APE Coin Nedir? APE Coin Yorum, 2025 Fiyat Tahmini

Kripto para piyasasının dikkat çeken birimlerinden bir tanesi olan APE coin hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizler için bir araya getiriyoruz. APE Coin Nedir, APE Coin nasıl kuruldu ve APE Coin’de gelecekte hangi gelişmelerin olabileceğine dair tüm bilgiler yazımızda sizleri bekliyor.

APE Coin Nedir?

Yazımıza ilk olarak APE ve APE coin DAO terimlerinin anlamları ile başlamak doğru olacak. APE, toplamda 1 milyar token arzına sahip olan ERC-20 tokenlerinden bir tanesidir. Bu token tamamen topluluk tarafından kontrol ve inşa edilebilir formda karşımıza çıkıyor. Ape Coin DAO ise bütün APE sahiplerinin token ile alakalı yönetişim kararlarında oy kullanmasına izin veren ve merkezi olmayan bir organizasyonun adıdır. Herkesin merak ettiği APE coin de APE ekosistemin merkezi olmayan topluluk yapısını daha güçlü hale getiren yerel yönetim tokeni olarak tanımlanabilir.

APE Coin
APE Coin

APE, Ethereum blok zincirinde yer alan en popüler NFT koleksiyonlarından ikisi olan Mutant Ape Yacht Club ve Bored Ape Yacht Club topluluklarını içeriyor. APE, Web3’ün ön safhalarında bulunan merkeziyetsiz bir topluluk yapısını teşvik etmek ve güçlendirmek için APE ekosistemi içerisinde kullanılan ERC-20 yönetişim ve yardımcı program belirtecidir.

APE sahibi olan kişiler, Ape coin DAO’yu kontrol eden merkeziyetsiz yönetişim çerçevesi sayesinde kendilerini yönetir ve Ape coin DAO Ekosistem Fonu’nun nasıl kullanılması gerektiğine dair oy kullanırlar. APE Vakfı, yalnızca Ape Coin sahipleri tarafından anlaşmaya varılan tekliflerin yönetilmesinden sorumludur.

APE Coin Kimler Tarafından Kuruldu?

APE projesinin nasıl kurulduğunu incelemeye başladığınızda altında Yuga Labs imzasını görüyorsunuz. Bu proje, Yuga Labs tarafından, Bored Ape Yacht Club projesinden ilham alınarak oluşturulan, merkezi olmayan bir proje. APE coin APE Vakfı tarafından gelişen ve desteklenen APE ekosisteminde kullanılmak adına kuruldu. Ape Coin DAO, APE sahiplerinin izinsiz ve açık yönetişim süreçleri sayesinde işbirliği yapmaları adına bir altyapı sunarak, APE Ekosistemini kapsayıcı ve adil bir şekilde oluşturmayı ve sürdürmeyi amaçlıyor.

Yuga Labs
Yuga Labs

APE Vakfı bünyesinde bulunan idari konsey, Ape Coin DAO üyelerinin kararlarını yürütmekle görevlidir. Konsey, topluluk tarafından sunulan fikirleri gerçeğe dönüştürmek adına topluluğun ihtiyaç duyduğu desteğe sahip olmasını sağlayan, defter tutma, günlük yönetim, proje yönetimi ve diğer görevlerden sorumlu olan birimdir. Ape coin DAO üyesi kişiler, konsey üyelerine oy verirler.

Ape Coin Neden Önemli?

APE ekosisteminin yönetim tokeni olan APE coin token sahibi olan kişilerin ApeCoin DAO’ya katılmasına izin verir. Aynı zamanda katılımcıların merkezi aracılar olmadan kullanabilecekleri ortak bir para birimidir. Dolaşımda bulunan tüm Ape coinlerin %62’si ApeCoin DAO üyeleri tarafından oylanarak belirlenen topluluk odaklı girişimleri destekleme görevi bulunan Ekosistem Fonu’na tahsis edilir.

OKU  ONT Nedir? ONT Geleceği ve 2024 Fiyat Tahmini

Ayrıca APE coin özel hizmetler ve oyunlar gibi ekosistemin başka bir şekilde kullanılamayan belirli bölümlerine de erişime izin verir. APE, üçüncü taraf geliştiricileri için Ape coini oyunlara, hizmetlere ve diğer projelere dahil ederek ekosisteme katılmak adına önemli bir araçtır.

ApeCoin DAO
ApeCoin DAO

APE Vakfı geçtiğimiz günlerde Bored Ape Yacht Club yaratıcıları olan Yuga Labs tarafından 1’de 1 NFT ile ödüllendirildi. Yuga Labs, sunduğu bu NFT’ye ve onun altındaki sanat eserine ilişkin tüm ayrıcalıkları ve hakları APE Vakfı’na devretme kararı aldı. ApeCoin DAO üyeleri artık bu fikri mülkiyetin nasıl kullanılacağına karar verme yetkisine sahipler.

Dolaşımda Ne Kadar Ape Coin Var?

Toplam arzı incelendiğinde APE coin sayısı 1 milyardır ve bu sayı değişmez. Tamamı aynı anda üretilmiş ve sayısı bu seviyede sabitlenmiştir. Lansman günü olan 17 Mart 2022 tarihinde bu arzın %30.25’i dolaşımda olmuştur. Bu yüzdenin 48 aylık süre boyunca düzenli olarak artacağı açıklandı. Ancak nasıl bir düzen içerisinde artacağı net değil.

APE Coin Gelecek Tahminleri Neler?

Uzun vadeli yatırımlar için APE coin satın almayı düşünen kişiler için gelecek tahminlerinin oldukça parlak olduğunu söylemek mümkün. Uzmanlar tarafından yapılan tahminlere göre 2023 senesinde bu para biriminin 30 Dolar seviyesinde seyretmesi bekleniyor. Bu seviyenin 40’lara kadar çıkması da olası gözükmekte. Ancak daha fazlasını beklemek şuan için hayal olur.

APE Coin 2025 yılında kaç olur?

2025 senesinde kadar bu kripto parayı cüzdanında tutmakta kararlı olan kişiler bakiyelerini ciddi anlamda katlayabilirler. Çünkü uzmanlara göre 2025 senesinde bu APE değerinin günümüzün 2 ila 4 katına çıkması bekleniyor. Tahmin edilen yıl biraz uzak olduğundan değer de geniş bir açıklıkta verilmiş. Ancak doğru bir yatırım aracı olabileceğini söylemek çok zor değil.