Kan Grubu Kartı E-Devlet’ten Nasıl Alınır?

Kan grubu kartının e-Devlet üzerinden alınması söz konusu değildir. Ancak e-Nabız üzerinden kan grubuna ilişkin bilgiler edinilebilir. Kan grubu kartı, sizin hangi kan grubundan olduğunuzu gösteren bir belgedir. Bu belgede kan grubunuz yazar.

Kan grubu kartının e-Devlet’ten alınması mümkün olmasa da hastanelerden alınabilir. Kolay bir şekilde e-Nabız üzerinden kan grubu ile ilgili bilgilere ulaşılabilir. Bu sayede sizden bu belgeyi talep eden kurumlara verebilirsiniz. Öte yandan acil durumlarda kan grubunuzun tespiti için her an yanınızda kartınızı taşıyabilirsiniz.

Kan grubunun bilinmesi, acil kan ihtiyacı olan durumlar için önemlidir. Sizin kan grubunuza ilişkin bir ihtiyaç söz konusu olduğunda kartınız üzerinden bilgilerinize erişilir. Bu sayede sizden ihtiyaç sahipleri için talepte bulunulabilir.

Sizin de hayatın olağan akışı içinde kan ihtiyacınız doğabilir. Bu nedenle kan grubunuzu bilmeniz ve başkalarının da bu bilgiye erişmesi önemlidir. Bu bilgiye ulaşmanın en kolay yolu e-Nabız’ı kullanmaktır. Kimlik numaranızla ve e-Devlet şifrenizle e-Nabız sistemine ulaşabilirsiniz.

Kan Grubu Kartı Nedir?

Kan grubu kartı, kişilerin kan grubunu gösteren bir belgedir. Vücudun temel ihtiyaçlarından biri olan kana ulaşmak bazen hayati önem taşır. Hangi gruptan olduğunuzun ispatı için bu kart kullanılır. Aynı zamanda işe giriş, ehliyet başvuru gibi işlemler sırasında da bu kart talep edilir.

Kart üzerinde kişisel bilgileriniz bulunur. Aynı zamanda kan grubunuz belirtilir. Birçok işlem için sizden bu belge talep edilebilir. Bu nedenle herkesin nasıl bu belgeye ulaşacağını bilmesi gerekir.

Belgenin elinizde hazır bulunmasında fayda vardır. Böylece ihtiyaç duyduğunuz anda belgeyi kullanabilirsiniz. Belgenin talep edilme nedeni, sağlıkla alakalıdır. Bazı özel kuruluşlar, işverenler de sizden bu belgeye yönelik talepte bulunabilir.

İşverenlerin bu belgeyi talep etmesinin nedeni genellikle acil ihtiyaçlarda doğru kişilere ulaşmaktır. İş yerinde çalışanlar arasında kan ihtiyacı olanlar için hemen ilgili kan grubuna sahip kişiye ulaşılır. Hangi çalışanın hangi kan grubundan olduğu bilindiği için kan ihtiyacını gidermek daha kolay hale gelir.

KAN GRUBU BELGESİ E-DEVLET’TEN ALINIR MI?

Kan grubu belgesinin e-Devlet’ten alınması gibi bir durum mümkün değildir. Ancak e-Nabız üzerinden kısmen işlem yapılabilir. Kan grubu bilgilerine erişmek için enabiz.gov.tr adresine giriş yapmalısınız.

E-Nabız sitesine ekran üzerinde yer alan farklı giriş seçeneklerini görebilirsiniz. Dilerseniz e-Nabız sistemine özel bir şifre oluşturabilirsiniz. Bunun için vakit harcamak istemiyorsanız e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

E-Nabız sistemine giriş yapmak için e-imza ve mobil imza ile giriş şansınız da vardır. Sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili ekrana kolayca ulaşabilirsiniz. Belgenizin olduğu yere ulaştıktan sonra çıktı da alabilirsiniz. Böylece yazılı olarak belgeyi saklayabilirsiniz.

OKU  Bursa kent kart (BursaKart) bakiye sorgulama

E-Nabız Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

E-Nabız kan grubu kartı almak için sağlık kuruluşlarına başvurmalısınız. Ancak sadece kan grubunun ispatı yeterli ise e-Nabız’a girebilirsiniz. Girmeniz gereken adres enabiz.gov.tr şeklindedir. Bu adrese giriş yaptığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelir.

Yukarıdaki ekrandan farklı giriş seçeneklerini tercih edebilirsiniz. E-Devlet üzerinden giriş tercih edebileceğiniz ilk giriş yöntemidir. Bunun yanı sıra e-imza ile giriş seçeneğini tercih edebilirsiniz.

e-Nabız sistemine e-Devlet üzerinden kayıt olabilirsiniz. Bu sayede e-Nabız için özel bir şifreniz olur. E-Devlet ile giriş seçeneğini tercih ettiğiniz takdirde aşağıda yer alan ekran karşınıza çıkar.

E-Devlet şifrenizi ve kimlik numaranızı girerek e-Nabız sistemine erişebilirsiniz. Sisteme erişmek için e-imza ve mobil imza gibi farklı yöntemleri kullanabilirsiniz. Öte yandan internet bankacılığı ile de sisteme erişmeniz mümkündür. Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız “Şifremi Unuttum” yazan yere tıklamalısınız.

Kan grubu kartının e-Devlet’ten alınması mümkün olmasa da e-Devlet bilgilerinizle sisteme erişim sağlayabilirsiniz. Bilgilerinizi girdikten sonra e-Nabız sistemi açılır.

E-Nabız sisteminde kan grubu bilginiz yer alır. Ancak kart olarak değil sadece bilgi olarak sistemde görünür. Sistemde kan grubunuzu görebilirsiniz. Bunun için ana ekrandan profil düzenleme kısmına girmelisiniz.

Profil düzenle kısmına tıkladığınızda aşağıdaki ekrandan kan grubu bilgilerinizi düzenleyebilirsiniz. Kan grubunu henüz bilmiyorsanız tahlil yaptırarak öğrenebilirsiniz. Tahlil sonuçlarını da e-Nabız üzerinden görebilirsiniz.

Kan grubunuzu öğrenmek için tahlil yaptırdığınız takdirde tahlil sonuçları görüntüleme kısmına girmelisiniz.

Kan grubunuzu öğrenmek için tahlil yaptırdıysanız sonuçları bu kısımdan görebilirsiniz.

Kan grubu bilgilerinizi öğrenmek için böyle bir yol izleyebilirsiniz. Ancak eğer illaki kart baskısı almanız gerekiyorsa hastanelere, Kızılay’a başvuru yapabilirsiniz. Kan grubu bilgilerinizi gösteren kartı alarak gerekli durumlarda ilgili kurumlara ibraz edebilirsiniz. 

Kan Grubu Kartı Neden Alınır?

Kan grubu kartı farklı sağlık kurumlarından alınabilir. Kamu hastaneleri, özel hastaneler bu belgenin alınabileceği yerler arasındadır. Bunun yanı sıra aile sağlığı merkezleri ve Kızılay’dan da bu belgeyi alma şansınız vardır.

Yetişkinler genellikle kan gruplarını bilir. Ancak kan grubu kartları olmadığı için kan vererek bu belgeyi almaları gerekir. Çocuklar için de böyle bir işlem yapmak mümkündür. Okullar, spor kursları çocuklardan kan grubu kartı isteyebilir. Bu gibi durumlarda sağlık kuruluşlarına başvurularak ilgili belge alınır.

Kan Grubu Kartı Neden Alınır?

Kan grubu kartı almak için çok sayıda sebep vardır. Bu sebeplerden biri kartı talep eden kurum ve kuruluşlardır. Öte yandan sağlık nedeniyle de bu karta ihtiyaç duyulabilir. Acil bir durumda kart üzerinden kişinin kan grubu bilgisine erişilebilir.

Kan grubu kartı; özel şirketlerde, kamu kurumlarında talep edilebilir. Belgenin talep edilme nedeni çoğu zaman acil kan ihtiyacının hızlı bir şekilde karşılanmasıdır. Çalıştığınız iş yerinde sizinle aynı kan grubuna sahip birisi için kana ihtiyaç duyulduğunda size ulaşılır. Aynı şekilde sizin de kan ihtiyacınız beklenmedik bir zamanda doğabilir. Bu gibi durumlarda kimin hangi kan grubunu taşıdığı kartlarda yer alan bilgilerden tespit edilir.

OKU  mersin 33 kart bakiye sorgulama

Kan Grubu Kartı Ücretli mi?

Kan grubu kartının ücreti yoktur. Sağlık kuruluşlarına giderek ücretsiz şekilde kartınızı alabilirsiniz. Bunun için ilk önce kan vermelisiniz. Kanınızı verdikten sonra tahlil sonuçları çıkınca kartınızı alabilirsiniz. Kartınızda size ait kişisel veriler ve kan grubunun hangisi olduğu yazar.

Devlet Hastanesinden Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

Devlet hastanesinden kan grubu kartı almak için kan tahlili yaptırmanız gerekir. Tahlilinizi yaptırdıktan sonra Laboratuvardan sonuçların çıkmasını beklemelisiniz. Sonuçlar elde edildikten sonra kartınız hazırlanır.

Hazırlanan kartınızı gerekli alanlarda kullanmaya başlayabilirsiniz. Sizden kan grubu kartı talep eden kurumlara aldığınız belgeyi verebilirsiniz. Böylece kurumlarla olan işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yürütebilirsiniz. İş başvuruları, spor salonu kayıtları ve diğer işlemler için ihtiyaç duyduğunuz kartı hastanelerden kolayca alabilirsiniz.

Kan Grubu Kartı Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kan grubu kartının çıkacağı süre hastanenin yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Çoğu zaman hızlı bir şekilde sonuç almanız mümkün olur. Ancak yoğunluğun fazla olduğu durumlarda işlemler uzayabilir.

Kan Grubu Kartı Sağlık Ocağından Alınır mı?

Kan grubu kartının sağlık ocağından alınması mümkündür. Kartınızı sağlık ocaklarına başvurarak da alabilirsiniz. Sağlık ocaklarında kan tahlili yapılabilir. Bu nedenle bağlı olduğunuz sağlık ocağına giderek tahlilinizi yaptırdıktan sonra kartınızı teslim alabilirsiniz.

Kan grubu kartını e-Devlet’ten alma imkânınız olmasa da farklı birçok şekilde bu belgeye ulaşabilirsiniz. Böylece ihtiyaç duyduğunuz her durumda kullanabilirsiniz.