Şahıs Şirketi Kurmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Şahıs şirketi, bireyin kendi adına kurabileceği, anonim ve limited şirketlerden daha küçük bireysel işletmelere verilen isimdir. Ülkemiz sınırlarında elde edilen tüm kazançların belli bir kısmı vergiye bağlanmak zorundadır. Bu nedenle freelance olarak yaptığınız işinizi büyütmek ve yasal yollarla para kazanmak istiyorsanız anonim ve limited şirketlere göre daha kolay ve hızlı işlemleri olan şahıs şirketi kurabilirsiniz. Şahıs şirketi kurmanın maliyeti düşük olduğu gibi işlemleri ve istenildiğinde kapatılması da oldukça kolaydır.

Şahıs Şirketi Ne Zaman Kurulur?

Şahıs şirketi kişinin hangi işle uğraştığı fark etmeden, kazançta süreklilik olduğunda açılması gereken bir sistemdir. Kazancın düzenli hale gelmesi neticesinde anonim ve limited şirketler gibi yüksek maliyete ihtiyaç duymaya gerek olmadan şahıs şirketi açılabilir. Verdiğiniz hizmete karşılık kazancın süreklilik arz etmesi durumunda yasal yollarla sürdürülebilmesi için şahıs şirketi ihtiyacı doğacaktır.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları

Şahıs şirketi kurmanın avantajları ve dezevantajları tamamiyle gelir ve giderle ilgili bir durumdur. Öncelikle avantajlarından bahsedecek olursak:

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

-Şahıs şirketi açarken sermayeye ihtiyaç duyulmaz.

–Şahıs şirketi kolaylıkla açılabilir ve istenildiğinde yine kolaylıkla kapatılabilir.

-Vergi sistemi kademeli olduğundan başlangıçta düşük oranlarda vergi ödemeye başlanılır.

-Mali müşavir veya muhasebeci ücretleri düşük tutarlıdır.

Şahıs Şirketi Dezavantajları var mı?

Şahıs şirketi vergi sisteminin kademeli olduğundan bahsetmiştik. Gelir yükseldikçe vergi oranında da artış olacaktır. Şahıs şirketi gelir oranı yüzde 20 vergi ile başlamakta ve gelirin yüzde 35’ine kadar yükselebilmektedir.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmak için gerekli evrakları biraraya getirerek Vergi Dairesi’ne iletmeniz yeterlidir. İsterseniz bu işlemleri muhasebeci veya mali müşavire vekalet vererek kendiniz de yapmayabilirsiniz. Şahıs şirketi kurarken iş adresi olarak kendi evinizi de verebilirsiniz. Şirketiniz için yeni bir yer kiralayarak ofis açmanıza gerek yok.

Şahıs şirketi başvurusu mali müşavir aracılığıyla yapıldığında aynı gün vergi levhası alınabilmektedir. Şahsen başvurularda adrese yoklama memurları gelmesi gerektiğinden evraklar hazır olduktan sonra 1 gün içerisinde kuruluş işlemi tamamlanabilmektedir.

Şahıs Şirketi Kurmak için Gerekli Evraklar

Talep edilen evraklardan 2 nüsha hazırlanmalıdır.

-İkametgah belgesi

-Kimlik kartı fotokopisi( mali müşavir veya muhasebeci ile yapılacak işlemlerde noter onaylı bir sureti olması gerekiyor)

-2 adet vesikalık fotoğraf

– Elektronik İmza

-İmza beyannamesi

-Kirada olanlar için kira kontratı, ev sahibi olanlar mülkün tapusu

-Başvuru dilekçesi

Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti Ne Kadar?

Noter işlemleri ve vergi levhası, elektronik imza gibi işlemler hesaba katıldığında şahıs şirketi kurmanın maliyeti ortalama 2000 TL ila 3000 TL arasındabir masrafı olacaktır. Ayrıca meslek odasına kayıt, damga vergisi, yazar kasa gibi ücretler de gerekli olması durumunda tutarda minimum 10000 TL gibi bir artış görülebilir.

OKU  SÜMEROLOJİ OKUYANLAR NE İŞ YAPAR
baskılı ıslak mendil