Asgari Ücretliler İçin Konut Kredisi Şartları

Günümüzde kira ödeyerek ev sahibi olma fırsatından yararlanmak isteyen herkese kredi kullanma şansı tanıyan bankalar Asgari Ücretliler İçin Konut Kredisi kullanma imkanı sağlıyor. Konut kredisi ile ilgili yapılan düzenlemelerde kişilerin belirli bir birikmiş peşinat miktarı olması, düzenli bir gelirinin olması ve son 3 yıl aynı iş yerinde çalışıyor olması şartı getirilmiştir. Bu özellikleri taşıyan her birey bankalara başvurarak konut kredisi kullanabilir. Asgari ücretle çalışanlar için konut kredisini kullanmalarında her hangi bir mani yoktur.

Asgari Ücretliler İçin Konut Kredisi Şartları
Asgari Ücretliler İçin Konut Kredisi Şartları

Asgari Ücretliler İçin Konut Kredisi Şartları nelerdir ?

Konut kredisi kullanmak isteyen asgari ücretli çalışanlar kredi kullanmak istedikleri bankaya ön başvuru yaparlar. Başvuru yaptıkları bankaya son ayın maaş bordrosunu, son 3 yıldır aynı iş yerinde çalıştıklarını gösterir imzalı belgeyi, almak istedikleri evin tapu bilgilerini verirler. Bankanın görevlileri başvuru yapan asgari ücretli çalışanın maaş geçmişini, kredi notunu araştırır. Konut kredisi kullanmasında bir engel görülmeyen kişi için kredi onayı verilir. Kredi onayı verilen ev için ekspertiz yaptırıldıktan sonra sözleşmeler yapılır ve ödeme planı oluşturulur.

Asgari Ücretliler Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilir?

Burada dikkat edilmesi gereken asgari ücretli çalışanlar için BDDK tarafından belirlenmiş olan kredi üst limiti 85000 TL kadar kredi kullandırılmasıdır. Asgari ücretle çalışan kişi maksimum 85000 TL konut kredisi kullanabilmektedir.

Asgari Ücretliler Kaç Ay Vadeli Konut Kredisi Kullanabilir?

Asgari ücretle çalışanların konut kredisi kullanmaları için bazı avantajlar sağlanmıştır. Konut kredisi faiz oranları asgari ücretle çalışanlar için düşürülmüş, ödeme planı vadesi 240 aya kadar uzatılma imkanı getirilmiştir. Bu sayede asgari ücret alan bir kişi maaşının yarısını ödeyerek 240 ay vade sonunda ev sahibi olabilir. Ayrıca normal çalışanlara getirilmiş olan maaş / kredi taksiti oranı olan % 75 oranı asgari ücretli çalışanlar için değiştirilmiştir. Bu oran asgari ücretlilerde % 90 oranına kadar yükseltilerek kısa vadelerde ev sahibi olmalarının önü açılmıştır.

Asgari ücret ile konut kredisi kullanmak için önemli olan bir diğer konuda evin ipotek altına alınması ve kredi kullanacak kişiye sabit geliri olan birinin kefil olmasıdır. Bu sayede banka kendisini garanti altına alırken ödemelerin sağlıklı yapılmasına da katkı sağlar.

OKU  Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

“Asgari Ücretliler İçin Konut Kredisi Şartları” üzerine bir yorum

  1. TRIMAK LOAN’dan 50 bin dolar borcundan olusan bir is kredisi aldim ve o dogru ve sadikti, sanirim size borç olarak size yardimci olabilecegini düsünüyorum.

Yorumlar kapalı.

baskılı ıslak mendil