TRB Coin Nedir? Özellikleri ve Gelecek Tahminleri

Düzenli kullanıcıların katılımları sebebiyle ödüller kazanmasını sağlayan Tellor ya da kısaca TRB merkezsiz bir oracle ağıdır. Sistem bu görevin gerçekleşmesi adına bir teşvik mekanizması kullanmaktadır. Bu teşvik mekanizmasının merkezinde de kripto para birimi bulunur. Piyasadaki en iyi oracle ağlarından bir tanesi olan Tellor ve onun para birimi olan TRB coin hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtlıyoruz.

TRB Coin Nedir?

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi Tellor, Ethereum üzerinde yer alan akıllı sözleşmeleri harici verilere bağlayan, blockchain tabanlı ve merkezi olmayan bir oracle ağı. Şeffaf, güvenli ve merkezi olmayan finansa odaklanan Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar için tasarlanmış bir yapı. Ethereum akıllı sözleşmeleri için değerli zincir dışı veriler sağlayan Tellor tamamen güvenilir ve kararlıdır.

TRB Coin
TRB Coin

Normal şartlarda kripto para kullanıcılarının, piyasa ölçümleri ile ilgili bilgileri ve canlı piyasa verilerini kontrol etmek için kripto para borsasına girmeleri gerekir. Bunun sebebi borsaların kullanıcıların güvenilir veri akışlarını takip etmesini sağlayan API’lere sahip olmasıdır. Tellor, Tellor orcale beslemeleri sayesinde Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeler aracılığı ile kullanıcıların ihtiyaç duydukları tüm verilerin tek bir yerde toplanmasını sağlar. Bu sayede kullanıcılar herhangi bir kripto para borsasını ziyaret etmeden de geçerli piyasa verilerine ulaşabilirler.

Normal şartlarda Ethereum ağında bulunan akıllı sözleşmelerin zincir dışı verilere erişimi bulunmaz. Yalnızca sözleşmelerde yer alan bilgilere ulaşım sağlanabilir. Ancak TRB coin ile birlikte akıllı sözleşmelerin, kazıklı madenciler tarafından oluşturulan ve desteklenen zincir üst veri bankalarına bağlanmasına izin verilerek sistemin daha iyi bir hale gelmesi sağlanır. Tellor oracle, kullanıcıların Ethereum sisteminde barındırılan DeFi Dapps içerisinde sunulan doğrulanmış ve güvenilir bilgilere erişim sağlayabilecekleri bir ekosistem oluşturur.

Tellor Nasıl Çalışır?

Tellor ve TRB coin Ethereum ağında barınır. Ethereum tabanlı olan akıllı sözleşmeleri zincir dışı verilerle besleyen bir oracle ağını temsil eder. Ethereum sisteminde akıllı sözleşmeleri zincir dışı verilerle bağlayarak ve ağda yer alan kullanıcılar için güvenilir beslemeler oluşturarak bir tampon görevi görür. Bu sayede merkezsizlik ve oracle üçüncü şahıslara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Güvenli ve güvensiz bilgileri sağlamak için Tellor, talep edilen veri türleri için bilgi beslemelerini doğrulamak ve doğrularken de matematiksel denklemleri gibi problemleri çözmek için çalışan, birbirine bağlı madenciler ağına güvenmektedir. İş Kanıtı konsensüsü bu mekanizmayı destekleyen protokol olarak gösterilir.

Tellor
Tellor

Veri beslemeleri, Tellor sisteminin akıllı sözleşmeleri tarafından her beş dakikada bir güncellenir. Yapılan bu güncellemeler zincir dışı kaynaklı olan verilerin olası manipülasyonunu engeller. TRB coin madencileri kısmen sorguya eklenen ipucu ve kısmen de katılmak için tokenleri state etmeleri gerektiği gerçeğiyle sorgulara uygun çözümler yükleme teşvik edilirler. Eğer madenciler yanlış bilgiler verirlerse kaybedeceklerdir. Ağ bu sayede merkezi olmayan, güvenilir ve istikrarlı fiyat beslemeleriyle güvenli hale gelecektir.

OKU  ICP Geleceği ne olur - İnternet Computer Coin Fiyat Tahmini

Trübutes olarak da tanınan TRB coin Tellor sisteminin yardımcı program tokenidir. Ethereum merkezli olan ERC-20 tokenleri arasında yer alır. Tellor, madenciler tarafından belirlendiği ve soruları doğru bir şekilde yanıtlamaları için ipuçları ile ödüllendirildiği için teşvik sistemi kullanan yapılar arasında gösterilmektedir.

TRB Coin Gelecek Tahminleri Neler?

164 Dolar seviyelerini görmüş bir altcoin olan TRB coin 2022 itibariyle bu değerinden oldukça uzaklaşmış durumda. Her zaman hedeflerini açık bir şekilde belirten coinin geleceğinin parlak olduğunu söylemek mümkün. Ancak değerinde yaşanan düşüler coin sahiplerini ciddi şekilde endişelendiriyor.

2021 senesinin sonunda 40 Dolar seviyesinden TRB alımları gerçekleşebiliyordu. 2022 senesine de TRB düşüle başladı. Dip noktası olan 6,3 Dolar 2022 senesinde görüldü.  Olası yükselişi düşünüldüğünde 2022 senesini maksimum 60 Dolar ile bitirmesi bekleniyor. En alt sınır ise yine 2022 senesinde değişebilir. Beklentiler alt sınırın 5 Dolar seviyesine düşebileceğini söylemekte. Kısacası 2022 sonuna kadar dalgalı bir süreç bizleri bekliyor.

Projeleri incelendiğinde ilerleyen yıllarda TRB coin yükseliş trendine girebilecek olan altcoinler arasında. 2023 senesini uzmanlar 60 ile 80 Dolar arasında tamamlamasını ön görüyor. Ancak büyük atılımı 2025 senesinde yapması beklenmekte. 2025 senesinde coinin üst limiti olan 164 Doları geliştirmesi beklenmekte. Tabi ki bu değeri bulurken doğru anda yatırımların yapılması çok önemli.

baskılı ıslak mendil