Dolar üzerindeki kişiler kim?

Dolar bilindiği üzere dünyada ekonomiye yön veren para birimlerinin başında gelmektedir. Dünya çapında kabul gören ve piyasaların genelinde hakimiyeti ele geçiren dolar son dönemlerde faiz artırım kararları ile de gündemdedir. Dolar üzerinde yer alan çeşitli ayrıntılar yönetim ve geçmiş dönem hakkında ipuçları taşımaktadır.

Dolar hakkında yaşanılan gelişmeler son dönemlerde dünya genelinde büyük bir yankı uyandırmış olsa da doların tasarımını da merak eden pek çok kişi bulunmaktadır. Amerikan doları Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimidir. Dünya çapında kullanılan yaygın dövizlerden birisi olmaktadır. Dünya dolaşımında yaklaşık olarak 2/3 oranında ABD doları bulunmaktadır.

1 Dolar Üstünde Kimin Resmi Var? 

1 dolar üstünde ABD’nin kurucusu kabul edilen George Washington yer almaktadır. Dünya genelinde kabul gören bu döviz birimi banknotlar şeklinde düzenlendikten sonra banknotların üzerinde tarihe dayalı kişiler bulunmaya başlamıştır. Bağımsızlık Savaşı’nı yönetmiş ve savaştan sonra ülkenin ilk başkanı olmuş olan George Washington’a 1 dolar üzerinde yer verilmiştir.

1 Dolar
1 Dolar

2 Dolar Üstünde Kimin Resmi Var?

Dolar uluslararası tüm ticari faaliyetlerde kullanılan bir para birimidir. 2018 yılının 3 çeyreğinden bu yana merkez bu bankalarında tutulan bütün döviz rezervlerinin neredeyse %62’si dolar haline gelmiştir. 2 dolar üzerinde ise Thomas Jefferson yer almaktadır.  Thomas Jefferson Amerikan bağımsızlık bildirisi’nin yazarı olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda 12 yıl boyunca yani 3 dönem boyunca başkanlık yapmıştır. İyi bir siyasetçi olarak bilinmesinin yanı sıra aynı zamanda iyi bir düşünürdür de.

2 Dolar
2 Dolar

5 Doların Üstünde Kimin Resmi Var?

5 doların üzerinde ise Amerika Birleşik Devletleri tarihinde en önemli kişilerden birisi olarak da kabul edilen Abraham Lincoln yer almaktadır. 5 doların üzerinde yer alan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 16 başkanı olarak kabul edilen Abraham iyi bir siyasetçi ve aynı zamanda iyi bir hukukçudur. Abraham Lincoln ABD tarihinde iç savaşları bitiren kişi olarak bilinmektedir. İç savaşı bitirdikten sonra karışıklığı engellemek için köleliği kaldırması ile de tarihte en çok dikkat çeken isimlerden birisi olmuştur. 16 başkanı olan Abraham Lincoln köleliği kaldırdıktan sonra hazin bir suikast sonucu öldürülmüştür. Yalnızca ABD için değil tarihte köleliği kaldırması sebebiyle dünya tarihinde büyük bir yer kapsamaktadır.

5 Dolar
5 Dolar

10 Doların Üstündeki Kişi Kimdir?

Dünya genelinde büyük bir piyasaya hakim olan ve ticari açıdan da büyük bir yer kaplayan döviz kurları içerisinde 2018 yılından bu yana neredeyse %62’lik bir oranla dolar lider konumda yer almaktadır.  10 doların üzerinde yer alan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin mali sistem kurucusu olarak da kabul edilen Alexander Hamilton doların bugünlere taşınmasında ve ABD’nin bu kadar gelişmesinde rol almış olan önemli siyasetçilerden birisidir.

OKU  Kredi Notu Yükseltmek İçin Öneriler
10 Dolar
10 Dolar

20 Doların Üzerindeki Kişi Kimdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin 7 başkanı olan Andrew Jackson 20 dolar üzerinde yer almaktadır. Geçmişten günümüze piyasada yer edinen ve büyük bir ticaret hacmine sahip olan dolar ilerleyen dönemlerde tarihte adı geçmiş ve ülkenin kurulmasında ve yönetilmesinde büyük rol oynamış pek çok devlet başkanını banknotlar üzerinde basarak unutulmamalarını sağlamıştır. 20 doların üzerinde yer alan ve ABD’nin 7 başkanı olan Andrew Jackson faaliyetleri ile dikkat çekmiştir.

20 Dolar
20 Dolar

50 Doların Üstündeki Kişi Kimdir?

50 ABD dolarının üzerindeki kişinin resmi ise Ulysses S. Grant’a aittir. 27 Nisan 1822 tarihinde dünyaya gelen ve 23 Temmuz 1885 tarihinde hayata gözlerini Yunan 18 devlet başkanı Amerika iç savaşında iken komutanlığı üstlenmiş ve uluslararası alanda büyük bir ün kazanmıştır.

50 Dolar
50 Dolar

100 Doların Üzerindeki Kişi Kim?

Amerika’nın en önemli isimlerinden birisi olarak kabul edilen ve tarihte de büyük bir yer kaplayan Benjamin Franklin 100 dolar üzerindeki resmi bulunan ünlü isimlerden birisi olmaktadır. $100 üzerinde yer alan Benjamin Franklin resmi Amerika’da önemli bir kişi olarak kabul edilmesinin yanı sıra bunda bilim insanlarından birisi olarak da kabul edilmiştir. Benjamin Franklin mucit olarak kabul edilmiş olsa yazarlık, felsefe, yayıncılık alanında da çalışmalarda bulunmuştur.

100 Dolar
100 Dolar

Dolar üzerindeki kişiler neye göre seçildi?

Dolar yıllar içerisinde tasarımda ve renginde değişikliğe gidilmiştir. 2003 tarihinde tasarım ve rengi değişen yeni 20 dolarlık banknotlar tedavüle girdi. ABD hazine bakanlığı ve ABD Merkez Bankası’nı yapmış olduğu açıklama sonrasında dolandırıcılığa karşı yeni bir örnek almak amacıyla tasarım ve rengi değiştirilmiştir. Amerika Birleşik devleti yeni 20 dolarlık banknotları 2003 tarihinde piyasaya sundu. Yapılan açıklamalara göre hırsızlık ve dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçmek amacıyla ABD hükümeti her 7 ile 10 yılda bir yeni tasarıma sahip banknotları piyasaya sürmeye başlayacak.

 

20 dolarlık banknotların değişmesinin ardından 50 ve 100 dolarlık banknotlar değişmeye başlayacak ve yeni tasarım planları ortaya çıkacak. Ancak banknotlar üzerindeki görseller konusunda değiştirilme mevzusu yer almadı. Geçmişten günümüze ABD hükümeti hükümetin kurulmasında ve gelişmesinde etkili olmuş olan ünlü siyasetçileri ve devlet başkanlarını banknotlar üzerine resmetmişlerdir.

 

Dolar birçok ülkenin para birimi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda dünyada en çok kullanılan ve dolaşımda bulunan döviz türlerinden birisi olarak da yer almaktadır. 1792 para yasasından sonra piyasaya girmeye başlayan Amerikan doları piyasanın genelinde bir hakimiyet kurmuş ve ticari faaliyetlerde kullanılması ile de başka ülkelerinde resmi para birimi haline gelmiştir

Tedavüldeki dolar bankotları

Doların bu kadar yaygın kullanılması sonucunda pek çok sahte üretim ve baskı riski ortaya çıkmıştır. Amerika Birleşik Devletleri yaşanılan bu sahte üretim ve baskı sorunu çözmek amacıyla belli filigranlar eklemiş ve yıllarca tedavülde kalması planlanan dolar basınları gerçekleştirmiştir. 1995 yılı itibarıyla bütün Amerikan dolarları üzerinde In God We Trust (Tanrı’ya güveniyoruz) ibaresinin bulunması zorunlu tutulmuştur. Daha öncelerinde daha fazla dolar banknot çeşidi bulunmaktadır. Ancak yaşanılan sorunlar neticesinde dolar banknotlarında sınırlama getirilmiştir. Şimdiye kadar bin dolar en büyük piyasa değerine sahip 1.000.000 dolar şekilde üretilmiş prestij parası olarak piyasaya sunulmuş ancak dolaşımda kullanılmamıştır.

OKU  İş Bankası POS Destek Hattı, İş Bankası POS Destek Hattı Telefon Numarası

Tedavüldeki banknotlar arasında Amerikan dolar banknotları özellikle en çok kullanılan döviz türlerinden birisi olmaktadır. Amerikan dolar banknotları dünyanın pek çok yerinde dolaşımda olması sebebiyle güvenli görülmektedir. Güvenlik önlemleri ve sahte basımı engellemek amacıyla yapmış oldukları düzenlemeler sonrasında piyasanın tamamında aktif halde kullanılmaya başlanmıştır. Her bir banknot üzerinde özel filigranlar ve ışıkta görülebilir çizgiler sahteciliği önlemek amacıyla yapılmıştır. ABD 1913 yılından bu yana sahte dolaşımı engellemek amacıyla belli aralıklarla tasarımların yenilemektedir.

baskılı ıslak mendil