Yapı Kredi Bireysel Emeklilik İptali, Yapı Kredi BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik, ülkemizde son yıllarda giderek daha fazla gündeme gelen bir emeklilik fırsatıdır. Bankalar tarafından sunulan devlet destekli bir emeklilik fırsatı olan bireysel emeklilik sistemi, ya da kısacak BES, Yapı Kredi tarafından da emeklilere sunulmaktadır. Yapı Kredi, işletmeler ve şirketler tarafından en çok tercih edilen bankalar arasında yer almakta olup ülkemizin en çok tercih edilen bankaları arasındadır. Özellikle emeklilere sunduğu avantajlar ve kendi BES sistemi sayesinde Yapı Kredi en fazla tercih edilen bankalar arasında yer almaktadır. BES bu noktada tüm vatandaşlarımızın faydalanabileceği, fazlasıyla kullanışlı ve yardımcı bir emeklilik sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi her ne kadar ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan bir sistem olsa dahi bu sistem ile ilgili pek çok soru ve bilinmezlik de söz konusudur. Bu noktada pek çok kimse de BES ile ilgili çeşitli sorular sormakta, bu sistemin ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Özellikle müşterilerine çok büyük avantajlar sağlayan Yapı Kredi BES ile ilgili çok fazla soru gündeme gelmektedir. Öyle ki internette en çok aratılan sorular arasında “Yapı Kredi BES nedir? Yapı Kredi BES başvurma işlemleri nelerdir? Yapı Kredi BES nasıl iptal edilir?” gibi sorular yer almaktadır. BES işlemleri ve Yapı Kredi BES ile ilgili aklınızdaki sorulara bir yanıt arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda, Yapı Kredi BES ile ilgili akıllardaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, ya da kısaca BES, emeklilikte kişilere ek gelir sağlayacak bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin, aylık gelirlerinin bir bölümünü bir bankaya yatırarak normal emekliliklerinin yanı sıra bir de bireysel emeklilik ile emekli olmaları bu sistem sayesinde mümkündür. Bireysel Emeklilik Sistemi tarafından sunulan en büyük avantajlardan birisi de kişinin emekliliğinde kendisine ekstradan gelir sağlayacak bir sistem olmasıdır. Ne yazık ki günümüzde emekli maaşlarının bir kişinin yaşam standartlarını tam anlamıyla sürdürmesine yetmeyeceği gerçeği pek çok kişinin emekliliklerinde de ek gelir elde etme çabasına girmesine sebep olmaktadır. BES bu noktada kişilerin birden fazla yerden emekli olmasını sağlayarak onlara emekliliklerinde her türlü ihtiyaçlarını kolay bir şekilde sağlayacak bir emeklilik sistemi ile emekli olmalarını sağlar. Böylece, emekli olduğunuzda sadece devletten değil aynı zamanda BES sistemine katıldığınız bankadan da emekli maaşı alırsınız.

BES
BES

BES Sisteminin İşleyişi

BES sistemi, en çok tercih edilen bankacılık hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu noktada, pek çok banka, BES hizmetini müşterilerine sunmakta ve onlara emekliliklerinde rahat etmelerini sağlayacak fırsatlar ile yardımcı olmaktadır. BES sisteminin nasıl işlediği ise pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. BES sisteminin işleyişini şu şekilde özetlememiz mümkündür:

  • Bireysel Emeklilik Sistemi, kişinin yatırdığı birikimin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye gerek toplu para olarak gerek maaş ödemesi olarak tekrar verilmesi esasına dayanan bir sistemdir.
  • Bireysel Emeklilik hesabınıza yaptığınız katkı payı ödemesi sizin seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir ve buna bağlı olarak size geri ödemesi yapılır.
  • Bireysel Emeklilik Sistemi devlet destekli bir sistem olup aylık sizin yatırdığınız paraya ek olarak bir miktar devlet katkısı da ödenmektedir. 2013 yılında başlayan bu uygulama ile sisteme yatırdığınız her katkı tutarının %25’i kadar bir ek tutar da devlet tarafından hesabınıza yatırılmaktadır. 2022 yılından itibaren ise daha önce %25 olan bu oran %30’a yükseltildi. Bu durumda, aylık 1.000 TL yatırım yapan bir kişinin kendi katkı payına ek olarak 300 TL bir devlet katkısı da yapılacağını söyleyebiliriz.
  • 10 yıl boyunca BES sisteminde kalmış ve 56 yaşını geçmiş olan kimseler emekliliğe hak kazanırlar.
  • Bireysel Emeklilik Sisteminde emeklilik hakkınızı elde ettiğiniz takdirde hesabınızdaki parayı toplu olarak alabilirsiniz ya da yıllık gelir sigortası ile ömür boyu ya da belirli süreler boyunca düzenli bir emekli maaşı gibi alabilirsiniz.
OKU  Franchise Kredisi Veren Bankalar

Yapı Kredi BES sistemi de yukarıda gördüğünüz sisteme bağlı olarak çalışmaktadır. Kısacası, tüm sistem, sizin aylık yatırdığınız katkı payları ve ek devlet katkısı ile en az 10 yıllık bir süreçte biriken parayı ister toplu ister aylık olarak alabilmenizdir. BES, günümüzdeki hayat pahalılığını ve emekli maaşlarının durumunu düşündüğümüzde herkesin faydalanabileceği bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik İptal İşlemi Nasıl Yapılır

Yapı Kredi tarafından sunulan Bireysel Emeklilik Sistemi, gerek sunduğu kolaylıklar ve avantajlar ile gerek müşterilerine sunduğu rahat emeklilik fırsatı ile her zaman en avantajlı çözümleri sunmaktadır. Ancak, Yapı Kredi, müşterilerinin istediği her işlem için en kolay çözümleri sunmayı da hedeflemektedir; bu işlemler arasında Bireysel Emeklilik İptali de yer almaktadır. Eğer siz de Yapı Kredi BES iptali işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ve bu işlemi nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Özellikle Yapı Kredi’nin her konuda müşterilerine sunduğu kolaylıklar sayesinde BES iptali işleminin de fazlasıyla kolay bir şekilde gerçekleşeceğini belirtmeliyiz. Öncelikle, BES iptal işlemini birden fazla yöntem ile gerçekleştirebileceğinizi söylemeliyiz. Gerek bir Yapı Kredi şubesine giderek gerek internet bankacılığı üzerinden giriş yaparak BES iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak, bir Yapı Kredi şubesine giderek BES iptali işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Size verilecek olan Bireysel Emeklilik iptal formunu doldurup şubeye teslim ettikten sonra iptal işlemleriniz başlayacaktır. İptal işlemi onaylandıktan sonraki 10 günde paranız tarafınıza iade edilecektir; duruma göre belirli kesintiler gerçekleşebilir.

yapi kredi
yapı kredi

Diğer bir yöntem ise Yapı Kredi SMS ile BES iptali işlemidir. Genelde en fazla başvurulan yöntemin bu olduğunu söyleyebiliriz, zira fazlasıyla kısa ve hızlı bir yöntem olarak bilinmektedir. Yapmanız gereken ilk şey 2202 numarasına TC kimlik numaranız ve doğum tarihinizi içeren bilgilerin olduğu bir kısa mesaj atmanızdır. Eğer telefon numaranız Yapı Kredi sisteminde güncel bir şekilde yer alıyorsa o zaman hızlı bir şekilde kaydınız iptal edilecek ve paranız en kısa sürede tarafınıza iade edilecektir. Eğer telefon numaranız güncel değilse o zaman diğer yöntemlerden birini uygulamanız gerekecektir.

BES iptal ya da BES cayma işlemleri için 444 0 444 veya 0850 222 0 444 numaralarından birini arayarak iptal talebinde bulunabilirsiniz. Bunun yanında, 0850 399 9999 Allianz Çağrı Merkezi ile iletişime geçerek de BES cayma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

En son yöntemimiz ise Yapı Kredi İnternet Bankacılığı ya da Yapı Kredi Mobil Bankacılık uygulamaları aracılığıyla BES iptal işlemini gerçekleştirmektir. Yapmanız gereken tek şey Yapı Kredi internet sitesine ya da mobil uygulamasına giriş yaparak gereken adımları tamamlayıp iptal talebinde bulunmaktır.

baskılı ıslak mendil