EFT, Havale Limiti Nasıl Yükseltilir?

Her bankanın kullanıcıları için ayrı ayrı belirlediği bir havale limiti vardır. Banka tarafından otomatik olarak belirlenen bu limit, kullanıcılarının güvenliği için geliştirilmiştir. Bu limitler talep üzerine değiştirilebilir.  Havale, farklı bankalar arasındaki para transferinin kısaltmasıdır. İnternet bankacılığı veya normal bankacılık yoluyla havale yaparak hızlı bir şekilde para transferi yapabilirsiniz. Ancak her bankanın belirli bir havale limiti vardır. Bankalar tarafından belirlenen bu limit, kullanıcıların güvenliğini sağlamak açısından faydalıdır. Yeni açılan banka hesapları için günlük transfer limiti banka tarafından otomatik olarak uygulanır. Güvenlik için havale limiti gerekliyken, bankanın belirlediği limit bazen kullanıcı için yeterli olmamaktadır.

Her bankanın günlük havale işlem limiti vardır. Bu limitin oranı bankadan bankaya değişmektedir. Genel olarak bankacılık sektöründe limit koyma ilkesi banka kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için uygulanmıştır. Havale limiti ile birlikte kullanıcıların bilgisi dışında para göndermesini engellemeyi amaçlıyor. Ancak bu sınırlama bazen kullanıcılar için sakıncalı olabilir. Gün için istediğiniz oranda havale işlemi yapmak için bankanızla iletişime geçerek günlük havale limitinizi artırabilirsiniz.

Havale Limiti Nasıl Arttırılır?

Bankanız ile iletişime geçerek 4 gün içerisinde belirttiğiniz tutarda havale işleminizi gerçekleştirerek havale limitinizi artırabilirsiniz. Limitinizi artırmak için bankanızla iletişime geçmelisiniz. Bankalar, havale limitini artırmak için genellikle bir şubeye başvurmanızı ister. Bu durumda kimliğinizle bayiye gittikten sonra havale başvurusunda bulunarak kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak bazı bankalar bu konuda esnektir ve kendi güvenlik sistemleri sayesinde internet bankacılığı üzerinden limitinizi artırmanıza izin verir. Bazı bankalarda bankacı ile görüntülü görüşme sırasında kimliğinizi göstererek havale limitleri artırılabilir.

Havale Limitinin Yükseltmenin Faydası Nedir?

Bir banka hesabı açtığınızda, havale limiti genellikle banka tarafından otomatik olarak belirlenir. Ancak bankanın belirlediği günlük havale limiti her zaman yeterli olmayabilir. Bu durumda yatırmak istediğiniz tutarı kısımlara ve tarihlere bölerek yatırma gibi bir seçenek devreye girecektir. Ancak bu zahmetli bir seçenek olduğu için bu gibi durumlarda günlük havale limitini artırmak çoğu zaman daha faydalıdır. Havale işlemlerinizi istediğiniz tutarda ve uygun bir şekilde yapmak istiyorsanız bankaya giderek günlük işlem limitinizi artırabilirsiniz.

Limit Artışları ve Ek Limitler

Bazı bankalar, müşterilerinin yatırmak istedikleri tutarı yatırabilmeleri için ek limitler belirleyebilir. Limit Artırma ve Limit Ekleme yöntemleri ile kullanıcılar günlük EFT ve Havale limitlerini artırarak ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bankanızın kanalları üzerinden ek limit talep etmeniz yeterlidir. Limit artırım talebi, müşterinin müşterisi olduğu bankanın şubesine giderek kişisel bilgileri alınarak yapılabileceği gibi banka ATM’lerinden de yapılabilir. Alternatif olarak, bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bu konuda zaman kazanmanın en iyi yolu bu kanalları kullanmaktır. Günümüzde çoğu bankacılık işlemi, şubelere, bilgisayar ve akıllı telefonlar aracılığıyla kolaylıkla yapılabiliyor; havale limitlerini artırma talepleri ve havale talepleri de kolaylıkla karşılanabiliyor.

OKU  ÜFE ile TÜFE Arasındaki Fark Nedir?

EFT ve Havale Limitleri

Çeşitli amaçlarla yapılan para transferlerinin şartları ve limitleri banka tarafından belirlenir. Sonuç olarak, bankadan bankaya havale limitleri değişebilir. Aynı banka içinde para transferi anlamına geldiği için bazı bankalar bu işlem için ek bir ücret talep etmemektedir ancak fonlar havale kapsamında başka bir bankaya gönderildiği için gönderilen miktara göre ücret alınabilir.

Aynı şekilde bankalar da günlük havale işlemleri ve havaleleri için farklı limitler belirlemektedir. Müşterilerin güvenlik nedeniyle veya bankacılık politikası gereği sınırsız para transferi yapmasına izin verilmez. Öte yandan, havale belirlediğinde ve havale limiti mevcut ihtiyaçları karşılayamayacak kadar düşük olduğunda, kişinin başı belaya girebilir.

Artan Limitler, Artan Maliyetler Anlamına mı Gelir

Mevduat limiti artırma işlemi ile banka sizden maliyeti artırabilir. Yatırdığınız tutar üzerinden yapılan ücret kesintileri de artar ve işlem protokolünüzle belirli limitlere kadar para göndermek için sizden ücret alınmayabilir. Artan limit tutarı talebinizle birlikte gönderilen tutar için yapacağınız masraflara hazırlıklı olmalısınız.

Para transferleri dijital ortamda kendilerini yansıtan farklı isimler altında yapılsa da genel adı para transferidir. İster online ister mobil bankacılık olsun, EFT ve havale yoluyla bir hesaba hatta cep telefonuna para yatırılabilir. Buradaki sınırlamalar, hesap sahibinin banka ile imzaladığı protokol çerçevesinde uygulanmaktadır. Gerçek kişiler için genellikle sabit limitler ele alınırken, tüzel kişiler için durum farklıdır.