İşsizlere Kredi Veren Bankalar 2023

Ülkemizde işsizlik en önemli problemlerden birisidir. Her yıl işsizlik seviyesi bir önceki yıllara göre büyük bir artış içerisine girmiştir. Son aylarda işsizlik oranı yüzde on ikilerin üzerine çıkmış olup gidişatın bu yönde gitmemesi için hükümet kanadından açıklamalar gelmiştir. İşsiz vatandaşların kendi hayatlarında yaşadığı sıkıntılar ülke ekonomisine etkilerinin yanında çok daha önemli bir derecededir. İşsizlerimiz maddi olarak çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Aynı zamanda acil bir şekilde nakde ihtiyaç duydukları vakitlerde de çoğu zaman bankalar tarafından reddedilmektedir. Bu noktada bankalara çok da kızmamak gerekir. Çünkü küçük bir empati yapıldığında hiç birimiz geri dönmeyeceğinden neredeyse emin olduğumuz kişilere para vermekten imtina ederiz. Bu noktada bankaların görüşüne de saygı duymak gerekmektedir.

Ancak bazı bankalar yine de işsiz vatandaşlara kredi imkanı sağlamaktadır. Bu şekilde alınacak kredilere genel olarak “Gelir Belgesiz Kredi” ismi verilmekte olup özellikle yeni iş kurmak isteyen esnaf vb. kişilere bu kredi imkanı tanınmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Gelir Belgesiz Kredi Çekilir mi?

Peki bu kredi imkanlarından işsiz kişiler ne şekilde başvurabilir. Bu kredilerin başvuru şartları ve gerekli bilgileri nelerdir? Bu hususlar ile alakalı yapmış olduğumuz araştırmamızın sonuçlarını beraber irdeleyelim.

İşsizlerin kredi almasındaki önemli unsurlar

İşsizlerin bankalardan kredi çekebilmesi için, akılda tutulması gereken en önemli husus işsiz başvurucuların iyi bir kredi puanına sahip olmasıdır. Kişinin kredi puanı ne kadar yüksek olursa kredi elde etme imkanı o kadar fazla olacaktır. İşte benzer durum işsizler için dahi geçerli olacak ve bazı bankalardan kredi kullanmaları mümkün olacaktır.

Sadece kredi puanı bankalar için yeterli olmayabilmektedir. Bunun yanı sıra ek olarak bazı güvencelerde talep edebilirler. Örnek olarak banka sizden bir teminat ve ipotek isteyebilir. Bunun dışında kredi puanı yüksek bir kefil talebi bankaların sıkça başvurdukları istekler arasındadır.

Bu koşullar altında işsizlere kredi veren bankaları sayacak olursak karşımıza Halkbank, Denizbank ve Ziraat Bankası çıkacaktır.

OKU  spesifik vergi nedir?

Yorumlar kapalı.