Kentkart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kentkart bakiye sorgulama işlemi için m.kentkart.com adresine giriş yapmalısınız. Bu adresten farklı şehirlerde kullanılan Kentkart seçenekleri için sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Kentkart mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Kentkart bakiye sorgulama işlemi sayesinde kalan kullanımlarınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Bu sayede kartınızda bakiye olmadığı için sorun yaşamazsınız. Kalan kullanımlarınız ihtiyaç duyduğunuz miktarda değilse yükleme yapmalısınız. Yükleme işlemini internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. 

Kentkart kullanımının pek çok avantajından bahsedilebilir. Kartınız sayesinde her defasında para ödemek zorunda kalmazsınız. Aynı kartla çok sayıda toplu taşıma aracını kullanabilirsiniz. Ancak şehirlerde kullanılan Kentkart’lar birbirinden farklıdır. Örneğin; Kocaeli Kentkart’ı Adana’da kullanamazsınız. Ancak hepsinin bakiye sorgulama ve yükleme işlemlerini aynı internet sitesinden yapabilirsiniz.

Kentkart Nedir, Ne İşe Yarar?

Kentkart ulaşım anlamında geliştirilen önemli bir projedir. Bu proje 1998 yılından bu yana vardır. Sadece ulaşım ücretlerinin ödenmesi ile Kentkart’ı ifade etmek doğru değildir. Aynı zamanda araçların takip edilmesi, yolcuların bilgilendirilmesi ve araç içi güvenlik de Kentkart kapsamındadır.

Kentkart almak isteyenler başvuru merkezlerinden bu işlemi gerçekleştirebilir. Fiziksel kart kullanabileceğiniz gibi NFC özelliğinden de yararlanabilirsiniz. NFC özelliğini açarak ödemeleri telefondan yapabilirsiniz.

Kartlarda herhangi bir süre sınırlaması yoktur. Ancak öğrencilerin ve indirimli kart kullanmak isteyenlerin her yıl vize yaptırması gerekir. Kentkart’ları toplu taşıma araçlarına bindiğinizde validatör olarak adlandırılan cihazlara okutmalısınız. Bu cihazlardan kredinizin düşülmesiyle birlikte bip sesi gelir. Kartınızda bakiye olmaması durumunda yetersiz bakiye uyarısı verilir.

KENTKART BAKİYE SORGULAMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Kentkart bakiye sorgulama yöntemleri internet sitesini ve mobil uygulamayı kullanmaktır. Girmeniz gereken adres m.kentkart.com şeklindedir. Adrese giriş yaptığınızda karşınıza aşağıda yer alan ekran çıkar.

Bakiye sorgulama seçeneğine tıklayarak kart numaranızı girmelisiniz. Bu sayede kalan kullanımlarınızı görebilirsiniz.

Yukarıda yer alan ekran üzerinden kart numaranızı girmelisiniz. Ardından “Sorgula” seçeneğine tıklamalısınız.

Kentkart mobil uygulama üzerinden de bakiye yükleme şansınız vardır. Bunun için Kentkart mobil uygulamasını telefonunuza yüklemelisiniz.

Kentkart mobil uygulamasını yükledikten sonra bölge seçimi yapmalısınız. Kentkart’ın geçerli olduğu şehirlerin hangisinde yaşıyorsanız onu tercih etmelisiniz. Eğer sık sık ziyaret ettiğiniz bir şehir varsa onun için de Kentkart alabilirsiniz.

Bölge seçimini yaptıktan sonra karşınıza gelecek ekran aşağıdaki şekildedir.

Yukarıda gösterilen “Kart İşlemleri” kısmından sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Sorgulama ekranında sizden kart bilgileriniz istenir.

Yukarıdaki ekrandan bakiye sorgulama yapabilirsiniz. Bakiyenizi öğrenerek ne zaman yükleme yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Yükleme işleminin de online olarak yapılması sayesinde zorlanmadan kartınızı kesintisiz şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

OKU  Avukat Maaşları, Avukat Nasıl Olunur?

<h3>Kentkart İnternet Sitesinden Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?</h3>

Kentkart internet sitesinden bakiye sorgulama işlemi için kart numaranızı bilmeniz gerekir. Kart numaranızı sistem üzerinden girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işlemi neticesinde ihtiyacınız olan bilgilere erişebilirsiniz.

Kentkart internet sitesinden bakiye sorgulamak size pek çok açıdan avantaj sağlar. Hızlı bir şekilde işlemlerinizi yaptığınız için vaktinizi verimli kullanırsınız. Aynı anda hem sorgulama hem de yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Henüz Kentkart’ınız yoksa internet sitesi üzerinden gerekli başvuru işlemlerini de yapabilirsiniz.

<h3>Kentkart Mobil Uygulama Üzerinden Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?</h3>

Kentkart mobil uygulama üzerinden bakiye sorgulama işlemi için uygulamayı telefonunuza indirmelisiniz. Kentkart uygulamasını indirdikten sonra il seçimini yapmalısınız. Ardından “Kart İşlemleri” kısmından bakiye sorgulama aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Mobil uygulamayı akıllı telefonlarınıza kolayca indirebilirsiniz. Kentkart bakiye sorgulama yapmak için uygulamayı Play Store üzerinden indirebilirsiniz. IOS işletim sistemi olan telefonlar için indirme işlemini App Store üzerinden yapmalısınız.

Kentkart bakiyenizi öğrendikten sonra yükleme işlemlerini de mobil uygulamadan yapabilirsiniz. Mobil uygulamanın kullanım kolaylığı sunması sayesinde ihtiyaç duyduğunuz her an sorgulama yapabilirsiniz. Toplu taşıma aracına binmeden hemen önce sorgulama yaparak yetersiz bakiye sorunu yaşamazsınız.

Kentkart Nasıl Alınır?

Kentkart almak için her şehirde başvuru merkezleri vardır. Kentkart satış noktalarından kartınızı temin edebilirsiniz. İndirimli kart kullanacak olan kişilerden bazı belgeler talep edilir. Bu belgeler arasında öğrenci belgesi, kimlik fotokopisi gibi evraklar vardır. Aynı zamanda indirimli kart kullanım nedenine göre farklı belgeler de talep edilir.

Mesleğe ya da öğrenciliğe bağlı olarak indirimli kart talep ediliyor olabilir. Bu durumda öğrenci belgesine ya da kişinin çalışma durumunu gösteren belgeye ihtiyaç vardır. İndirimli ve kişiye özel kent kart kullananlara ait kartların başkası tarafından kullanılması mümkün değildir. İndirimli kartlar kişiye özel olarak çıkarılır. Aynı zamanda kişilerin resmini taşır.

Kentkart Hangi İllerde Geçerli?

Kentkart’ın geçerli olduğu iller şu şekilde sıralanabilir:

 • Burdur
 • Manisa
 • Mersin
 • Adana
 • Sivas
 • Niğde
 • Çanakkale
 • Edirne
 • İzmir
 • Kocaeli
 • Mersin

Kentkart bazı ilçelerde de kullanılabilir. Bu ilçeleri şu şekilde kullanmak mümkündür:

 • Alanya
 • Antakya
 • Ereğli
 • İnegöl

Bu şehirlerde ve ilçelerde kullanılan Kentkart’lar sadece bulundukları yerde geçerlidir. He şehrin kartı kendi sistemine kayıtlı olduğu için başka şehirde kullanımı mümkün olmaz.

Kocaeli Kentkart Nerelerde Kullanılır?

Kocaeli Kentkart’ın kullanım alanları oldukça fazladır. Otobüs, tramvay ve vapurlarda Kentkart kullanma şansınız vardır. Eğer indirimli ya da ücretsiz Kocaeli Kentkart kullanıyorsanız vize işlemlerini yaptırmalısınız. Aksi takdirde vizesi dolan kartları kullanma şansınız yoktur.

Vizesi dolan kartlardan tam ücret alınır. Öğrenciler dışında indirimli ve ücretsiz karta sahip olanlar vize yaptırmalıdır. Öğrencilerin vize yenileme işlemleri sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilir.

Sistem üzerinden öğrenciye dair bilgi edinilemezse öğrencilerin belgeleri ile Kentkart merkezine başvuru yapması gereklidir. Yabancı ülkede ya da açık öğretim fakültelerinde eğitim görenler, vize işlemlerini kendileri yaptırır.

OKU  Türkiye'de Hosting Hizmetleri Artık Çok daha.net!

Kocaeli Kentkart için e-komobil adı verilen uygulamayı da kullanabilirsiniz. Bu uygulama üzerinden yükleme, sorgulama yapabilirsiniz.

Kentkart İstanbul’da Geçerli mi?

Kentkart’ın İstanbul’da geçerliliği yoktur. Ancak Kocaeli Kentkart sadece Hat 200’de kullanılabilir. Hat 200, İstanbul ve Kocaeli arasında ulaşımı sağlayan araçtır. Bu araçta Kocaeli Kentkart kullanarak İstanbul’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsün kalkış noktalarında yer alan dolum merkezlerinden kartınıza yükleme yapabilirsiniz.

İstanbul’daki ulaşım araçlarında İstanbul Kart kullanabilirsiniz. Şehre özel ulaşım kartını kullanarak tüm toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Kentkart Yerine Kredi Kartı Geçer mi?

Kentkart yerine kredi kartının geçerliliği vardır. Bunun için kredi kartınızın temassız ya da NFC ile ödeme özelliği olması gerekir. Kredi kartınızı validatörlere okutarak ödeme yapabilirsiniz. Eğer NFC özelliğine sahip cihazınız varsa ödeme sırasında telefonunuzu da kullanabilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme yapmak özellikle fiziki kartınızın yanınızda olmadığı zamanlarda avantajlıdır. Bu sayede Kentkart yanınızda olmasa bile kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra temassız ödeme özelliği bulunan banka kartlarını da kullanabilirsiniz.

Kastamonu Kentkart Online Yükleme Nasıl Yapılır?

Kastamonu Kentkart para yükleme işlemi m.kentkart.com üzerinden yapılabilir. Bu adresten yapılacak yüklemeler ile Kastamonu’daki toplu taşıma araçlarında kartınızı kullanabilirsiniz. Dilerseniz online dolum da yaparak kartınıza istediğiniz tutarı yükleyebilirsiniz.

Adana Kentkart Online Yükleme Nasıl Yapılır?

Adana Kentkart online yükleme işlemini şehirde bulunan dolum merkezlerinden yapma şansınız vardır. Bunun yanı sıra şehrin belediyesine ait Akıllı Kent uygulamasını kullanabilirsiniz. Kentkart internet sitesi ve mobil uygulama üzerinden de yükleme yapabilirsiniz. Kentkart bakiye sorgulama için her şehrin kendine özel sisteminden yararlanabilirsiniz.

baskılı ıslak mendil