Dogecoin (DOGE) Nedir?

Dogecoin, Aralık 2013’te yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından başlatılan, açık kaynaklı eşler arası (P2P) kripto para birimidir. Dogecoin, 2010’ların başında kripto sektöründe yaygın olarak bulunan wild spekülasyon ve büyük çaplı planları alay eden bir parodinin bir parçası olarak başlatılmıştır. “Meme” kökenlerine sadık kalarak, ilk meme coin, 2013’te yaygın bir internet şakasından bir Shiba Inu köpek ırkının görüntüsünü logosu olarak seçmiştir.

Dogecoin’in kurucuları, kripto parayı bir “şaka” olarak başlattıkları halde, memelerden ilham alan dijital para, sosyal medyada ve blok zincir topluluğunda büyük bir takipçi toplamış ve Dogecoin ekosistemini başlangıç noktasından aşmıştır. Kripto para aynı zamanda teknoloji milyarderi ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın da ilgisini çekmiştir ve yıllar boyunca Dogecoin’i popüler hale getirmeye yardımcı olmuştur. Bunun yanı sıra, Tesla, 2022’nin başlarında çevrimiçi mağazalarında DOGE’yi kabul etmeye başlamıştır.

Bitcoin gibi, Dogecoin de işlemleri doğrulamak, yeni blok zincir bloğu üretmek ve kripto madencileri DOGE tokenleri ile ödüllendirmek için Proof-of-Work (PoW) konsensüs algoritmasını kullanır. Dogecoin, diğer birçok kripto para platformu tarafından sunulan tüm çanlar ve ziller gibi -smart contractler, merkezi olmayan borsalar, NFTler vb. – gibi gelişmiş blok zincir özelliklerini sunmaz. Bununla birlikte, orijinal meme coin, kripto para işlemleri için güvenli ve düşük maliyetli bir platform sunar.

Doge coin
Doge coin

Dogecoin’in lansmanından bu yana, birçok diğer kripto para projesi, orijinal memecoin’in pazar başarısını kopyalamayı denemiştir. Zaman içinde, meme coinler sektörü, Shiba Inu ve Magic Internet Money gibi popüler dijital para birimlerinin doğuşuna yol açmıştır.

Dogecoin’in özet bilgileri ve çekirdek blok zincir özellikleri hakkında kısa bir genel bakış:

  • Dogecoin, 2010’ların başında bazı blok zincir projelerinin büyük çaplı planlarını alay eden ilk memecoin olarak Aralık 2013’te başlatıldı
  • Dogecoin, kullanıcıların düşük ücretlerle sınırları aşan fonları transfer etmeye olanak veren açık kaynaklı eşler arası (P2P) dijital para birimidir
  • Dogecoin, IBM’in yazılım mühendisi Billy Markus ve Adobe Systems’ın pazarlama uzmanı Jackson Palmer’ın fikrinden doğmuştur
  • Bitcoin gibi, Dogecoin de Proof-of-Work konsensüs mekaniklerini kullanır ve smart contractler gibi gelişmiş blok zincir özellikleri sunmaz
  • Dogecoin, piyasa değeri bakımından PoW coinlerin üçüncüsüdür ve sadece Bitcoin ve Ethereum’dan geridedir
  • Dogecoin’i önemli ölçüde popüler hale getiren Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, TIME Magazine’in Person of the Year Röportajında ve Saturday Night Live (SNL) görünümü sırasında Dogecoin’i zikretmiştir
  • Orijinal meme coin ve meme kripto paralarının ve Shiba Inu ve Magic Internet Money gibi popüler kripto paraların yükselişinin nedenidir

Dogecoin nedir ve nasıl çalışır?

Dogecoin, 2013 sonlarında çok spekülatif olan kripto sektörünün parodisi olarak lansmanı gerçekleştirilen bir Proof-of-Work dijital para birimidir. Meme coin, 2013 yılında viral hale gelen bir internet meme’sinde görünen Japon cinsi bir av köpeği olan Shiba Inu görüntüsünü içerir.

OKU  DAR Coin Nedir? DAR Coin Yorum, 2025 Fiyat Tahmini

Dogecoin’in çekirdeğinde, Proof-of-Work kripto para birimi bulunmaktadır, bu da kripto para madencilerinin işlemleri doğrulaması ve tüm ağ katılımcılarının dağıtılmış defterin durumu konusunda anlaşmış olduğunu garantilemek için bir ağın varlığına dayandığı anlamına gelir. Ağı güvence altına almak ve on-chain verileri doğrulamak için hesaplama gücünü kullanan Dogecoin madencileri, DOGE tokenleriyle ödüllendirilir.

Bu anlamda, Dogecoin, Bitcoin gibi hem de blockchain ağları doğal olarak çok sınırlı bir kullanım alanına sahiptir – yani, güvenli ve merkezsiz bir kripto para işlemleri platformu. Benzerliklerine rağmen, iki coinin para politikasına nasıl yaklaştıklarında büyük farklılıklar vardır. Bitcoin’in 21 milyon adet token sınırı bulunurken, Dogecoin’in sınırsız maksimum tedariki olmayan bir enflasyonist para modeli kullandığı açıktır.

Dogecoin, Litecoin’in bir fork’ı olan Luckycoin’in bir fork’ı olarak lanse edildiğinden, Dogecoin LTC ile birlikte merge-mined yapılabilir. Madencilik altyapısının paylaşımı, Dogecoin ağı için istikrar ve köklü destek sağlar.

Scrypt tabanlı hash fonksiyonu sayesinde, Dogecoin madencileri, her bir blok ödülünden 10.000 DOGE kazanma şansına sahiptir. Bağlam için, Dogecoin’in bir dakikalık bir blok süresi vardır. Scrypt teknolojisinin SHA-256 Bitcoin madencilik ekipmanlarının kullanımını yasakladığını belirtmekte fayda var. Blok ödülü dağıtım süreci, Bitcoin gibi rastgele olarak gerçekleşir.

Piyasa değeri açısından Proof-of-Work kripto paralarının üçüncü büyüğü olan Dogecoin, gelecekte Proof-of-Work (PoW) dan Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasına geçecek planlanmaktadır. Ethereum ortak kurucusu Vitalik Buterin, 2021 yılının ortasında Dogecoin Vakfı’na katıldı ve PoW’dan uzaklaşmaya yardımcı olduğunu doğruladı.

Dogecoin
Dogecoin

Dogecoin Fiyat Tarihi

Dogecoin, 2013 yılının sonunda piyasaya sürüldü. Dogecoin grafik verilerimiz, DOGE’nin 15 Aralık 2013 tarihinde 0,000204 dolar olduğunu göstermektedir. O zamandan beri, memecoin’in ciddi fiyat dalgalanmalarını içeren bir tur deneyimi oldu. Örneğin, ilk yedi gün içinde, Dogecoin’in fiyatı 650%’den fazla yükselerek 0,001520 dolara çıktı, ancak sonraki hafta yüzde 80 düştü.

Dogecoin ilk kez işlem gördüğünden yaklaşık sekiz yıl sonra, Dogecoin’in değeri ciddi bir artış gösterdi ve bu, DOGE fiyatını Mayıs 2021’te o zamana kadar tüm zamanlarının en yüksek seviyesi olan 0,738595 dolara çıkardı, başlangıç fiyatına göre yaklaşık 4000 kat bir artış.

Dogecoin’in popülaritesi, en üst kripto para borsalarında listelenmeye yol açtı ve bu, kripto para yatırımcılarına Dogecoin piyasalarına kolay erişim sağladı. Kripto para kullanıcıları Binance ve Kucoin gibi platformlarda DOGE alım-satımını yapabilirler.

Dogecoin iyi bir yatırım mıdır?

Dogecoin, piyasadaki en büyük kripto paralardan biri olduğundan, bazı yatırımcılar kesinlikle bu kripto para birimini tutmayı düşüneceklerdir. Ancak, Dogecoin’in aşırı fiyat volatilitesi gösterebilir, bu da büyük ve beklenmedik zararlara yol açabilir. Eğer Dogecoin’e yatırım yapmayı düşünüyorsanız, kaybetmeye razı olmadığınız bir miktar para yatırmayın.

Dogecoin’den para kazanabilir mi?

Evet, Dogecoin’i satın aldığınız fiyattan daha yüksek bir fiyata satarsanız Dogecoin’den para kazanabilirsiniz. Tabii ki, başarılı olacağınız kesin bir garanti yoktur, çünkü Dogecoin aşırı fiyat volatilitesi gösterebilir ve kripto para piyasası tahmin edilemezdir.

OKU  Dogecoin Nedir? Dogecoin’in Geleceği ve 2025 Fiyat Tahmini

En fazla Dogecoin kimde?

21 aralık 2022 tarihi itibariyle, en büyük Dogecoin cüzdanı, 34.7 milyar DOGE’den fazla Dogecoin içerir. Bazı kullanıcılar, cüzdanın çevrimiçi aracı Robinhood’a ait olduğunu tahmin ediyor, ancak bu dedikodular doğrulanmamıştır. Dogecoin’in en fazlasını kimin sahiplendiğine dair güncel bir cevap almak için, BitInfoCharts’daki Dogecoin zenginleri listesine göz atabilirsiniz.

Yeni DOGE coin’ler nasıl oluşturulur?

Dogecoin blok zincirine en son blok ekleyen madencinin ödüllendirilmesi için yeni Dogecoin jetonları oluşturulur. Her yeni Dogecoin bloku eklendiğinde 10,000 DOGE oluşturulur.

baskılı ıslak mendil