Euro Üzerinde Kimin Resmi Var? Neden Euro Banknotlar Üzerinde Hiç İnsan Yüzü Yok?

Euro en değerli para birimlerinden olmaya devam ediyor. Avrupa Birliği’nin para birimi olan ve dünyanın en değerli parası olarak da kabul edilen Euro üzerinde fotoğraf olmaması büyük merak uyandırdı. Dolar üzerinde genellikle Amerikan başkanlarının fotoğrafları konulurken Euro üzerinde herhangi bir fotoğrafa rastlanılmaması merak edildi.

Para biriminin üzerinde herhangi bir devlet başkanı önemli bir ismin fotoğrafı dahi bulunmamaktadır. Şu an dünyada dolardan daha fazla değer kazanan ve yatırım amacıyla kullanılan Euro üzerinde kimsenin fotoğrafının olmaması araştırılmaktadır. Ancak Euro üzerinde kişiler olmamasının yanı sıra belirli belirsiz bazı binalar bulunmaktadır.

Dolara göre daha sade hazırlanmış bir tasarıma sahiptir. Dolar üzerinde ülkede para birimlerinin kendi tarihlerini yer alan önemli şahıslar bulunurken Avrupa Birliği parasında böyle bir durum söz konusu dahi değildir. Çünkü para üzerinde herhangi bir kültür ya da tarihe ait bir şey bulunmamaktadır. Yapılan açıklamaya göre herhangi bir devletin kültürüne ya da tarihine ait olmaması yanı sıra politik sebeplere dayalı olarak para üzerinde herhangi bir resmin ya da tarihin bulunmama kararı aldıkları açıklanmıştır.

Euro üzerinde beşik banknotlarda köprü ya da kemer motifleri yer alırken 10’luk banknotlar üzerinde ise roma dönemine ait köprüler yer almaktadır. Euro banknotları ilk olarak 1 Ocak 1999 tarihinde tanıtıldı ve 2002 yılında ise kullanılmaya başlandı.

Avrupa Merkez Bankası ve euro sistem içerisinde Ulusal Merkez Bankaları tarafından basılan Euro banknotları her biri ayrı bir boyut ve renge sahiptir. 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 Euro olmak üzere 7 ayrı çeşitte banknot bulunmaktadır. Bu banknotlar tamamen aynı tasarıma sahip farklı boyut ve renge sahiptir. Euro üzerinde herhangi bir devlet adamının ya da tarihe yer verilmemesi merak konusu olmuştur.

Avrupa Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir raporda paralar üzerinde soyut yapılar kullanma fikri 1995 yılında ortaya çıkmıştır. Avrupa para enstitüsü tarafından banknot üzerinde soyut yapılar kullanılma fikri kabul görmüştür. Euro için seçilen tema ise Avrupa’da dönemler ve mimari biçenler üzerine oldu. Bu yüzden sanatçılar tarafından yapılmış olan resim ve tablolar yanı sıra özellikle köprü detaylarına ve mimariye önem gösterildi.

Euro Üzerindeki Kişiler Kim?

Son zamanlarda Euro kağıt paralarının üzerindeki kişiler oldukça dikkat çekmeye başlamıştır. Özellikle Euro’ların üzerine Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin fotoğrafının koyulacağı iddiaları da oldukça büyük merak uyandırmıştır.

Avrupa Merkez Bankası yeni basılacak Euro kağıt paralarının üzerine basmak için yeni yüzler arama çalışmasına başlamıştır. Bu çalışmaların üzerine BionTech aşısını geliştiren Özlem Türeci ve Uğur Şahin gibi önemli Avrupalıların fotoğrafları basılması gerekiyor’ tavsiyesi gelmiştir.

OKU  İntifa Senedi Nedir?

Avrupa Merkez Bankası 2022 yılında Euro banknotların yeniden tasarlamak için bir süreç başlattı. Bu süreç dahilinde birkaç kesimden görüş ve öneri alınacak ve 2024 senesinde yeni banknotlar için karar verilecek.

Euro banknotların üzerinde genelde kişilerden ziyade binalar bulunmakta. Dolara kıyasla daha basit bir tasarıma sahip.

Beşlik banknotların üzerinde köprü veyahut kemer yer almakta iken 10’luk banknotların üzerinde Roma dönemine ait dış cephe ve köprü yer almaktadır. Bunun sebebi ise Avrupa ülkelerinin bu dönemi kendi ortak tarihleri olarak değerlendirmeleridir.

500’lük banknotların üzerinde ise modern bir yapı silueti yer almaktadır. Fakat 2023 senesinde paranın tasarımının değiştirilmesi fikri ortaya atıldı. Bu fikir onaylandı ve paranın üzerine Tanrıça Europa’nın yüzü koyuldu. Bu yüz ise çok küçük bir şekilde paraya koyuldu. Europa ise gerçekte var olmamış fakat mitolojide var olan bir kişiliktir.

Euro Banknotların Üzerinde Ne Var?

Euro 7 banknot olacak şekilde tasarlanmıştır. 5’lik banknot üzerinde köprü ve kemer detayları yer almaktadır. 10’luk banknotların üzerinde roma dönemine ait köprüler ve mimari yer almaktadır. Avrupa ülkelerinin Roma dönemi ortak tarihleri olarak değerlendirdiklerinden dolayı banknot üzerinde Roma detaylarına da yer verilmiştir.

20’lik Euro banknotu mavi ve gotik tasarımlar ile donatılmıştır. 50 Euro üzerinde Rönesans dönemine ait detaylara yerler verilmektedir. 100 Euro üzerinde sanat detayları ve süslemelere Özen gösterilirken 200 euro üzerinde ise demir ve çam ağacı görülmektedir. 500 euro üzerinden modern mimari etkisi yansıtılmıştır. Mimari yapı ve özgün yaratım 500 euro üzerinde yer almaktadır.

2018 yılında Avrupa Merkez Bankası 28 Mayıs tarihinde dolaşıma girecek olan yeni banknotları tanıttı. Piyasaya 2019 yılında sürülecek olan banknotlar basın toplantısı ile tanıtıldı. Yeni banknotlarda ise güvenlik üst safhaya çıkarıldı. Avrupa Merkez Bankası euroların üzerinde özellikle Avrupa’nın antik çağlarını yansıtan detaylara yer vermektedir. Euro üzerinde Avrupa’ya kadar olan simgeler ve resimler ile banknotlar donatılmaktadır. Euro bilindiği üzere  Amerikan dolarının ardından dünyada en büyük rezerve sahip olan ve en çok kullanılan ikinci para birimidir.

Euro
Euro

Euro Üzerine Resim Eklenecek Mi?

Euro piyasa genelinde en çok kullanılan ve en büyük rezerve sahip olan para birimi olmasının yanı sıra üzerinde resim olmaması ile de dikkat çekmektedir. Sosyal medyada son zamanlarda yeni bir iddia dolaşmaktadır. Bilindiği üzere 2019 yılının sonundan ve 2021 yılları arasında büyük bir pandemi dönemi ile karşı karşıya kalındı.

Bu pandemi dönemi içerisinde yaşanılan büyük sıkıntıları atlatmaya yardımcı olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin çiftinin fotoğraflarının Euro üzerine basılması detayı büyük yankı uyandırdı. Bilinci üzere pandemi dönemi içerisinde BionTech aşısının kurucuları olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin dönemin atlatılmasında büyük bir rol oynadı. Özellikle Twitter platformunda sıklıkla 50 euro görselinin üstüne Özlem Türeci ve Uğur Şahin fotoğraflarının yeni tasarlanan banknot üzerindeki görünüşü bir hayli beğenildi.

OKU  hisse senedi bloke tutarı nedir?

Avrupa Birliği üyesi resmi para birimi olan euro için 22 itibariyle yeniden tasarlanacağını duyurdu. Avrupa Birliği üyesi yapmış olduğu değerlendirmede 27 ülkenin 19’unda resmi para birimi olarak kullanılmakta olan Euro’nun tasarımlarının değişmesi zamanı geldiğini açıkladı. Avrupa’da yaklaşık olarak 340 milyon kişi Euro kullanmaktadır. 1 Ocak 2002 tarihinde piyasaya sürülmüş olan euro 20 yılına girdi. 19 ülkenin para politikasını yöneten Avrupa Merkez Bankası ise 2024 yılına kadar euro banknotlarının yeniden tasarlanacağını ve dönemin mimarisini yansıtacağını açıkladı.

Euro Tasarım Süreci Nasıl Ortaya Çıktı?

1 Ocak 2002 tarihinden itibaren naklen kullanılmaya başlanılan Euro banknot ve madeni paraları yoğun bir süreç ve maliyetli bir zaman içerisinde ortaya çıkmıştır. Banknotları basılmadan önce güvenliğini sağlanması büyük bir önem arz etti. Avrupa Birliği tarafından pek çok ülkede resmi para birimi olarak kabul edilen Euro’nun ulusal para değişimi de Avrupa Birliği için önem arz etmektedir. Euro banknotlarının basında ulusal Merkez Bankası sorumluluğunda iken madeni paraların basımında ise ülkeler sorumlu tutulmaktadır.

baskılı ıslak mendil