İkinci El Taşıt Kredisinde Yaş Sınırı Var Mı?

İkinci el taşıt alacakları yakından ilgilendiren konulardan birisi de ikinci el taşıt kredilerinde yaş sınırı olup olmaması sorunudur. Bazı bankalara bağlı olarak bu konu değişiklik gösterebilir. Yani fazla yaşlı olan taşıtlar için bankalar kredi imkanı sağlamıyor demektir. Tüm kredilerde olduğu gibi kredi başvurusu sırasında kredi notu incelemesi yapılmaktadır.

İkinci El Taşıt Kredisinde Yaş Sınırı Var Mı?

En fazla taşıtlar için 10 yaşı sınırı vardır fakat bazı bankalar için taşıt yaşı 5 olmalıdır. Bu durum tamamen taşıt kredisi çekeceğiniz bankaya kalmıştır. İkinci el taşıt kredisi için taşıtın yaşı en fazla 15 olmalı ve en uzun vade 48 ayla sınırlıdır.

Bankaların Taşıt Kredisi Şartları

İş Bankası 48 ay vadeye kadar 2. el taşıt kredisi kullandırıyor. Kasko zorunluluğu var.

Garanti bankası 10 yaşa kadar olan araçlara kredi verebiliyor.

Akbank ikinci el araç kredileri nde 5 yaş sınırı uyguluyor. Akbank araç kredileri için kasko ve rehin zorunluluğu şartı aramıyor.

Vakıfbank için 2 el taşıt yaş sınırı ise 8 yaştır bunun için 38 ay vade gerekmektedir. 38 ay üstü vade kredilerinde ise 5 yaş sınırı olmalıdır. Vakıfbank ikinci el taşıt kredisine kasko ve sigorta imkanları sağlıyor.

ING Bank satın alınacak ikinci el için kefil ve sağlık sigortası zorunluluğu aramıyor. İkinci el araçlarda 8 yaşa kadar kredi imkanı sağlıyor. Faiz oranı ise ikinci el taşıt için çekilen kredinin vadesine göre değişiklik gösteriyor.

Finansbank 8 yaşındaki bir ikinci el taşıt için 24 aya kadar vade fırsatı sunuyor.

Şekerbank 15 yaşa kadar ikinci el taşıt alışverişinde kredi imkanı sağlıyor. Ve kefil şartı zorunluluğu taşımıyor. İkinci el taşıt kredisine başvuru yapmak için tc kimlik fotokopisi satın alınacak aracın ruhsat fotokopisi yeterli olabiliyor.

Gördüğünüz üzere ikinci el taşıt alışverişi yapmak için kredi imkanları bulunmakta fakat bazı yaş ve vadelerle sınırlı olmaktadır.

OKU  Banka Kredisi Çekmek için Gerekenler
baskılı ıslak mendil