Uzman Çavuş Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Askeriyede hizmet vermek gurur ve onur verici meslekler arasında yer almaktadır. Bu askeri görevlerden bir tanesi de uzman çavuş olarak hizmet vermektir. 2022 Uzman çavuş maaşlarının taban ücret fiyatları ilgili kesin sonuç söylemek yanlış olabilir. Nedeni ise doğuda ve batıda görev yapan uzman çavuş maaşları farklı olmaktadır. Ayrıca farklılık gösteren diğer etkenler arasında uzman çavuşların hizmet süresi, evli veya bekâr olmaları, evli ise çocuk sayısına göre ek ödemeler ile farklılık göstermektedir. Doğuda ve Güneydoğuda hizmet veren uzman çavuşlar diğer bölgelerde hizmet verenlere göre maaş farkı daha fazla ve ek ödenek alarak maaş farklılıkları olmaktadır.

2022 Uzman Çavuş Maaşları

2022 yılında göreve yeni başlayan bir uzman çavuş maaşları, doğu ve güneydoğu da hizmet verenler hariç ortalama 13 bin iki yüz TL ile 17 bin dört yüz TL arasında farklılık göstermektedir. En üst tabanda maaş alan uzman çavuş maaşı ise 23 bin altı yüz yetmiş TL olarak bilinmektedir. Bu düzenlemeler yapılmadan önce Uzman çavuş maaşları daha düşüktü.  Aylık olarak uzman çavuş maaşı, terör tazminatı, ek ödemeler ve fazladan görev ücretleri ile daha da fazla olmaktadır. Maaşlarda en fazla farkın görüldüğü etken ise görev süresi ve ekstra çıkan görev ücretleri uzman çavuş maaşlarını etkileyen en büyük etkendir.

Batı ve Doğu görevleri ile Jandarma uzman çavuş maaşları farklı değerlendirilir. Taban ücretler haricinde maaş ücretlerini terör tazminatı, ek ücretler ve ülke dışındaki görevlendirmelerde maaş farkı görülmektedir. 2022 yılına ait jandarma uzman çavuş maaşları 11 bin beş yüz elli TL olarak belirlenmiştir. Jandarma uzman çavuş maaşları doğu ve güneydoğuda ise 14 bin yüz TL ile 16 bin iki yüz TL gibi değişmektedir. Özel görevlerde ise ek olarak ücret almaktadırlar.

2022 Havacı Uzman Çavuş Maaşları Nedir?

2022 yılında Havacı uzman çavuş maaşları 7 bin sekiz yüz yirmi TL ve 11 bin dört yüz yirmi arasında değişmektedir. Havacı uzman çavuş maaşları için bu maaşlar sorunlu bölgelerde farklılık gösterir.
Havacı uzman çavuş maaşları farklılıklarındaki diğer faktörler ise uzman çavuşun evli olup olmaması ve görev alınan süre de maaş farkı almasında  göz önünde bulundurulmaktadır. Özellikle görev aldıkları bölgeye göre ve görev kapsamına göre diğer uzman çavuşlardan daha yüksek maaş almaktadırlar. Dış ülkelerde alınan görevlere göre de Havacı uzman çavuş maaşları 20 bin TL ye kadar değişmektedir. Ayrıca hizmet süresi, eş durumu ve çocuk sayısı ile kıdemlerinden dolayı da maaşlarında ek ödemeler olmaktadır.

2022 Komando Uzman Çavuş Maaşları Nedir?

Komando uzman çavuş maaşları, daha yüksek olmaktadır. Diğer uzman çavuş maaşları düşük Komando uzman çavuş maaşlarının yüksek olmasının sebebi ise hem aldıkları eğitimlerde dolayı hem de görevden dolayı hem ülke dışı ve ülkede terörle mücadele ettiklerinden dolayı diğer uzman çavuşlardan iki kat maaş almaktadırlar.

OKU  İstanbul Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Komando uzman çavuş maaşları ek ödemeler ve terör tazminatları ile 18 bin yüz TL ve 21 bin dört yüz TL arasında olmaktadır.

2022 Suriye’de Görev Alan Uzman Çavuş Maaşları

Suriye’de görev alan uzman çavuşların ek ödeme ve terör tazminatları ile birlikte ek ödeme alırlar. 2022 yılının Temmuz ayında yapılan maaş artışlarından sonra uzman çavuş maaşları 23 bin altı yüz yetmiş TL olarak belirlenmiştir.

2022 Sözleşmeli Uzman Çavuş Maaşları Nedir?

Sözleşmeli uzman çavuş başvurusu yapılıp gerekli şartlar yerine getirilir. Daha sonra yazılı sınav yapılan adaylar bu sınavı geçtikten sonra sözlü mülakat yapılır ve bu mülakat geçildikten sonra gerekli eğitimler alınır. Alınan eğitimlerden sonra görev dağılımı yapılan sözleşmeli uzman çavuş olarak hizmet almaktadır.  2022 sözleşmeli uzman çavuş maaşları Temmuz ayında belirlenen maaş artışı ile 7 bin beş yüz elli TL ve 9 bin iki yüz yetmiş olarak belirlenmiştir. Maaş haricinde eş durumu, tazminat ve ek ödemeler ile artış göstermektedir.

2022 Emekli Uzman Çavuş Maaşları

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev aldıktan sonra emekliye ayrıldıktan sonra diğer devlet memuru emeklileriyle aynı haklara sahip olurlar. Otuz yıl görev aldıktan sonra emekli uzman çavuş maaşları 6 bin iki yüz otuz TL olup emeklilik ikramiyesi ise 208 bin dokuz yüz TL almaktadırlar.

Doğuda Uzman Çavuş Maaşları Nedir?

Doğuda ve Güneydoğu bölgesinde görev alan uzman çavuşlar için maaşlar da farklılıklar görülmektedir. En düşük uzman çavuş maaşı ise 7 bin beş yüz elli TL olarak belirlenmiştir. Bölgesel olarak değişiklik gösteren maaşlarda ek olarak 2 bin beş yüz TL ve 5 bin beş yüz TL ek ödenek alırlar. Doğuda görev hizmetinde bulunan  uzman çavuşlar aynı zamanda ek olarak operasyonlarda bulunuluyorsa bu çıkılan görevlerden de ek ödeme alınır.

Uzman Çavuş Olmak İçin gerekli Başvuru Şartları Nelerdir?

Uzman çavuş olmak için yapılan duyurulara göre şartlara uygun olanlar başvuru yapabilirler. Bu şartları ise şunlardır: Öncelikle yaş şartı göz önünde bulundurulur. Başvuru yapıldığı tarihten itibaren Ocak ayının ilk gününden 27 yaşını bitirmemiş olmak şartı aranmaktadır. Sözleşmeli er olarak hizmet verenlerde ise uzman çavuş olmak için başvuru yapması için 3 yıl hizmet etmiş olanlar için ise 29 yaş sınırı vardır.

En az lise mezunu olması ve askerlik görevini tamamlamış olması yeterli şartlar arasında yer almaktadır.  TSK tarafından belirlenen şartları taşımak ve 1.64 boyundan kısa olmamak aranan şartlar arasındadır. Başvurular İnternet üzerinden yapılmaktadır.  Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra meslek bilgisi ve genel kültür sınavları yapılır. Bu sınavlardan sonra ön sağlık muayenesi yapılır. Fiziki değerlendirme ve yeterlilik testleri yapılır. Uygulamalı meslek bilgisi sınavı ve mülakat sınavları geçildikten sonra uzman çavuş olmak için ilk adım atılır.

OKU  E-Devlet’ten BAĞ-KUR Borcu Sorgulama

Uzman Çavuş Kaç Yıl Görevde Kalır?

İki yıldan az ve beş yıldan fazla olmamak kaydıyla mevzuat şartları gereğince uzman çavuşluk görevine sözleşmeli olarak başlanır. Böylelikle uzman çavuşluğa başlanıldıktan sonra görev yapılan komutanlık müdürlüğünce kadrolu olarak devam edilir. Kadroya alınan uzman çavuşların görev yerleri belirlendikten sonra bölgelere tayinleri olmaktadır. Kendi içinde de bölümlere ayrılmaktadır. Jandarma uzman çavuşluğa, Komando Uzman çavuşluğa, Havacı uzman çavuşluğa gibi kendi alanında da bölümlere ayrılır. Farklı görevlerde bulunan uzman çavuş maaşları da farklılık göstermektedir.

Uzman çavuş maaşlarına ek ödemelerde yapılmaktadır. Bunlar kıdem durumu, medeni durumu, çocuk sayısı, ek görevlerde bulunması, terörle mücadele de ve sorunlu bölgelerde hizmet vermesine göre aldıkları taban maaşlara ek olarak ödemeler yapılmaktadır. Bunlara göre 2022 yılında Temmuz ayında belirlenen en düşük taban maaşlı uzman çavuşluğu 7 bin sekiz yüz yirmi TL olarak belirlenmiştir. Bunlara ek olarak yaptıkları göreve göre ek ödemelerde yapılmaktadır. En yüksek uzman çavuşluğu maaşı ise 23 bin altı yüz yetmiş olarak belirlenmiştir. Kutsal meslekler arasında yer alan uzman çavuşluk mesleği gururlu ve onurlu bir şekilde yapılır.

baskılı ıslak mendil