Ziraat ATM Döviz Yatırma Ve Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankacılık sektörünün tüm dünyada gelişmesi ile artık bankalar müşterilerine çok daha fazla imkân sunabilir hale geldi. Günümüzde özellikle ATM adındaki cihazların tüm şehirlerde yaygın hale gelmesi sayesinde kişiler pek çok işlemini sıra bekleyerek zaman kaybetmeden yapabilirken, aradaki insan faktörü azaldığı için hem güvenlik artışı yaşandı hem de bankaların daha az çalışana ihtiyaç duyması sebebiyle işlem masrafları azaldı. ATM cihazlarının yaygınlaşması ile kolaylaşan bir diğer işlem de döviz yatırma ve çekme işlemi. Bu imkânı sunan bankalardan birisi de Ziraat bankası. Ziraat ATM döviz yatırma ve çekme işlemi ile ATM cihazları ile dövizlerinizi bozabilir veya hesabınıza döviz yatırabilirsiniz. Bu işlemin en güzel yanı da bunu 7/24 yapabiliyor olmanız.

ziraat bank
ziraat bank

Ziraat ATM Kartsız İşlemle Döviz Bozma

Ziraat ATM döviz yatırma dışında, dövizlerinizi ATM cihazları ile bozabilirsiniz. Bu işlemi kartsız şekilde yapmanız da mümkündür. Bunu yapabilmek için döviz işlemi yapabilen bir Ziraat Bankası ATM cihazı bulmanız yeterli olacaktır. Bu ATM cihazlarının konumlarını Ziraat Online Bankacılık ile kolaylıkla harita üzerinde görmeniz mümkündür.

Döviz işlemi yapmaya uygun bir Ziraat Bankası ATM cihazı bulduktan sonra yapmanız gerekenler ise oldukça basittir. Öncelikle, ATM ara yüzünde görüyor olacağınız seçenekler arasından “kartsız işlemler” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Dili isterseniz Türkçe, isterseniz de ATM cihazının uyumlu olduğu bir dil olarak seçebilirsiniz. Biz Türkçe olarak devam edeceğiz.

Sonra çıkan menüden ise sağ alt köşede bulunan “DİĞER İŞLEMLER” seçeneğine tıklayınız.

İşte bu adımda döviz bozdurma menüsü bizi karşılamakta. Buradan “DÖVİZ İŞLEMLERİ” seçeneğine tıklayınız.

Bu menüde ise bozdurmak istediğiniz döviz türünü seçmeniz gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra karşılaşacağınız ekranda döviz kurunu öğrenebilirsiniz. Kur onayı verdikten sonra dövizlerinizi para yatırma kısmına yerleştirin. Paranızı düzgün bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olmanız gerekir.

Bu işlemlerden sonra ATM paranızı saymaya başlar ve sonrasında ne kadar döviz yatırdığınız, bunun karşılığında ne kadar Türk lirası alabileceğinizi gösterir. İşlemi onayladıktan sonra ATM size dövizinize denk gelen miktarda Türk lirası verecektir.

Ziraat ATM döviz yatırma ve bozma işlemlerinin sadece kâğıt döviz ile yapılabileceğini unutmayın. Madeni dövizler ile bu işlemleri ATM ile yapmak mümkün değildir.

Ziraat Atm’den Döviz Çekme İşlemi Yapılabilir mi?

Ziraat bankasına ait herhangi bir ATM cihazından döviz çekim işlemi yapılmamaktadır. Döviz çekim işlemleriniz için size en yakın ziraat bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat ATM ile Başka Ülke Hesaplarına Erişmek

Başka ülkelerde olan yabancı para birimlerini Ziraat ATM’lerinden yatırma veya çekmeniz mümkündür. Bunun için asıl önemli olan hesabınızın bulunduğu bankanın Ziraat Bankası ile anlaşmalı bir banka olmasıdır. Aksi takdirde işlemleriniz için ödemek zorunda kalacağınız miktar bir hayli yüksek olabilmektedir. Eğer anlaşmalı bir bankada hesabınız varsa, bu işlemleri kartınızı kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

OKU  Kredi Kartı Kopyalandığında Yapılması Gerekenler

Ziraat ATM döviz yatırma ve çekme işleminizi başka ülke hesaplarınızla yapmak için izlemeniz gereken adımlar ise diğer işlemler gibi basittir. Öncelikle kartınızı yerleştirmeniz, hesap şifrenizi tuşlamanız gerekir. Karşınıza çıkacak hesap ara yüzünden yapmak istediğiniz işlemi seçebilirsiniz. Para yatırma işlemini seçerek para haznesine koyacağınız nakit dövizi hesabınıza yatırabilirsiniz. Para çekmek istemeniz durumunda ise bu parayı, eğer ki ATM döviz uyumlu ise, doğrudan döviz olarak çekmeniz mümkündür. ATM cihazı döviz uyumlu değilse, dilerseniz çekmek istediğiniz döviz miktarı kadar güncel kur ile o dövize karşılık gelen Türk lirası olarak çekebilirsiniz.

Alt veya Üst Limit Bulunur mu?

Günümüzde yapacağınız Ziraat ATM döviz yatırma, bozma ve çekme işlemlerini belirli limitler dahilinde yapabilirsiniz. Başka bir deyişle, banka hesabınız üzerinde bulunan tüm dövizi ATM cihazları ile tek seferde çekmeniz mümkün değildir. Yatırma işlemi için gerekli olan üst limit daha yüksekken, çekme işlemi için bu üst limit daha düşüktür. Yine de bu limitler dahilinde işlemlerinizi 7/24 şekilde yapabilmeniz oldukça büyük bir kolaylık denilebilir. Limitler olmadan işlemlerinizi gerçekleştirmek isterseniz de bir Ziraat şubesine gitmeniz gerekir. Bu şubelerin nerede olduğunu bilmiyorsanız, konum ve açık adreslerini Ziraat Bankası internet sitesinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Şube içerisinde bulunan bir danışman yardımı ile paranızı çekebilir ve yatırabilirsiniz.

Ziraat Bankası internet sitesinden ATM cihazları üzerinden döviz çekme ve yatırma alt & üst limitlerini öğrenmeniz mümkündür. Ya da dilerseniz bunu öğrenmek için Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri numarası ile size yardımcı olabilecek bir müşteri temsilcisine danışabilir, kolaylıkla çekmek istediğiniz döviz miktarının ATM cihazlarının limitlerini aşıp aşmadığınızı öğrenebilirsiniz. Tüm yapmanız gerekenler bunlardan ibarettir.