Göz hastalıkları Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Günümüzde, tıp alanında yeni iş kollarına olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Özellikle hastalıkların tedavisinde kullanılan yeni teknolojik yöntemler ve teknikler, bu teknik ve yöntemlerin uygulanması konusunda bilgi sahibi nitelikli kimselere olan ihtiyacı da arttırmıştır. Bu alanlardan biri olan göz hastalıkları alanında da meslek hakkında bilgi sahibi kimselere olan ihtiyaç gayet fazladır. Göz hastalıkları uzmanlığı da bu noktada devreye girip, söz konusu alandaki ihtiyaçları karşılayacak kişilere yönelik ihtiyacı karşılar. Özellikle insan vücudunun en hassas bölümleri arasında yer almakta olan gözün tedavisinden sorumlu olan göz hastalıkları alanı, uzmanlığın da zor olduğu bir alandır. Göz hastalıkları uzmanlığı, tıbbi konulara ilgisi olan kişiler tarafından tercih edilmekte olup kendi içinde belli başlı avantajlara ve zorluklara sahiptir. Sıkı bir eğitim ve uzmanlık sürecinden geçmesi gereken göz hastalıkları uzmanları hem iyi bir maaşa hem de nitelikli bir mesleğe sahip olmaktadırlar. Bu noktada, göz hastalıkları uzmanlığı en popüler mesleklerden olup meslek seçme aşamasında olan gençler tarafından hakkında en fazla araştırma yapılan meslekler arasında yer almaktadır. Elbette, yukarıda da belirttiğimiz üzere, göz hastalıkları uzmanlığı çeşitli zorlukları da beraberinde getirmekte, hastalarla layıkıyla ilgilenebilecek kimseler tarafından tercih edilmesi gereken bir meslek olarak öne çıkmaktadır. Bunun yanında, insanların en çok merak ettiği sorulardan ilki “Göz hastalıkları uzmanı ne kadar maaş alır?” sorusudur. Eğer siz de göz hastalıkları uzmanlığı hakkında bilgi almak istiyorsanız, aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazıyı okumaya devam edebilir, “Göz hastalıkları uzmanı ne kadar maaş alır?” sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

Göz hastalıkları Uzmanı Nasıl Olunur?

Göz hastalıkları uzmanlığı hakkında en çok sorular sorulardan birisi de bu mesleği yapmak için gereken niteliklerdir. Elbette, her meslekte olduğu gibi göz hastalıkları uzmanlığı da kişinin belli başlı niteliklere sahip olmasını gerektirir. Özellikle tıp alanında hizmet vermeleri ile göz hastalıkları uzmanlarının sahip olması gereken nitelikler ve eğitimler de büyük önem taşımaktadır. Göz hastalıkları uzmanı olmak için belli başlı bazı eğitimlerden geçmek ve mesleğin gerektirdiği tüm eğitimleri almak şarttır. Bunun yanında, ülkemizde göz hastalıkları uzmanlığı konusunda nitelikli işgücüne yönelik büyük bir rağbet olduğunu göz önünde bulundurursak bir kişinin sektörde tutunmak için belli başlı niteliklere sahip olması, hatta mümkün olduğunca kendini yetiştirmesi kesinlikle şarttır. Göz hastalıkları uzmanlığı için gereken şartları ise şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Göz hastalıkları uzmanı olmak için gereken şeylerden ilki üniversitelerin 6 yıllık Tıp Fakültelerinde eğitim almaktır. Bu eğitim, kişiye tıp ile ilgili en temel bilgileri ve nitelikleri kazandırmayı hedeflemekte olup göz hastalıkları uzmanı olmak için tamamlanması gereken ilk aşamalardandır.
 • Kişi, tıp fakültesini bitirdikten sonra TUS sınavına girerek göz hastalıkları alanında uzmanlaşmaya hak kazanır.
 • Hak kazandığı uzmanlık eğitimine giderek bu eğitimde başarı gösteren ve bitirme tezi sunan adaylar ise göz hastalıkları uzmanı
 • Göz hastalıkları uzmanlarının uzmanlık sırasında kendilerinden belli bir başarı göstermesi beklenir. Özellikle bu bölümün zor olduğunu göz önünde bulundurursa göz hastalıkları uzmanı olmak isteyen kişilerin tüm eğitimlerden başarı ile geçmesi çok önemlidir.
OKU  Hakem Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)
Göz hastalıkları Uzmanı
Göz hastalıkları Uzmanı

Göz hastalıkları Uzmanı Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekmektedir?

Her meslekte olduğu gibi göz hastalıkları uzmanlığında da kişinin belli başlı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Özellikle fazlasıyla yıpratıcı ve zorlayıcı bir alan olan göz hastalıkları alanında çalışacak olan kimselerin sahip olması gereken belli başlı nitelikler bu kimselerin mesleklerini daha sağlıklı ve iyi bir şekilde sürdürmelerini mümkün kılacaktır. Bu özellikler sayesinde kişi işini layıkıyla yerine getirebilir ve kariyer basamaklarını tırmanması da her zaman daha kolay olur. Göz hastalıkları uzmanı olmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken nitelikleri şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Bir göz hastalıkları uzmanının ekip çalışmasına açık olması çok önemlidir.
 • Göz hastalıkları uzmanları zorlayıcı bir alanda çalışmaya hazır olmalıdır. Vücudumuzun en hassas organı olan göz ile çalışmak her açıdan zorlayıcıdır.
 • Göz hastalıkları uzmanları iyi iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Özellikle hastalarla anlaşmak için bir göz hastalıkları uzmanının sözlü iletişim becerilerinin iyi düzeyde olması fazlasıyla önemlidir.

Göz hastalıkları Uzmanı Ne İş Yapar?

Göz hastalıkları alanında hastaların teşhis ve tedavisini yerine getiren, göz hastalıkları konusunda bilgi ve uzmanlık sahibi olan göz hastalıkları uzmanları; tıp çalışanlarının en çok ilgi duyulanları arasında yer almaktadır. Son zamanlarda ülkemizde de büyük bir popülerliğe kavuşmuş olan göz hastalıkları uzmanlığı hakkında en çok merak edilen sorular arasında “Göz hastalıkları uzmanları ne iş yapar?” sorusu gelmektedir. Hastaların teşhis ve tedavi süreçlerini takip etmekte ve bu süreçlerde onların yanında olan göz hastalıkları uzmanlarının temel sorumluluklarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Hastaların belirtilerini dinlemek ve fiziki muayene gerçekleştirmek,
 • Rahatsızlığın tespitine yönelik göz ölçümleri talep etmek,
 • Gerçekleştirdiği muayene sonucunda hastalığı teşhis etmek ve gerekli tedaviyi uygulamak,
 • Katarakt, glokom, göz yaralanmaları, bulaşıcı göz hastalıkları ve yaşlanmadan kaynaklanan durumlar gibi farklı rahatsızlıkları tedavi etmek,
 • Gözlük ve kontakt lens gibi düzeltici lensler reçete etmek,
 • Lazer ameliyatları gerçekleştirmek,
 • Ameliyat sonrası iyileşme sürecini takip etmek,
 • Göz rahatsızlıklarını tedavi etmek ve ağrıyı yönetmek için topikal veya sistemik ilaçlar reçete etmek,
 • Gerekli görüldüğü takdirde hastayı diğer sağlık uzmanlarına yönlendirmek,
 • Düzenli kontrole gelen hastalar ile ilgilenmek, diğer hastalarını da aynı şekilde göz sağlıklarını korumak ve kontrollerini aksatmamak konusunda teşvik etmek,
 • Kontrole gelen hastalarının herhangi bir göz hastalığından mustarip olup olmadığını tanılamak,
 • Hasta mahremiyetini korumak.

Göz hastalıkları Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Göz hastalıkları uzmanlarının aldığı maaş en çok merak edilen konular arasındadır. Özellikle meslek seçimi için araştırma yapan gençlerin en çok sorduğu sorular arasında yer alan bu soruya yazımızda bir cevap vermeye çalışacağız. 2022 göz hastalıkları uzmanı maaşları söz konusu olduğunda 15.000 TL ile 40.000 TL aralığında bir maaştan söz etmek mümkündür. Deneyimli göz hastalıkları uzmanları ise 30.000 TL’den aşağı maaş almamaktadırlar. Elbette, söz konusu maaşın bir hayli değişken olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Göz hastalıkları uzmanı çalıştığı yerden sahip olduğu tecrübeye bağlı olarak 60.000 hatta 70.000 Türk lirasına kadar bir maaş alabilir. Bunun yanında, mesleki gelişim sağlandığı takdirde, göz hastalıkları uzmanı, aldığı maaşı çok daha arttırabilir. Genellikle uzman hastanelerde çalışan tecrübeli göz hastalıkları uzmanları aldıkları maaşı ciddi bir oranda arttırabilmektedirler.

OKU  evidea müşteri temsilcisi telefon numarası

baskılı ıslak mendil