E-Devlet Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama

E-Devlet dul ve yetim maaşı sorgulama işlemi ile alınacak ödeme tutarı öğrenilir. Aynı zamanda başvuru işlemleri de e-Devlet üzerinden yapılır. E-Devlet dul ve yetim maaşı sorgulama işlemi sayesinde başvurular hatasız şekilde yapılır.

Dul ve yetim maaşı, vefat eden sigortalıların hak sahiplerine ödenir. Hak sahipleri, sigortalının eşi ve çocuklarıdır. Sigortalı tarafından bakılan anne ve baba da hak sahibi olarak talepte bulunabilir. Dul ve yetim maaşı almak isteyenlerin, Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurusunu iletmesi gerekir.

Dul ve yetim maaşı, sigortalının çalışırken aldığı aylığa göre değişiklik gösterir. Emekliyken vefat edenlerin yakınlarına da emekli aylığına göre ödeme yapılır. Ödeme tutarı, çocuğu olmayan eş için %75’tir. Çocuğu olan eşe %50 oranında aylık bağlanır.

Çocuklara bağlanan aylık tutarı %25’tir. Çocuk sayısı arttıkça oranlar azalır. Dul ve yetim maaşı almak için sigortalının çalışırken 5 yıl sigorta ve 900 gün prim şartını tamamlaması gerekir. Bunun yerine 1800 gün prim şartı da uygundur.

Emekli, malullük, vazife malullüğü alırken vefat edenlerin yakınları da ödeme alabilir. Aylık bağlanmasına hak kazanan ancak henüz aylık almaya başlamayanlar da bu ödemeden yararlanabilir. İş kazası sonucu vefat eden sigortalı için prim ödeme gün şartı ve sigorta süresi şartı istenmez.

Dul Yetim Maaşı Nereden Sorgulanır?

Dul yetim maaşı sorgulama yeri olarak e-Devlet kullanılabilir. Bunun yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat başvuru da yapılabilir. Ödeme alınan yer banka ise banka hesabına girilerek gerekli bilgiye erişilebilir.

Dul ve yetim maaşı sorgulama işlemi ile ödeme konusunda bilgi edinilir. Maaş almak isteyenlere ödenen tutar; emekli maaşına ya da çalışırken ödenen maaşa göre değişir. Dul ve yetim maaşı almak isteyenler bazı şartlar söz konusudur:

  • Çalışan eşe de dul aylığı bağlanır. Çalışan eşe, %50 oranında aylık bağlanır.
  • Çalışmayan ve çocuğu olmayan eşe, %75 oranında aylık bağlanır.
  • Kız çocukları evlenene kadar yetim aylığı alabilir.
  • Boşanan kız çocukları, yeniden anne ya da babası üzerinden aylık alabilir.
  • Erkek çocukları lise mezunu ise 20 yaşına kadar aylık alabilir.
  • Üniversite mezunu erkek çocukları, 25 yaşına kadar aylık alabilir.
  • Dul ve yetim aylığı şartlarını sağlamayanlara, toptan ödeme yapılır.
  • Dul maaşı alırken yeniden evlenen kadınların aylıkları kesilir.

E-Devlet Üzerinden Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden yetim aylığı başvurusu, turkiye.gov.tr adresinden yapılabilir. Bunun yanı sıra e-Devlet mobil uygulamasından da başvuru yapılır. Yapılması gereken ilk olarak turkiye.gov.tr adresine girmektir.

OKU  rowenta müşteri temsilcisi telefon numarası

“Giriş Yap” yazan alana tıklanarak şifre giriş ekranına ulaşılabilir. Burada ilk olarak kimlik numarası girilmelidir.

Ardından e-Devlet şifresi girilmelidir.

Son olarak “Giriş Yap” yazan alana tıklamak gerekir.

Arama alanına “Yetim Aylığı” yazarak sorgulama yapılabilir. Burada “Dul ve Yetim Aylığı Talebi” yazan seçenek tercih edilmelidir.

Gelen ekranda seçim yapılmalıdır. Talep türü iki şekilde olabilir. Sigortalı ölüm yardımı talebinde bulunabilir. Ayrıca dul ve yetim aylığı talebinde bulunulabilir.

Seçim yapıldıktan sonra “Devam Et” yazan alana tıklanmalıdır. Bu adımdan sonra ekranda çıkan yönlendirmeler takip edilmelidir. Buna göre dul ve yetim aylığı talebinde bulunmak mümkün olur.

E-Devlet dul ve yetim maaşı sorgulama işlemi ile aylık bağlama işleminin neticesi öğrenilir. Gerekli şartların sağlanması halinde aylık bağlama işlemi yapılır. Ancak şartları sağlamayan kişilere aylık bağlanmaz.

Yetim aylığı alan kız çocuklarına, çeyiz parası ödemesi yapılır. Çeyiz parası, ödenen aylığın iki yıllık tutarıdır. Ölen sigortalılar için cenaze yardımı da verilir.

Dul ve Yetim Aylığı Alamayanlara, Toptan Ödeme Verilir mi?

Dul ve yetim aylığı alamayanlara toptan ödeme verilmesi mümkündür. Dul ve yetim aylığı için gerekli şartları sağlamayanlar, toptan ödeme alabilir. Toptan ödeme tutarı, sigortalının bugüne kadar ödediği prim miktarı kadardır.

Bu tutar, güncelleme katsayısı kadar artar. “Toptan Ödeme Talebi” kısmından talepte bulunmak mümkündür.

Toptan ödeme talebinde bulunurken ilk olarak talep türü seçilmelidir. Hak sahibi ya da sigortalı talepte bulunabilir. Ardından “Başvur” yazan kısma tıklamak gerekir.

2023 Dul Ve Yetim Maaşları Ne Kadar Oldu?

2023 dul ve yetim maaşları miktarı, her hak sahibi için farklıdır. Çalışmayan, çocuğu olmayan eşe %75 oranında aylık bağlanır. 2023 yılında yapılan zamla beraber %75 aylık tutarı 5625 TL olmuştur.

%50 hissesi olanlara ödenen tutar 3750 TL olmuştur. %25 hisse tutarı ise daha az ödenir. Bu tutarlar 7500 TL alırken vefat eden emekliler için söz konusudur. Dul ve yetim aylığı tutarı, çalışırken alınan aylığa ya da emekli maaşına göre değişir.

Dul ve yetim maaşı almak isteyenler, Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapar. Dul ve yetim aylığı almak için kişinin emekliyken ya da çalışırken vefat etmesi gerekir. Çalışırken vefat edenlerin, sigortalı olması da önemlidir.

Hak sahipleri, işveren tarafından sigorta yapılmadığının tespitine yönelik dava açabilir. Böylece kişinin ailesine maaş bağlanması mümkün olur.

E-Devlet’ten Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet’ten dul ve yetim maaşı sorgulaması için turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. Buradan dul ve yetim aylığı başvurusu yapılır. Mevcut başvuruların durumu, başvuru ekranından sorgulanabilir.

Dul ve yetim maaşı, gelir kaybı yaşanmasının önlenmesi bakımından önemlidir. Sigortalının ya da emeklinin vefat etmesi ile beraber ailenin geliri azalır ya da tamamen yok olur. Dul ve yetim aylığı ödemeleri sayesinde gelir kaybı telafi edilir.

OKU  LC Waikiki Personeli Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Dul ve yetim aylığı, ölüm sigortası kapsamında verilir. Ölüm sigortası kapsamında cenaze ödeneği de verilir. Aynı zamanda kız çocuklarına çeyiz parası da verilir.

Bir kadın hem eşinden hem de ölen anne-babasından aylık alabilir. Yüksek olan aylığın tamamı, düşük olanın yarısı bağlanır. Tekrar evlenen eşin ya da evlenen kız çocuğunun aylığı kesilir.

Ziraat Bankası Dul Ve Yetim Aylığı Sorgulama

Ziraat Bankası dul ve yetim aylığı sorgulama yapılabilir. Sorgulama işlemi, Ziraat Bankası internet şubesinden yapılabilir. Bunun yanı sıra mobil uygulama üzerinden de sorgulama yapılabilir.

Ziraat Bankası üzerinden sorgulama, dul ve yetim aylığını bu bankadan alanlar tarafından yapılır. Bankanın mobil uygulamasına girdikten sonra “Hesabım” kısmından paranın yatıp yatmadığı görünür.

Dul ve yetim aylıkları, yıllara göre artar. Güncellemeler, emekli maaş zammı ile söz konusu olur. Dul ve yetim aylığı alma hakkı elde edilemezse toptan ödeme alınabilir.

SGK Ölüm Aylığı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK ölüm aylığı sorgulama, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Bunun yanı sıra paranın yatırıldığı banka hesabından da sorgulama yapılır. Sorgulama neticesinde ne kadar ödeme alınacağı öğrenilir. Dul ve yetim aylığı alma hakkı, sigortalının resmi nikâhlı eşine aittir.

Sigortalının evlatlık çocukları ve soy bağı sonradan düzeltilen çocukları, bu haktan yararlanabilir. Dul ve yetim aylığı ödemeleri, her ay yatırılır. Böylece sigortalının vefatı ile zor günler yaşayanlar, gelir hakkına ulaşır.

Dul ve yetim aylıkları, sigortalının ya da emeklinin vefatıyla ödenir. Ödeme almak isteyenler, gerekli şartları sağladığından emin olmalıdır. E-Devlet dul ve yetim maaşı sorgulama işlemi ile başvuru sonucu öğrenilir.

baskılı ıslak mendil