tebligatların teslim edildiği tarih oldukça önemlidir. Teslim tarihinden itibaren tebliğ konusu olay ilgili tarafa iletilmiş sayılır. Örneğin tebligat konusu bir borçsa tebliğ tarihinden itibaren ödeme süresi başlar. Bu nedenle tebligatın teslimat süreci takip edilmelidir.

PTT tebligatları, kısa süre içerisinde muhataplarına ulaştırır. Ancak adreslerde karışıklık, adres değişikliği gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle takip işlemlerinin aksatılmaması önemlidir.

PTT Tebligat Sorgulama İçin Hangi Bilgilere İhtiyaç Vardır?

PTT tebligat sorgulama için ihtiyaç duyulan bilgiler arasında takip numarası vardır. Takip numarası, barkod numarası olarak da bilinir. Bu numara, PTT üzerinden yapılacak sorgulamalar sırasında kullanılır.

PTT tebligat sorgulama işlemi ile tebligatın ne zaman teslim edileceği anlaşılır. PTT tebligat sorgulama işlemi hem e-Devlet’ten hem de PTT’den yapılabilir. PTT şubelerine giderek de tebligatın durumu öğrenilebilir.

PTT tebligat sorgulama işlemi için barkod bilgisine ulaşmak gerekir. Mahkemeden gelen tebligatların barkod bilgisine UYAP üzerinden ulaşılabilir. UYAP’tan sorgulama yapılarak barkod numarası elde edilebilir.

PTT E-Tebligat Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT e-Tebligat sorgulama işlemini yapmak için turkiye.gov.tr adresine girmek gerekir. Bunun yerine e-Devlet mobil uygulaması kullanılarak da işlem yapılabilir. E-Devlet mobil uygulaması Play Store üzerinden indirilebilir.

E-Devlet sistemine girildikten sonra “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

Gelen ekranda kimlik numarası ve e-Devlet şifresi sorulur.

İlk olarak kimlik numarası girilmelidir. Ardından e-Devlet şifresi girilir. E-Devlet şifresi olmayanlar, PTT şubelerine giderek alabilir.

E-Devlet şifresi girildikten sonra “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

Arama alanına “PTT” yazılmalıdır. Ardından “Ara” yazan kısma tıklanır.

Gelen ekranda “PTT kayıtlı gönderi takibi” seçeneği tercih edilir.

Gelen ekranda barkod yani posta takip numarası yazılmalıdır.

Ekranda istenen bilgilerden biri de güvenlik resmidir. Güvenlik resmi, ekranda göründüğü şekilde girilmelidir.

Son olarak “Sorgula” yazan kısma tıklanmalıdır. Böylece tebligatın nerede olduğu öğrenilir. Tebligat, henüz taşımada ya da dağıtımda olabilir.

Tebligat Nereden Geldiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Tebligatın nereden geldiğini anlamak için elinize ulaşmasını beklemeniz gerekir. Elinize ulaşan tebligatın üzerinde nereden geldiği yazar. UYAP üzerinden de tebligat ile ilgili bilgilere erişilebilir.

OKU  Hemşire Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Eğer tebligat gönderilen kişi, adresinde yoksa tebligat göndericiye iade edilir. Ancak bazı durumlarda gönderi, muhtara teslim edilmeden doğrudan iade edilir. Nereden geldiğini anlamak için PTT üzerinden ya da e-Devlet’ten sorgulama yapılabilir.

Tebligatın muhtara teslim edilmesi, muhataba iletilmiş sayılması için yeterlidir. Bu nedenle muhtarda olan tebligatlar, vakit kaybetmeden teslim alınmalıdır.

Tebligat İçeriğini Nasıl Görebilirim?

Tebligat içeriğini görmek için ilgili kurumdan bilgi almak gerekir. Örneğin mahkemeden gelen bir tebligatın içeriğini UYAP üzerinden öğrenmek mümkündür. Vergi dairesinden gelen tebligat varsa bunu da İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden görmek mümkün olur.

Tebligatların içeriğini PTT sisteminden ya da E-Devlet sisteminden görmek mümkün değildir. Tebligatın süre ile ilgili detayları muhataba teslim ile başlar. Örneğin mahkeme kararının tebliğ edilmesi ile üst mahkemeye başvuru süresi işlemeye başlar.

Tebligat Takip Numarası Nasıl Öğrenilir?

Tebligat takip numarasını öğrenmek için UYAP sistemine girmek gerekir. Ancak bu durum sadece mahkemelerden gelen tebligatlar için söz konusudur. PTT tebligat sorgulama ve takibi yapmak için barkod numarası bilinmelidir. Barkod numarasını PTT şubesindeki yetkililere sorarak da öğrenmek mümkün olabilir.

Tebligat takip işlemlerinin aksatılmaması önemlidir. Aksi takdirde tebligatın kaybolması ya da yanlış adrese gitmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Tebligatlarda önemli bilgiler yer alır. Bu nedenle kaybolmamasına dikkat edilmelidir.

Tebligat takip numarası, tebligatın üzerinde bulunan barkodun altında yazar. Bu numara üzerinden ulaşım bilgilerine erişilir.

PTT Tebligat Sorgulama T.C Kimlik No İle Nasıl Yapılır?

PTT tebligat sorgulamanın T.C. kimlik numarası ile yapılması mümkündür. E-Devlet üzerinden sorgulama yapılabilir. Ancak e-Devlet şifresinin de bilinmesi gerekir. E-Devlet şifresini bilmeden E-Devlet üzerinden sorgulama yapılabilir.

Bunun için e-imza, mobil imza kullanılabilir. Bunun yanı sıra internet bankacılığı ile de giriş yapılabilir. Tebligat sorgulama için PTT internet sitesi de kullanılabilir. Ancak PTT internet sitesinden takip numarası ile sorgulama yapılabilir.

PTT internet sitesi adresi ptt.gov.tr şeklindedir. Bu adresten sorgulama işlemleri yapılabilir. Bu adrese girince “Gönderi Takibi” seçeneğine tıklanmalıdır. Ardından takip numarası girilmelidir.

Takip numarası girildikten sonra gelen ekranda tebligatın nerede olduğu gösterilir. Tebligatın geldiği şehirden teslimat şehrine ulaşıncaya kadar geçirdiği süreçler gösterilir. PTT kargo takip numarası 13 hanelidir.

Tebligat sorgulama işlemlerinin internet üzerinden yapılması sayesinde bilgilerinize kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Tebligat sorgulama için PTT şubesine gitmenize gerek kalmaz. Böylece işlerinizi çok daha kolay şekilde halledebilirsiniz.

PTT Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT barkod sorgulama işlemini kolay bir şekilde yapılır. Barkod sorgulama işlemi neticesinde tebligatın durumu öğrenilir. Tebligatın yerine ulaştırılması için PTT tarafından belirlenen yasal süreler vardır. Aynı ilde olan tebligatlar, 5 iş günü içerisinde yerine ulaştırılır.

Köylerde düzenli dağıtım yapılmadığı için ilk köy dağıtım günü beklenir. Teslimatın mümkün olmadığı durumlarda tebligat iade edilir. İadelerde iki katı süre uygulanır. Adresinde bulunamayan kişilerin tebligatları muhtara yapılır. Muhtarın olmadığı durumlarda kolluk kuvvetlerine teslimat yapılır.

OKU  Diş Doktoru Ne Kadar Maaş Alır?

Adresinde bulunmayan kişilerin kapısına haber kâğıdı bırakılır. Haber kağıdında tebligatın kime teslim edildiği gösterilir.

PTT’nin Hızlı Tebligat sistemi de vardır. Aynı şehirde hızlı tebligatlar, bir günde yapılır. Diğer illere teslimat iki günde yapılır.

Muhtara Gelen Tebligat Sorgulama Nasıl Yapılır?

Muhtara gelen tebligat sorgulama için e-Devlet sistemi kullanılabilir. Bunun yanı sıra PTT sistemi üzerinden de sorgulama yapılabilir. Sorgulama işlemi neticesinde tebligatın durumu öğrenilebilir.

Muhtara yapılan tebligat, haber kâğıdı ile bildirilir. Bu sayede tebligatın kime yapıldığı anlaşılır. E-Devlet ve PTT üzerinden tebligatın muhtarda mı yoksa henüz taşımada mı olduğunu görebilirsiniz.

Hangi Kurumlardan Tebligat Gönderilir?

Tebligat gönderilen kurumlar kanunla belirlenmiştir. Mahkemeler ve icra daireleri, tebligat gönderebilir. Bunun yanı sıra 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nda belirtilen merciler, tebligat gönderebilir.

Barolar ve noterler de tebligat göndermeye yetkilidir. Tebligatlar, kurum tarafından çıkarılarak PTT yetkililerine teslim edilir. Tüm işlemler, PTT sisteminde görünür. Bu sayede tebligatın çıkış tarihinden teslimatına kadar tüm süreç takip edilir.

Tebligat çıkarıldıktan sonra hemen ilgili kişinin adresine sevk edilir. Şehirler arası yakınlığa ve uzaklığa göre teslimat süresi değişir.

Eğer tebligat kişiye teslim edilemezse ilgili kuruma iade edilir. Adres değişikliği gibi nedenlerle teslimatta sorun olabilir. Bu nedenle adres değişiklikleri ilgili kurumlara vaktinde bildirilmelidir.

Mahkeme tarihleri, son ödeme tarihleri gibi önemli bilgiler tebligatta yer alır. Bu nedenle tebligat almayı bekleyen kişiler PTT’den sorgulama yapmalıdır. PTT tebligat sorgulama ve takibi yapmak için e-Devlet de kullanılabilir.

baskılı ıslak mendil