Franchise Kredisi Veren Bankalar

Franchise yöntemiyle iş kurmak için krediye ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu yazımızda franchise kredisi veren bankalar işlenecektir. Hadi başlayalım.

Uygun faiz seçenekleri ve uygun vade oranlarıyla yeni iş kurmak isteyen girişimcilere ve işlerini geliştirmek isteyen atılım sahiplerine fırsatlar sunmaktadır. Franchise yöntemi ismi bilinen bir firmanın isim hakkı gibi birtakım bedeller ödenerek bayiliğinin alınması yöntemidir. Bu yöntem ile adı duyulmuş firmanın ürünleri kolay bir biçimde tüketiciye ulaştırılmakta ve iyi bir kazanç elde edilmektedir.

Franchise Kredisi Nasıl Alınır?

Yapı Kredi Franchising Kredisi

halihazırda franchising sisteminde bulunan ve yeni bayilik almayı düşünen müşterilerine ticari hayatlarında başarı sağlamaları için %65 oranında ekipman, isim hakkı bedeli ve demirbaş desteği sağlamaktadır. Örneğin; yapılan masrafın 100.000 TL olduğunu düşünürsek 65.000 TL’lik kredi kullanılabilmektedir. Yapı Kredi şubelerine bizzat başvuru yapılarak alınabilen bu kredi uygun faizli ve 36 aya varan vade imkanı sunmaktadır. 6 aya kadar vade erteleme seçenekleri bulunan bu kredide gerekli belgelerin ne olduğunu öğrenmek için şubelere başvuru yapmak gerekmektedir. franchise kredisi veren bankalar konusundan önce bu kredinin nasıl alınacağını konuşalım.

Vakıfbank KOBİ Dost Kredileri

franchise sistemine dahil olanlara yönelik ‘İşletme İhtiyaç Kredisi’ ve İşyeri Edindirme Kredileri’ ile uygun faizli kredi sunmanın yanı sıra 48 aya varan vade seçenekleriyle girişimci kimselere kapılarını açmıştır. İşyerinin durumuna ve başvuru sahibinin şartlarına göre belirlenen limit tutarı ile kredi imkanı sunan Vakıfbank taksit ertelemeli ve 3 aylık periyotlarla kredi ödeme seçenekleriyle başvuru yapacakları şubelerine davet etmektedir.

Halkbank KOBİ Franchising Kredisi

yeni iş kuracaklara ve mevcut işini geliştirmek isteyen yatırımcılara cazip teklif ve avantajlarla kredi sağlamaktadır. Kredi kullanabilme limiti işin durumuna göre değişmekle birlikte yapılan harcamaların %75’ine ekipman ve franchise desteği sağlanmaktadır. Yani 100.000 TL’lik yeni bir işletmeye masraf yapmış girişimci Halkbank’tan 75.000 TL tutarında kredi kullanabilir. Kredi vade tutarı 60 aydır. Uygun faiz seçenekleri sunan bu kredi 3 aylık ve 6 aylık periyotlarla ödenebilmektedir. Kredi sahibi olmak için Halkbank şubelerine şahsi başvuru yapılması zorunludur.

Franchise Kredisi İçin Gerekli olan Belgeler Nelerdir?

Bankadan bankaya Franchise Kobi Destek paketlerinde istenen belgeler farklı olmakla birlikte;

  • Kimlik belgesi ve İkametgah belgesi
  • Franchise alınan firma ile imzalanan üyelik sözleşmesi
  • Kiralanan yer ile ilgili tapu belgeleri
  • Yapılan harcamalara ait fatura bilgileri
  • Şirket olarak başvuru yapılacaksa imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi
  • İşletme ruhsatı ve odaya kayıtlı ise oda numarası ve kooperatif kayıt belgeleri

Gibi belgeler franchise kredilerine başvuru sırasında istenen evraklardandır.

Girişimciler, bankaların sağladığı franchising kredileriyle işletme fikirlerini hayata geçirebilirler. İşte girişimcilere bayilik almak için kredi veren bankalar ve KOSGEB’in girişimcilere yönelik sağladığı avantajlar. Evrakların ne olduğunu örğrendikten sonra franchise kredisi veren bankalar araştırmanızı başlatabilirsiniz.

OKU  Worldcard Nedir? Worldcard Hangi Bankalarda Var?

Girişimciler kendi işletmelerini hayata geçirebilmek için yeterli sermayeye sahip değillerse, bankaların kredi kampanyalarına başvuruda bulunabilirler. Bazı girişimciler de kurulumların yerine doğrudan bayilik alma yöntemini tercih ederler. Ancak bunu gerçekleştirebilmeniz için de birikmiş sermayenizin olması gerekiyor. Bankalar da bu bağlamda girişimciler için franchise kredileri finanse etmektedir. Franchising kredilerinde gerekli şartları sağlayan kişilere Akbank, Denizbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından bayilikler verilmektedir.

İş Bankası franchising kredisi kapsamında 48 ay vadeyle kredi vermektedir. Sisteme giriş için ödenecek tutarın yüzde 75’i kadar kredi verilir. Finansman gereksinimlerinin kullanıldığı demirbaş temini ve dekorasyon giderlerinin yüzde 75’ine kadar kredi kullandırılır. En yakın İş Bankası şubesinden franchising kredisi almaya başlayabilirsiniz.

Yeni bir işyeri planı hazırlayan girişimciler güzel olanaklarla kredi kullanabilirler. Açılacak işyeri için karar verdiyseniz, bayilik sırasında ekonomik olarak problem yaşayan girişimciler cazip faizlerle kredi kullanabilirler.

Bayilik ile iş yapmak isteyen girişimcilerin en büyük problemleri arasında şüphesiz franchising ücretleri olmaktadır. Müşterilere 60 aya varan vadelerle ilk yıla mahsus olmak suretiyle taleplere göre ilk 6 ay taksit alınmamaktadır. Kredi limitinde demirbaş temini, dekorasyon ve işyeri harcamalarının en fazla yüzde 75’i için kredi çekilebiliyor.

KOSGEB, 50 bin TL hibeden 500 bin TL’ye varan faizsiz kredi destekler sağlamaktadır. Bayilikler için verilen desteklerden yararlanabilmek için kurumun faaliyet göstereceği işletme kodlarının KOSGEB nace kodları arasında bulunması gerekiyor. Böylelikle franchise kredisi veren bankalar sorusuna yanıt bulmaya çalıştık.

baskılı ıslak mendil