Belediye Çöpçü ve Süpürgeci Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Her ne kadar günlük hayatımızda görmezden gelmeye meyilli olsak da çöpçüler ve süpürgeciler aslında şehirlerimizi daha iyi bir hale getiren, etraftaki çöpleri ve pislikleri temizleyerek bize daha yaşanılabilir bir şehir kazandıran kimselerdir. Bu sebeple, her ne kadar saygı duyulması gereken bir meslek olsa da çoğu kişi çöpçülere ve süpürgecilere hak ettikleri saygıyı göstermemektedir. Bunun yanında, çöpçülük ve süpürgecilik ile ilgili pek çok soru da gündeme gelmekte, kimi kişiler bu mesleği yerine getirenlerin ne kadar maaş aldığını ve hangi şartlarda çalıştıklarını merak etmektedir. Özellikle meslek seçimi aşamasında olan gençler çöpçülerin ve süpürgecilerin aldığı maaşı fazlasıyla merak etmektedir. Üstelik, çöpçüler ile süpürgecilerin aslında hiç de fena olmayan bir maaş aldığını da çoğu kişi bilmemektedir. Zorluklarla dolu olan bu iki meslek aslında saygı duyulması gerektiği kadar aldığı maaşı da sonuna kadar hak etmekte hatta belki de bu mesleğe sahip olan kişiler gerçekte hakları olanın çok daha altında bir maaş almaktadırlar. Pek çok kişi, çeşitli sebeplerden ötürü bu mesleklere yöneldiği için en çok merak ettikleri konular da çöpçülerin ve süpürgecilerin ne kadar maaş aldığı konusudur. Eğer siz de belediyelere bağlı çalışan çöpçülerin ve süpürgecilerin ne kadar maaş aldığını merak ediyorsanız o zaman doğru adrestesiniz. Zira, çöpçüler ile süpürgecilerin ne kadar maaş aldığına yönelik tüm soruları bu yazımızda cevaplamayı amaçlıyoruz. Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Belediye Çöpçü ve Süpürgeci Nasıl Olunur?

Pek çok kişi çöpçü ve süpürgeci olmak ile ilgili konuları merak etmektedir. Bu konularda en çok merak edilen şeylerden birisi de çöpçü ve süpürgecilerin ne kadar maaş aldığı konusudur. Özellikle belediye bünyesinde çalışan çöpçülerin ve süpürgecilerin aldığı maaş ile ilgili konularda büyük bir merak söz konusudur. Elbette, en çok merak edilen konulardan birisi de haklı olarak çöpçü ve süpürgeci olmak için ne yapmak gerektiği konusudur. Çeşitli sebeplerden ötürü ya da bu mesleklere ilgi duyduğu için çöpçülük ve süpürgecilik mesleklerini tercih eden kişiler tarafından en çok merak edilen konu da budur. Çöpçü ve süpürgeci olmak için yapılması gereken şeyleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Çöpçü ya da süpürgeci olmak isteyen bir kişinin yapması gereken ilk şey belediyenin iş alımı ilanlarını takip etmektir. Bu ilanlarda çöpçü ya da süpürgeci alımı duyurusu yapıldığında ise başvurusunu gerçekleştirmelidir.
 • Çöpçü ya da süpürgeci olmak isteyen kişilerin en az ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir.
 • Çöpçü ya da süpürgecilerin görev yapacakların il ve ilçede ikamet ediyor olmaları da gereklilikler arasındadır.
 • Askerlik ile ilişiği olmamak da çöpçü ya da süpürgeci olmak isteyen kişinin yapması gerekenler arasındadır.
 • İşe alım ilanında belirtilen mesleki yeterlilik şartlarını taşıyor olmak da çöpçü ya da süpürgeci olmak isteyen kişinin karşılaması gereken gerekliliklerdendir.
OKU  Fizyoterapist Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Günümüzde belediye bünyesinde çalışacak olan çöpçü ve süpürgecilerin işe alımları İŞKUR üzerinden gerçekleşmektedir. Bu durumda çöpçülerin ve süpürgecilerin işe alımları İŞKUR üzerinden gerçekleştiği için maaşları da ilk birkaç ay İŞKUR tarafından ödenmektedir. Daha sonraki süreçte de maaşlar işe alım yapan kurum tarafından ödenmektedir.

Belediye Çöpçü ve Süpürgeci Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Çöpçü ya da süpürgeci olmayı düşünen herkes tarafından en çok merak edilen soruların başında da çöpçü ve süpürgeci olacak bir kişinin hangi özelliklere sahip olması gerektiği sorusu gelmektedir. Bir çöpçü ya da bir süpürgeci, her şeyden önce özverili ve çalışkan olmalıdır. Zira, yaptıkları işin zorluğu ve çaba gerektirmesi sebebiyle bu kişiler her zaman zorlayıcı ortamlarda zorlayıcı bir işi yerine getirmiş olacaklardır. Bir çöpçünün ya da bir süpürgecinin sahip olması gereken nitelikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Özverili çalışma her şeyden önce gelmektedir. Bir çöpçü ya da süpürgeci yaptığı işin ne kadar önemli olduğunu bilmeli, bu sebeple işini layıkıyla yerine getirmelidir. Çöpçüler ve süpürgeciler sayesinde daha temiz ve güzel şehirlere sahip olduğumuz gerçeğini göz önünde bulundurursak bir çöpçünün ya da süpürgecinin yaptığı işin ne kadar önemli olduğunu ve bu sebeple özverili bir şekilde çalışması gerektiğini bilmesi lazımdır.
 • Zor çalışma şartlarında çalışmaya hazır olmak da bir çöpçü ya da süpürgeci için önemlidir. Çöpçülük ve süpürgecilik pek çok sebepten ötürü zorlayıcı bir meslektir. Zor şartlar altında çalışmak durumunda kalan bu işçilerin çalışacakları zor şartlara hazırlıklı olması her zaman onların yararına olacaktır. Üstelik, çöpçüler ve süpürgeciler zaman zaman zorlayıcı koşulların yanı sıra hijyenik olmayan ortamlarda da çalışmak zorunda kalabilir. Bu sebeple, hijyenlerine dikkat etmeli, sağlıklarını dikkate alıp işten sonra veya işten önce buna göre davranmalıdırlar.
 • Çöpçülük ve süpürgecilik aynı zamanda ekip çalışmasına uyumlu olmayı da gerektirir; çöpçüler ve süpürgeciler kendileri gibi diğer çalışanlarla bir ekip olarak işlerini yürütürler, dolayısıyla takım çalışmasına uyumlu olmak bu meslekte fazlasıyla önemlidir.

Belediye Çöpçü ve Süpürgeciler Ne İş Yapar?

Çöpçülük ve süpürgecilik mesleği ile ilgili en çok merak edilen şeylerden birisi de bu mesleklere sahip olan kişilerin görevlerinin ne olduğudur. Her ne kadar çoğu kişi çöpçülerin ve süpürgecilerin ne iş yaptığı ile ilgili bir fikre sahip olsa da bu mesleklere sahip olan kimselerin yaptığı işler sadece etrafı süpürmek veya çöpleri toplamak ile sınırlı değildir. Özellikle çöpçülük ve süpürgecilik mesleğini tercih etmek isteyen kimselerin en çok merak ettiği konulardan birisi de çöpçülerin ve süpürgecilerin görevlerinin ne olduğudur. Çöpçü ve süpürgecilerin görevlerini şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Çöpçülerin ve süpürgecilerin en büyük görevi sokaklardaki çöpleri ve atıkları temizlemektir. Daha temiz ve düzenli şehirlerimizin olması için böyle bir işe duyulan ihtiyaç fazlasıyla büyüktür.
 • İşyeri, okul, hastane gibi kamu kurum ve kuruluşlarının evsel atık olarak değerlendirilen atıklarını da toplamak yine çöpçülerin hizmetidir.
 • Süpürgeciler, kamuya açık alanlarda yerleri süpürerek çeşitli büyüklükteki çöpleri temizlemektedirler.
 • Topladıkları çöpleri çevreye rahatsızlık vermeden atık depolarına taşımak da yine çöpçülerin görevidir.
 • Günde 8-9 saat çalışıp çevredeki çöpleri temizleyip bu çöpleri çevreye rahatsızlık vermeden imha edilecek yere götürmenin yanı sıra çöp torbalarının bırakıldığı yerlerin temizliğini yapıp gerekli olduğu takdirde buraları yıkamak da çöpçülerin görevidir.
OKU  Bebek - Çocuk Ürünleri Bayilik Veren Firmalar

Belediye Çöpçü ve Süpürgeci Maaşı Ne Kadardır?

En çok merak edilen konulardan birisi olan çöpçü ve süpürgeci maaşı konusuna bir açıklık getirmenin zamanı geldi. 2022 yılında belediye bünyesinde çalışan çöpçülerin ve süpürgecilerin aldığı maaş yaklaşık 5.500-6.500 TL civarındadır. Aldıkları ek ödemeler ve tecrübelerine bağlı olarak ortalama bir çöpçü ya da süpürgeci yaklaşık 10.000-15.000 TL maaş almaktadır.