E-Devlet Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet gelir belgesi almak için turkiye.gov.tr adresinden gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Gelir belgesine farklı nedenlerden dolayı ihtiyaç duyulabilir. Kredi çekmek, sosyal yardımlardan yararlanmak ya da farklı bir nedenle bu belgeye ihtiyaç duyulabilir. E-Devlet gelir belgesi almak için kullanılan yöntemler, çalışılan kuruma göre değişiklik gösterir.

Gelir belgesi almak isteyenler, eğer kamuda çalışıyorlarsa belge dökümünü e-Devlet’ten edinebilir. Özel sektör çalışanlarının bu belgeyi edinmek için başvurmaları gereken yer çalıştıkları firmalardır. İnsan kaynakları, personel işleri gibi birimlerden belgeyi alabilirsiniz.

Çalışmayanların da çeşitli nedenlerle belgeye ihtiyaç duyabilir. Özellikle sosyal yardımlardan yararlanmak isteyenlerin bu belgeye ulaşması gerekir. Maddi durumun yetersizliğini kanıtlamak için kullanmak üzere SGK tescil kaydı alınabilir. BAĞ-KUR’lular ise vergi levhası ile gelir durumunu ispat edebilir.

<h3>Gelir Belgesi Nedir?</h3>

Gelir belgesi, kişinin kazancını ispatlayan bir dokümandır. Gelir belgesi, çeşitli kurumlar tarafından talep edilebilir. Aynı zamanda kişinin kendi isteği ile de bu belgenin alınması mümkündür.

Gelir belgesinin yanı sıra gelir belgesi olarak kullanılan belgeler de vardır. Vergi levhası, SGK tescil kaydı gelir belgesi olarak kabul edilebilir. Gelir belgesinin güncel olması son derece önemlidir. Kamuda ve özel sektörde kazançlar sürekli değiştiği için gelir seviyesi ancak güncel bir belge aracılığıyla anlaşılır.

Gelir belgesinin güncel olması; işten çıkma gibi durumların anlaşılması noktasında da fayda sağlar. Güncel bir belge, ihtiyaç duyulan tüm kamu kurumlarında ve özel firmalarda kullanılabilir.

Gelir belgesi, aylık kazancı ispatlaması açısından önemlidir. Özellikle bankalar tarafından bu belge talep edilir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları gerekli durumlarda bu belgeyi talep edebilir.

Gerekli durumlarda kurumlar arası bilgi paylaşımı yapıldığı için belge ibraz etmenize gerek kalmaz. Belgeye ihtiyaç olup olmadığını ilgili kurum yetkilileri ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Eğer belge gerekliyse e-Devlet’ten e-Bordro, SGK tescil kaydı gibi dökümlere ulaşabilirsiniz. Bu belgeler kurum tarafından doğrulanır ve gerçekliği anlaşılır.

<h2>GELİR BELGESİ E-DEVLET’TEN NASIL ALINIR?<h2>

Gelir belgesinin e-Devlet’ten alınması için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine girilmesi gerekir. Bu adrese giren bir kişi ilk olarak sağ tarafta bulunan “Giriş Yap” linkine tıklamalıdır. Ardından şifre ve kimlik numarası ile giriş yapılmalıdır.

Sisteme girişte; mobil, e-imza, T.C. kimlik kartı uygulaması ya da internet bankacılığı kullanılabilir. E-devlet şifresini bilmeyenler, PTT şubelerine giderek alabilir.

E-Devlet sistemine girdikten sonra arama alanına e-bordro yazarak gelir belgesine erişebilirsiniz. Bu işlem yalnızca kamu çalışanlarının gelir belgesine ulaşmasını sağlar. Kamu çalışanlarının yanı sıra belediye görevlileri de e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilir. Çoğu belediyenin e-Devlet üzerinden bordro sorgulama ekranı vardır. Aynı zamanda kamu hastaneleri için ek ödeme e-bordro sorgulaması da e-Devlet’ten yapılabilir.

OKU   İnternetten Kira Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Kamuda çalışıyorsanız Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro hizmeti seçeneğine tıklayarak bordro alabilirsiniz. Gelen ekranda ilk olarak bordronuzun ait olduğu yılı seçmelisiniz. Ardından hangi aya ait görüntüleme yapmak istiyorsanız onu tercih etmeniz gerekir. Seçimlerinizi yaptıktan sonra “Sorgula” yazan kısma tıklamalısınız.

Sorgulama sonucunda bordronuzu bölüm bölüm olacak şekilde görebilirsiniz. Gelirler, kesintiler gibi farklı kalemleri bordronuzda görürsünüz. Gelir toplamı ve net ödenen miktar, gelirinizi ispatlayan kısımdır. Bordronun çıktısını alarak ilgili kurumlara teslim edebilirsiniz.

<h3>Hane Geliri Nasıl Öğrenilir?</h3>

Hane geliri öğrenmek için e-Devlet üzerinden gerekli belgelere ulaşabilirsiniz. Kamu çalışanları, e-bordro kısmından sorgulama yapabilir. Eğer hane geliri öğrenmek isteyen kişi, özel sektörde çalışıyorsa SGK tescil kaydından sigorta bilgilerini görüntüleyebilir. Çalışmayan kişiler de tescil kaydının dökümünü alarak gelir elde etmediğini kanıtlayabilir.

·         Emekli Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Emekli gelir belgesi almak isteyenler, gerekli işlemleri turkiye.gov.tr adresinden yapabilir. E-Devlet gelir belgesi almak isteyen emeklilerin sisteme girdikten sonra arama alanına “emekli” yazmaları gerekir. Çıkan sonuçlar arasından “4A emekli aylık bilgisi” seçeneği tercih edilmelidir. 4B ve 4C emekli aylığı alanlar da kendileri için uygun olan seçeneği tercih edebilir.

Emekli aylık bilgisi kısmında aylık tutarını, yapılan kesintileri görebilirsiniz.

·         Serbest Meslek Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Serbest meslek gelir belgesi almak isteyenlerin işlemleri, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Serbest meslek kazancı elde edenler, vergi levhası ile gelir durumlarını kanıtlayabilir. Vergi levhasının güncel olması son derece önemlidir. Vergi levhasında matrah ve vergi tutarları yer alır.

Arama alanına vergi levhası yazarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çıkan sonuçlar arasından Gelir İdaresi Başkanlığı/e-Vergi Levhası Sorgulama seçeneğini tercih etmelisiniz.

Çıkan ekranda sizden kimlik numaranız ve vergi dairesi bilgileriniz istenir. Ardından “Sorgula” seçeneğine tıklayarak vergi levhasını görebilirsiniz.

·         Özel Sektör Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Özel sektör gelir belgesi almak için işvereninize başvurmanız gerekir. Özel sektör gelir belgesinin e-Devlet’ten alınması mümkün değildir. İşverenin bordro işlemleri için yetkili kıldığı birime giderek bordro talebinde bulunabilirsiniz. Gelir belgesinin onaylı bir örneği, her maaş döneminde çalışanlara verilir. Böylece ödemeler konusunda yapılan hatalar da kolayca tespit edilir.

<h3>Anne Çalışmıyorsa Gelir Belgesi Nasıl Alınır?</h3>

Anne çalışmıyorsa gelir belgesi almak için e-Devlet sistemi kullanılabilir. Anne ve baba beraberse babanın gelir belgesi ilgili kurumlara sunulmalıdır. Eşinden ayrı olan anneler, sosyal yardımlardan yararlanmak için kendi gelir durumlarını bildirmelidir.

Bunun için ilk olarak “Çalışma Hayatım” kısmına tıklamak gerekir. Ardından “Çalışan” yazan kısma tıklamalısınız.

“Çalışan” kısmına tıkladıktan sonra “4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti” yazan alandan sigortalılık bilgilerinizi görüntüleme şansınız vardır.

4A sigortalı tescil kaydı kısmından sigortalı olup olmadığınıza dair bir belge edinebilirsiniz.

<h3>Kredi İçin Gelir Belgesi Nasıl Alınır?</h3>

Kredi için gelir belgesi almak isteyenler e-Devlet üzerinden gerekli dokümanlara ulaşabilir. Özel sektör çalışanları ise maaş bordrosunu alarak gelir belgesi olarak teslim edebilir. Gelir belgesi, kredi tutarının belirlenmesinde ve kredinin onaylanması için önemlidir.

OKU  Bilgisayar Programcısı Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Gelir belgesine göre eğer kişinin gelir seviyesi istediği kredi miktarını ödemek için uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda bankadan kredi almak güçleşir. Kredi talebinizi gelir seviyesine uygun biçimde belirleyerek kredi kullanma şansınızı artırabilirsiniz.

Kamu çalışanları kredi için gelir belgesini, e-Devlet üzerinden alabilir. Özel sektör çalışanları ise ilgili belgeyi işverenlerinden talep etmelidir. BAĞ-KUR’lular vergi levhası alarak gelir durumunu kanıtlayabilir.

<h3>Sigortasız Çalışan Gelir Belgesi Nasıl Alınır?</h3>

Sigortasız çalışan gelir belgesi almak için e-Devlet sistemini kullanabilir. Ancak e-Devlet sisteminde sigortasız çalışan kişi, işsiz olarak görünür. İş Kanunu’na göre kişilerin sigortasız olarak çalıştırılması yasaktır. Sigortasız işçi çalıştıran kişilere ceza uygulanır. Bu nedenle sigortasız olarak çalışmamanız gerekir.

<h3>E-Devlet’ten Ev Hanımı Belgesi Nasıl Alınır?</h3>

E-Devlet’ten ev hanımı belgesi olarak SGK tescil kaydı alınabilir. SGK tescil kaydında sigortanızın olmadığı ve çalışmadığınız görünür. Bu belgeyi ev hanımı olduğunuzu ispatlamak için kullanabilirsiniz. Çalışmadığınızı kanıtlayarak farklı sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz.

<h3>Çalışmayan Birisi Gelir Belgesi Nasıl Alınır?</h3>

Çalışmayan birisinin gelir belgesi alması için SGK tescil kaydını indirmesi gerekir. SGK tescil kaydından kişinin çalışıp çalışmadığı anlaşılır. Böylece ilgili kurumlarda bu belge kullanılabilir. Alınan belgelerin doğrulaması da e-Devlet üzerinden yapılabilir. Belgenin barkod kodu kullanılarak doğrulama işlemi gerçekleştirilir. E-Devlet gelir belgesi almak için gerekli işlemleri yaparak gerekli alanlarda kullanabilirsiniz.

baskılı ıslak mendil