Halk Bankası Bireysel Emeklilik İptali, Halkbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik, ülkemizde son yıllarda giderek daha fazla gündeme gelen bir emeklilik fırsatıdır. Bankalar tarafından sunulan devlet destekli bir emeklilik fırsatı olan bireysel emeklilik sistemi, ya da kısacak BES, Halk Bankası tarafından da emeklilere sunulmaktadır. Halk Bankası bireysel emeklilik sistemi, sisteme katkı sağlayanlara sunduğu hizmetler açısından pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu noktada, çok sayıda müşterinin tercih ettiği Halk Bankası BES sistemi ülkemizde en çok tercih edilen sistemler arasında yer almaktadır. BES bu noktada tüm vatandaşlarımızın faydalanabileceği, fazlasıyla kullanışlı ve yardımcı bir emeklilik sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi her ne kadar ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan bir sistem olsa dahi bu sistem ile ilgili pek çok soru ve bilinmezlik de söz konusudur. Bu noktada pek çok kimse de BES ile ilgili çeşitli sorular sormakta, bu sistemin ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Özellikle müşterilerine çok büyük avantajlar sağlayan Halk Bankası BES ile ilgili çok fazla soru gündeme gelmektedir. Öyle ki internette en çok aratılan sorular arasında “Halk Bankası BES nedir? Halk Bankası BES başvurma işlemleri nelerdir? Halk Bankası BES nasıl iptal edilir?” gibi sorular yer almaktadır. BES işlemleri ve Halk Bankası BES ile ilgili aklınızdaki sorulara bir yanıt arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda, Halk Bankası BES ile ilgili akıllardaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

BES
BES

BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, ya da kısaca BES, emeklilikte kişilere ek gelir sağlayacak bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin, aylık gelirlerinin bir bölümünü bir bankaya yatırarak normal emekliliklerinin yanı sıra bir de bireysel emeklilik ile emekli olmaları bu sistem sayesinde mümkündür. Bireysel Emeklilik Sistemi tarafından sunulan en büyük avantajlardan birisi de kişinin emekliliğinde kendisine ekstradan gelir sağlayacak bir sistem olmasıdır. Ne yazık ki günümüzde emekli maaşlarının bir kişinin yaşam standartlarını tam anlamıyla sürdürmesine yetmeyeceği gerçeği pek çok kişinin emekliliklerinde de ek gelir elde etme çabasına girmesine sebep olmaktadır. BES bu noktada kişilerin birden fazla yerden emekli olmasını sağlayarak onlara emekliliklerinde her türlü ihtiyaçlarını kolay bir şekilde sağlayacak bir emeklilik sistemi ile emekli olmalarını sağlar. Böylece, emekli olduğunuzda sadece devletten değil aynı zamanda BES sistemine katıldığınız bankadan da emekli maaşı alırsınız.

Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

BES Sisteminin İşleyişi

BES sistemi, en çok tercih edilen bankacılık hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu noktada, pek çok banka, BES hizmetini müşterilerine sunmakta ve onlara emekliliklerinde rahat etmelerini sağlayacak fırsatlar ile yardımcı olmaktadır. BES sisteminin nasıl işlediği ise pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. BES sisteminin işleyişini şu şekilde özetlememiz mümkündür:

  • Bireysel Emeklilik Sistemi, kişinin yatırdığı birikimin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye gerek toplu para olarak gerek maaş ödemesi olarak tekrar verilmesi esasına dayanan bir sistemdir.
  • Bireysel Emeklilik hesabınıza yaptığınız katkı payı ödemesi sizin seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir ve buna bağlı olarak size geri ödemesi yapılır.
  • Bireysel Emeklilik Sistemi devlet destekli bir sistem olup aylık sizin yatırdığınız paraya ek olarak bir miktar devlet katkısı da ödenmektedir. 2013 yılında başlayan bu uygulama ile sisteme yatırdığınız her katkı tutarının %25’i kadar bir ek tutar da devlet tarafından hesabınıza yatırılmaktadır. 2022 yılından itibaren ise daha önce %25 olan bu oran %30’a yükseltildi. Bu durumda, aylık 1.000 TL yatırım yapan bir kişinin kendi katkı payına ek olarak 300 TL bir devlet katkısı da yapılacağını söyleyebiliriz.
  • 10 yıl boyunca BES sisteminde kalmış ve 56 yaşını geçmiş olan kimseler emekliliğe hak kazanırlar.
  • Bireysel Emeklilik Sisteminde emeklilik hakkınızı elde ettiğiniz takdirde hesabınızdaki parayı toplu olarak alabilirsiniz ya da yıllık gelir sigortası ile ömür boyu ya da belirli süreler boyunca düzenli bir emekli maaşı gibi alabilirsiniz.
OKU  VİOP Nedir?

Halk Bankası BES sistemi de yukarıda gördüğünüz sisteme bağlı olarak çalışmaktadır. Kısacası, tüm sistem, sizin aylık yatırdığınız katkı payları ve ek devlet katkısı ile en az 10 yıllık bir süreçte biriken parayı ister toplu ister aylık olarak alabilmenizdir. BES, günümüzdeki hayat pahalılığını ve emekli maaşlarının durumunu düşündüğümüzde herkesin faydalanabileceği bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Halk Bankası Bireysel Emeklilik İptal İşlemi Nasıl Yapılır

Halk Bankası tarafından sunulan Bireysel Emeklilik Sistemi, gerek sunduğu kolaylıklar ve avantajlar ile gerek müşterilerine sunduğu rahat emeklilik fırsatı ile her zaman en avantajlı çözümleri sunmaktadır. Ancak, Halk Bankası, müşterilerinin istediği her işlem için en kolay çözümleri sunmayı da hedeflemektedir; bu işlemler arasında Bireysel Emeklilik İptali de yer almaktadır. Eğer siz de Halk Bankası BES iptali işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ve bu işlemi nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Öncelikle, Halkbank BES İptali için birden fazla yola başvurabileceğinizi bilmelisiniz. En kolay yöntemlerden birisi SMS yoluyla BES iptal talebinde bulunmaktır. Bunun için, 2560 numarasına bir kısa mesaj göndermelisiniz. Gönderdiğiniz mesajın şu şekilde olması gerekmektedir: “AYRILMA TCKN.” Kimlik numaranız ile birlikte gönderdiğiniz bu kısa mesaj iletildiğinde bir geri dönüş mesajı alacaksınız. Gelen mesajda eğer BES sisteminden ayrılırsanız bir yıl daha sisteme geri dönemeyeceğinize yönelik bir bilgilendirme yer alacaktır. Söz konusu mesajda işleme devam etmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır, bu mesaja “EVET” cevabı verdiğinizde işleminiz tamamlanmış olacaktır. İşlemin başarılı olduğunu ilan eden bir mesaj geldiğinde ise işlem başarıyla sonlanacaktır.

Bunun yanı sıra Halkbank BES iptali için İnternet Şube ya da Mobil Şube de kullanılabilir. Yapmanız gereken tek şey Halkbank internet şubesine ya da mobil şubeye giriş yapmaktır. Giriş yaptıktan sonra BES ile ilgili sayfaya giderek yapacağınız işlemler ile iptal işlemini başlatabilirsiniz. Halk Bankası emeklilik işlemleri artık Türkiye Hayat Emeklilik üzerinden yapıldığı için sitede de bu bilgiye rastlayacaksınız.

Bir diğer seçenek ise telefon ile Halk Bankası BES iptal işlemini gerçekleştirmektir. Yapmanız gereken tek şey 0850 202 20 20 numarasını arayarak iptal işlemini başlatmak üzere müşteri hizmetlerine bağlanmaktır. Sesli yanıtlama sistemi sizden TC kimlik numaranızı isteyecek ve iptal işlemi de bu sistem üzerinden yürüyecektir. Aynı şekilde bu işlemi 444 44 0 numaralı çağrı merkezi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemlerin sonuçsuz kaldığı durumlarda en garanti yöntem ise bir dilekçe hazırlayarak ya da bir Halkbank şubesine gidip orada bir Halkbank BES iptal formu doldurmaktır.