Ayı Piyasası Nedir? Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasası, İngilizce “Bearish Market” teriminin Türkçe karşılığıdır. Bazı kaynaklarda terim “düşüş trendi” olarak da geçmektedir. Piyasanın en yüksek ve en düşük seviyeleri, Ayı ve Boğa sayıları kullanılarak adlandırılır. Ayı saldırırken pençelerini aşağı yukarı sallar; Boğalar ise saldırı sırasında sivri boynuzlarını yukarı ve aşağı hareket ettirir. Piyasa hareketlerinin yönünü temsil etmek için bu yukarı ve aşağı hareketler esas alınır. Ayı piyasasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Durgun ekonomi
  • Yetersiz uzun vadeli satışlar
  • Düşük istihdam oranı
  • Düşük harcanabilir gelir

Ayı piyasalarında yatırımcılar çok çalışmaya ve gelişmeleri izlemeye teşvik ediliyor. En ufak bir ihmal bile yatırımcıların yanlış karar vermesine neden olabilir.

Ayı Piyasası Ne Zaman Başlar?

Ayı piyasaları, yatırımcıların ne kadar iyimser ve kötümser olduğuna bağlı olarak, ekonomi durgunlaştığında ortaya çıkar. Fiyat düşüşlerinin piyasa değeri üzerinde daha az olumsuz etkisi olmakla birlikte, piyasanın gidişatını tamamen değiştirmezler.

Ayı piyasası
Ayı piyasası

Ayı Piyasası Ne Zaman Başlıyor ve Ne Kadar Sürüyor?

Ayı piyasası, mali piyasalardaki güçlü düşüş ve yükseliş eğilimleri, ekonomik büyüme, yatırımcı duyarlılığı veya beklentileri ile yakından bağlantılıdır. Ekonomik büyümenin yarattığı iyimserlik boğa piyasası, durgunluk ise yatırımcı duyarlılığının yarattığı karamsarlık nedeniyle ayı piyasası yaratıyor.  Ayı piyasasının fiyatların düşüş eğiliminde olduğu ve karamsarlığın hâkim olduğu bir dönem olduğu söylenir. Ayı piyasasında yaygın olan ana eğilim düşüş eğilimidir. Ayı piyasası ne kadar sürerse sürsün, fiyatta o dönem için son zirveden bir düşüş var ve bir süredir düşüş trendinde olduğuna inanılıyor. Ayı piyasası sırasında, Bitcoin veya diğer kripto para birimlerine olan talep azalır ve fiyat düşmeye devam eder.

Ayı Piyasası Nasıl Anlaşılır?

Ayı mevsimini iyi anlamak için piyasada büyük çaplı düşüşler esas alınır. Düşen bir piyasa oranı, ayı piyasasının bir göstergesidir. Bu durumda yatırımcılar dikkatli olmalıdır. Piyasa durumunu doğru bir şekilde analiz etmeden hareket etmeyin. Konuyu uzman ve borsa uzmanlarından öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Ayı Piyasası Pazardaki Satışları Nasıl Etkiler?

Bir finansal ürünün ayı piyasasına girdiğini söylemek için bu ürünün ana eğiliminin aşağı yönlü olduğu gözlemlenmelidir. Ayı mevsiminde pazardaki ürüne olan talep azalır. Talep düştüğünde kimse otomatik olarak bu ürünleri almak istemez ve fiyatlar düşmeye devam eder.

Ayı Piyasaları ve Boğa Piyasalarında Yatırımcı Psikolojisi

Boğa piyasası yatırımcıları, fiyatların sürekli yükselmesine karşı koyamazlar ve bir süre sonra trendleri analiz etmeden yatırım yapmaya başlarlar. Bu kitlesel davranış nedeniyle yükseliş daha da güçlü bir şekilde devam edebilir. Potansiyel gelir, yeni yatırımları beraberinde getirir. Çark tüm hızıyla dönmeye devam eder, sonsuza kadar dönmeye devam edeceği algısı bile şekillenmeye başlar. Frene basana kadar. Bir boğa piyasasını sona erdiren olaylar zinciri genellikle çok büyük yatırımcıların (balinaların) en tepedeki varlıklarını satmasıyla başlar. Yüksek satış hacmi, fiyatın keskin bir şekilde düşmesine neden olur. Bu durum neredeyse piyasada çok az deneyimi olan birçok küçük sermayeli yatırımcının paniğe kapılmasına ve kar elde etme umuduyla trenin son vagonuna atlamasına neden olur. Fiyatın daha da düşeceği korkusuyla yatırımlarını da satmaya başlarlar.

OKU  İsviçre Frangı Kaç TL? 1 İsviçre Frangı Kaç TL?

Bu, uzun süreli fiyat düşüşleri ve piyasa umutsuzluğu gibi ayı piyasalarının karakteristiğidir. Fiyatların sonsuza kadar düşeceği algısı o kadar yerleşmiştir ki, yatırdıkları sermayenin önemli bir bölümünü kaybeden birçok yatırımcı bile satarak nakde dönmeyi tercih etmektedir. Bu şekilde, paralarının geri kalanını tutacaklardır. Fiyat hareketi alttan patlayana kadar.

Ayı piyasasını sona erdiren olaylar zinciri; Tıpkı boğa koşusunda olduğu gibi, büyük yatırımcıların hareketiyle başlar ancak bu sefer düşük noktadan büyük alım hacmiyle. Böyle bir düşüş trendini kırabilecek böyle bir fiyat hareketinin farkına varmak, sayıları milyonları bulabilen küçük yatırımcıları harekete geçmeye teşvik edecektir. Yatırımcı duyarlılığı artık tersine döner ve herkes pastadan payını almak için harekete geçmeye hazırdır. Bu durum, fiyatın yükseliş trendinde hareket etmeye devam ettiğini teyit eder.

Ayı Piyasasında Nasıl Bir Yatırım Stratejisi Benimsenmelidir?

Ayı piyasası yatırımı, boğa piyasası yatırımından farklı bir strateji gerektirir. Ayı piyasasında uygulanabilecek stratejiler şunlardır:

  • Açığa satış, ayı piyasasında en çok kullanılan stratejidir. Bir yatırımcı, sahip olmadığı bir hisse senedini satıp daha düşük bir fiyattan satın aldığında ve kısa pozisyonu kapattığında, satış tutarı ile alış tutarı arasındaki farktan kâr eder.
  • Ayı piyasasının teknik analizinden sonra, piyasanın ne zaman test edileceği tahmin edilerek, destek ve direnç noktaları belirlenerek kısa vadeli yatırımlar yapılabilir.
  • Ayı piyasasında düşük fiyattan alınan hisse senetlerini ayı piyasasının sonuna kadar uzun süre elinde tuttuktan sonra daha yüksek bir fiyattan geri satmaktır.  Portföy çeşitlendirilebilir ve risk varlıklar arasında paylaştırılabilir.

Menkul Kıymetler İçin Arz ve Talep

Boğa piyasasında, yüksek talep ve düşük menkul kıymet arzı vardır. Bu, hisse sahipliği için daha fazla rekabet olduğu anlamına gelir. Diğer bir deyişle, birçok yatırımcı menkul kıymet satın almak ister, ancak çok az yatırımcı elindeki varlıkları tasfiye etmeye isteklidir. Bu kaçınılmaz olarak daha yüksek fiyatlara yol açacaktır.

Genel Ekonomi ve İstihdam Görünümü

Boğa piyasası, sağlam bir ekonomik durum ve yüksek istihdam oranları ile ilişkilidir. Çünkü borsada işlem gören şirketlerin hisseleri alıcı buluyor ve fiyatları yükseliyor. Buna karşılık, bir ayı piyasası sırasında ekonomik görünüm çok zayıftır. Düşen hisse senedi fiyatları da şirketin elini zayıflatıyor. Yeni yatırımlara karşı daha temkinli davranan şirketler, istihdam yaratmak şöyle dursun, mevcut insan sermayelerini bile azaltabilirler.

Yatırım Stratejileri ve Araçları

Boğa piyasası sırasında insanlar yüksek riskli yatırım araçlarına daha fazla ilgi duyar. Hisse senedi piyasalarında yatırımcı sayısı ve işlem hacmi artarken, ayı piyasası düşük oynaklık ve düşük işlem hacmine sahiptir. Ayı piyasası sırasında, yatırımcılar nispeten daha düşük riske sahip finansal ürünlere yönelirler. Nakit emtialar, devlet tahvilleri, şirket hisseleri ve/veya devlet destekli sektörler, güvenli liman bulma fikri nedeniyle yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

OKU  Yapı Kredi Promosyon Ne Zaman Yatar?

Ayı Tuzakları ve Boğa Tuzakları Ne Anlama Geliyor?

Ayı tuzağı ve boğa tuzağı tanımlarına bakın; Birbirlerinin tersini anlatırlar. Fiyat hareketinin yükseliş trendinin sona erdiğine, yani boğa piyasasından çıkıp ayı piyasasına girdiğine inanılan durumlar, ayı tuzakları olarak bilinir. Uzun vadeli bir yükseliş trendi içinde kısa vadeli bir düşüş trendi, ayı tuzağı olarak bilinir ve aslında boğa piyasası devam eder.

Boğa Tuzağı; Ayı piyasası, bitmesi gerektiğinde oluşur. Düşüş trendinde fiyat hareketlerinin geri çekilmesinden sonra fiyatların yükseldiği varsayımı, boğa tuzağı olarak bilinir. Uzun vadeli bir düşüş trendi içinde kısa vadeli bir yükseliş trendi olarak da tanımlanabilir.

Ayı Piyasasına Nasıl Yatırım Yapılır?

Ayı piyasasında genel beklenti varlık fiyatlarının düşmeye devam edeceği olduğundan, yatırımcılar karlarını maksimize etmek için boğa piyasası dışında stratejiler benimsemelidir. Ayı piyasası sırasında yatırımcılar yatırım zihniyetlerine göre aşağıdaki stratejileri benimserler:

Açığa Satış: Yatırımcıların piyasada olmayan bir hisseyi satmak için benimsedikleri bir yatırım stratejisidir. Aynı hisse senedini daha düşük bir fiyattan satın alarak pozisyon açığını satın alıp kapatın.

baskılı ıslak mendil