Dogecoin Nedir? Dogecoin’in Geleceği ve 2025 Fiyat Tahmini

Son zamanların yükselen yıldızı Dogecoin adından sıklıkla söz ettirmekte. Gelişen para teknolojisinin de etkisiyle müşteriler geleneksel bankacılıktan uzakta, eğlenceli ve yenilikçi ödeme ve yatırım sistemlerini tercih etmekteler. Dogecoin de bu yaratıcı parasal faaliyetlerden biri. Kendi piyasasında öne çıkmasına sebep olan etkenler ve onu rakiplerinden ayıran farklarının neler olduğunu yazının devamında inceleyelim.

Şu bilgiyi belirtelim ki bu konuda anlattıklarımız yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Yatırımcı, kendi analizine güvenip yatırım yapmalı.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin internet mecraları üzerinde yaygınlaşmış ve kendisine köpek temalı içerikleri seçmiş aynı zamanda ismini de bu temadan almış bir kriptoparadır. Logosuna da temasına sadık kalarak “Shiba Inu” isimli bir Japon avcı köpeğini seçmiştir. Önceleri şaka parası adı altında Litecoin’in yan ürünü olarak üretilmiştir. Günümüzde ise Reddit tarzı topluluk sitelerinde bahşiş vermek ya da ödeme yapmak amaçlarıyla kullanılan popüler bir sanal paradır.

Dogecoin
Dogecoin

Dogecoin Kim Tarafından Kuruldu?

Bu sanal para eşler arası ödeme sistemi kurmayı hedefleyen Portland, Adobe bünyesinde yazılım mühendisi olan Jackson Palmer ve yine yazılım mühendisi Billy Markus tarafından geliştirildi. Ekibin amacı Bitcoin’e nazaran daha geniş bir demografik kitle edinmekti. Dogecoin resmi olarak 6 Aralık 2013 tarihinde piyasaya sürüldü. Doğumundan sonraki ilk 30 gün içinde yasal sitesi bir milyondan fazla ziyaretçinin akınına uğradı.

Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

Kripto para yatırımı yapmak isteyenler farklı sanal paralarda yatırım yaparak şanslarını artırmak isterler. Yükselen bir yıldız olan Dogecoin de yatırım meraklılarının gözdesidir. Dogecoin satın almanın iki yolu vardır. Bunlardan ilki madenciliktir. Madencilik faaliyeti ile bu kripto paraya sahip olmak isterseniz madencilik havuzu ve solo olmak üzere iki farklı opsiyon mevcuttur. Havuz sisteminde bir ücret karşılığında işlemleri onaylatıp ödül kazanmayı amaçlarsınız. Solo sistemde ise Dogecoin madencilik faaliyetlerini kendi başınıza yürütürsünüz. Madencilik yapmadan bu sanal parayı satın almak isterseniz ikinci bir yol olan kripto para borsasını kullanabilirsiniz.

Dogecoin Neden Değerli?

Dogecoin emsal birçok kripto paraya nazaran anlaşılması çok daha kolay ve erişilebilirdir. Ayrıca sanal para piyasasında özellikle bahşiş vermek veya çeşitli projeleri finanse etmek gibi faaliyetlerde kullanılması sebebiyle oldukça aktiftir. Bu aktifliği ona geniş mecralarda adını duyurma fırsatı vermiştir.

Dogecoin Güvenilir Mi?

Dogecoin’in diğer para birimlerinden ayrılan en önemli özelliği ise enflasyonist özelliğidir. Bir başka deyişle dolaşımında herhangi bir sınırlama yoktur. Diğer birçok kripto para birimleri deflasyonist yaklaşımı benimsemiştir. Deflasyonist para birimleri piyasada üretildikten sonra sınıra ulaştıklarında artık sahiplerine kar getirmeyeceklerdir. Fakat enflasyonist olan Dogecoin sınırdan bağımsız olarak uzun vade işlemlerinde de karlı bir yatırım kaynağıdır.

OKU  Kriptoya Dair Her Şey Burada!

Dogecoinin Geleceği Nasıl?

Sosyal medyada en çok konuşulan sanal para birimlerinden biri olan Dogecoin’in geleceği mevcut ve potansiyel yatırımcıların en çok merak ettiği hususlardan biri. Mevcut global sistemde birçok sanal para birimi risk altında olsa da Dogecoinin rakiplerini geride bırakarak yükseleceği ve bu yılı geçen yılın üstünde kapatacağı öngörülmekte. Çevresel faktörlerden minimum etkilenen bu sanal para birimi gelecekte de umut vaat eden bir yatırım aracıdır.

2023’de Dogecoin Fiyatı Ne Olur?

Dogecoin geçmişte yapmış olduğu zirve noktalardan sonra her ne kadar değer kaybetmiş gibi görünse de artan popülaritesi ve güven veren tutumuyla önümüzdeki yıllarda geleceği parlak olan coinlerden biridir. Birçok tahmincinin de görüşü bu yöndedir. Ayrıca Dogecoin sahipleri para birimlerinin adını piyasaya altın harflerle yazdırması için yakın gelecekte yeni adımlar da atmayı planlamaktadır. Bu hedefler gerçekleştiğinde birkaç yıl içinde Dogecoinin ivmeyle artması büyük bir olasılıktır.

2025’te Dogecoin Fiyatı Ne Olur?

Piyasaya sürüldüğü günden bu yana başarısıyla yükselen bu kripto para yüksek ihtimalle rekabet ortamındaki liderliğini önümüzdeki yıllarda da devam ettirecek. Dogecoin hedeflerinde her yıl bir öncekinden daha fazla yükselmek olduğu için yatırımcılarına zamanla daha da fazla kazandıracaktır.

Doge coin
Doge coin

2030’da Dogecoin Fiyatı Ne Olur?

Uzun vadeli yatırımlarda nispeten düşük riskle sahiplerine yüksek oranda kar getirmesiyle bilinen Dogecoin tahminlere göre gelecekte de bu karlı grafiğini devam ettirecek. Geliştiricilerin gelecek hedefleri arasında büyük şirketlerle ortak olmak ve pratikte Dogecoin kullanımını teşvik etmek bulunmaktadır. Bu sayede 2030 yılına kadar 2-4 seviyesine rahatça ulaşabilir.

Dogecoin Bulunduğu Borsalar

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • io
  • KuCoin
  • Bithumb
  • FTX
  • Huobi Global
  • Kraken
  • Coinone
baskılı ıslak mendil