Kredi Notum Düşük Ne Yapmalıyım?

Günümüzde bankalardan kredi kullanmak isteyenlerde aranan en önemli kriterlerden biri kredi notu dur. Kredi notu bazen elimizde olmayan nedenlerle düşebildiği gibi bazı durumlarda çoğumuzun önemsemediği basit hatalar nedeniyle düşebilir. Kredi notu sadece bankalardan kredi kullanımı sırasında değil, taksitli ürün alımından araç kiralamaya kadar birçok alanda karşımıza çıkabiliyor.

Ödemeleriniz düzenli yapmaya özen gösterin. Yalnız banka kredi ve kredi kartı borçlarınızı değil; elektrik, su, doğal gaz, telefon ödemelerinizi de düzenli ve zamanında yapmaya gayret edin. Birkaç gün için bile olsa gecikmiş her ödeme kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Elektrik, su, doğal gaz vb. ödemeleriniz için bankanıza otomatik ödeme talimatı verirseniz hem ödemeleriniz gecikmez, hem de gecikme cezası ödemek zorunda kalmazsınız. Borçlarınızı istikrarlı bir şekilde ödemeye gayret edin.

İlginizi Çekebilir: Kredi Notu Yükseltmek İçin Öneriler

Kredi Notu Düşük Kişilerin Uygulayabileceği Yöntemler

Kredi notu düşük olduğu için kredi başvurunuza olumsuz cevap alıyorsanız; arka arkaya başka bankalara SMS veya internet üzerinden kredi başvurusu yapmaya devam etmeyin. Kredi talebiniz reddedildikçe kredi notunuz düşmeye devam edecektir. Bu şartlarda bankalar kredi vermeye yanaşmayacakları için duruma göre en az altı ay beklemeli ve diğer önlemlerle kredi notunuzu yükseltmeye çalışmalısınız.

Kredi kartı kullanımına dikkat edin!

Kredi kartı limitinizi sürekli dolu kullanmanız kredi notunuzu olumsuz etkiler. Limitin en fazla %60-70’lik bölümü ile idare etmeye çalışın. Mümkünse kredi kartı yerine nakit ödeme yapmayı tercih edin. Kredi kartınızdan nakit avans çekmeniz kredi notunuzu kötü etkiler. Bunun dışında kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödüyor olmanız da kredi notunuzun düşük çıkmasına neden olacaktır.

Yeni bir kredi başvurusu yapmadan önceki kredi borcunuzu bitirmeye gayret edin. Düzenli ödenerek kapanmış bir kredi; kredi notunuza olumlu etki yapacaktır. Kredi borcunuzu sıfırladıktan sonra kredi almanız daha kolay olacaktır.

İhtiyacınızdan fazla kredi çekmemeye özen gösterin. Ufak nakit ihtiyaçlarınızı çevrenizdeki dost ve akrabalardan karşılamaya çalışın. Sık sık kredi kullanmak kredi notunuzu olumsuz etkiler.

Çalışmıyor olmanız da kredi notunuzun düşük çıkmasına neden olan bir diğer etmendir. Uzun süredir aynı işte çalışıyor olmak kredi notunu yükseltmektedir.

OKU  Sterlin (Pound) Kaç Tl? 1 Penny Kaç TL?

“Kredi Notum Düşük Ne Yapmalıyım?” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.

baskılı ıslak mendil