İş Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma

İş Bankasına ait, internet bankacılığıyla İş Cep uygulamasına girerken sisteme kayıtlı bulunan hat numarasına ait sim kartı için ‘’Kart Blokesi’’ uyarı alındığında bloke kaldırma talimatının verilmesi gerekir. İş Bankası Sim Kart bloke kaldırma nedenlerinin başında; İş Bankasının sim kartlarında oluşan değişiklikler neticesinde banka güvenliği çerçevesinde müdahale etmesidir.

Farklı bir operatör değişikliğinin olmasında veya sim kartların kaybedilişinde bloke olma işlemi banka sistemince otomatik bir şekilde uygulanır. Özellikle de sim kartlarını 4.5 G’ye dönüştüren İş Bankası müşterilerinin telefonlarına, banka tarafından SMS alamaması problemi ortaya çıkar.
İş Bankası, müşterilerinin kendilerine ait banka hesapları numarası ile direkt olarak talimat oluşturması mümkün durumdayken; İş Bankası işlem güvenirliliğinden dolayı diğer bankaların istedikleri güvenlik sorularına ek bilgileri isteme yetkisi bulunur.

SMS alamama sorununun yaşanması ile beraber ATM kanalı ile para yatırma işlemi başta olmak üzere internet alışverişlerine kadar birçok noktada işlem yapma yetkileri kısıtlı duruma gelecektir. Bütün bu kısıtlamaların ortadan kaldırılması için de sim kartı bloke problemi yaşayan İş Bankası müşterilerinin İş Bankası sim kart bloke kaldırma talimatını vermesi gerekir.

İş Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Sim kart bloke kaldırma işlemi için ilk aşama olarak İş Bankası ATM üzerinden talimatın yapılmasıdır. İş Bankası Sim Kart blokesini kaldırmak için en yakında bulunan İş Bankası şubesine gidilmesi gerekmektedir. İş Bankası ATM’lerine bankanın kendi kredi kartı veya banka kartıyla giriş yapılması durumunda ana menüden işlem talimatı aşamaları, sistem tarafından yönlendirilmesi ile yapılacaktır.  ATM’den yapılacak sim kart bloke kaldırma işlemleri için, müşterinin yanında bloke durumda olan sim kartı takılı hattında olması gerekir. Çünkü ATM tarafından gelecek doğrulama kodu ile işlemden olumlu netice elde edilecektir.

İş Bankası Şubesinden Sim Kart Bloke Kaldırma

Bölgeye en yakın İş Bankası şubelerine giderek cep telefonlarına ait sim kart bloke kaldırma işlemleri yapılabilir. İş Bankasında görevli temsilciler ile sim kart bloke kaldırma işlemleri talimatı birinci elden gerçekleştirilecek, güvenlik aşamalarından sonra SMS sorunu ortadan kalkacaktır.

İş Bankası Müşteri Hizmetleri ile Sim Kart Blokesi Kaldırma

İş Bankası müşteri hizmetleri hattına ulaşarak İş Bankası sim kart bloke kaldırma işlemlerini yaptırabilirsiniz. Sim kart blokesi kaldırma işlemlerinin gerçekleştiği anda sim kartına gelen İşCep şifresi 3 dakika içinde müşteri hizmetleri temsilcisine iletilmelidir. Eğer ki bu işlem anında bir sorun olmazsa SMS alamama sorunu sonra erecektir. Bu yüzden bloke probleminin devam ettiği telefon numarası üzerinden İş Bankası çağrı merkezinin aranması çok önemlidir.

OKU  Bankalar Kimlere Kredi Verir?

Sim Kart Blokesinin Nedeni

Hepimiz internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları kullanıyoruz. Bu uygulamaların kullanımında en fazla karşılaşılan problemlerden biri de sim kart blokesidir. Elde olmayan sebeplerden dolayı sim kartın değişmesi gerekebilir. Sim katın değişmesi ile banka hesap güvenliği için yeni sim karta bloke koyar. Ayrıca operatör değişikliklerinde, hattın kaybedilmesi sonrası yeni sim kart çıkartma durumunda ya da başka nedenlerden dolayı sim kart değiştirmenizle bankanız aynı işlemi yapmaktadır. Bankanın, bloke işlemleri sonrasında internet şubesine hesabına ya da mobil uygulamaya girişiniz kısıtlı duruma gelecektir.

Sim Kart Güncelleme Nasıl Yapılır?

İş Bankası internet bankacılığına girişte 6 haneli tek kullanımlık şifrenin gelmesi için herhangi bir banka şubemizden güncelleme yapabilirsiniz. Banka şubesine gitmeden işleminizi yapmak isterseniz, telefon bankacılığı ile çağrı destek hattınıza ulaşarak, telefonun güncellenmesi işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte bu hizmeti anından alabileceğiniz diğer bir yol da en yakın İş Bankası ATM’sidir. Bunun için de hesap kartının ve giriş için şifrenin biliniyor olması gerekir. Buradan giriş sağlayarak İş Bankası Telefon numarası güncelleme veya İş Bankası sim güncelleme işlemini gerçekleştirdikten sonra dilediğiniz gibi dijital yollardan bankacılık hizmetlerini almayı sürdürürsünüz.

Telefon Numarası Değişirse

Tamamen telefon numarasında değişiklik yapılması durumunda bununla ilgili yeni telefon numarasına güncelleme yapabileceğiniz tek adres İş Bankası şubeleridir. Hatta hesabın bulunduğu şubenin olması çok daha doğrudur. Çünkü telefon numarası değişikliğini telefon bankacılığı veya ATM’den gerçekleştiremiyorsunuz. Çünkü numara değiştirme önemli bir güvenlik açığı oluşturabilir.
Gerekli güncellemelerin yapılmasından sonra alışverişlerinizi dijital yollardan yaparken 3D güvenlik kodu SMS yolu ile size ulaşmaktadır. Veya internet bankacılığına girişte bu kod ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

baskılı ıslak mendil