Kahramankart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kahramankart bakiye sorgulama işlemi, kahramankart.com.tr adresinden yapılır. Bu adrese girerek kartınızda ne kadar kullanım hakkı kaldığını öğrenebilirsiniz. Kahramankart, Kahramanmaraş il merkezi ve ilçelerde kullanılan bir bilet türüdür. Bu bileti kullanarak şehrin pek çok noktasına erişim sağlayabilirsiniz.

Kahramankart bakiye sorgulama işlemi ile toplu ulaşım sırasında yaşayacağınız sorunların da önüne geçersiniz. Herhangi bir problem yaşamadan ulaşım sürecini tamamlamak için bu kartı yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. Karttan kesilen tutar, varış güzergâhına göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra indirimli, tam gibi bilet türlerinde de biniş ücretleri değişiklik gösterir.

Kart işlem merkezlerinden, dolum yerlerinden ve bankolardan söz konusu kartı almanız mümkündür. Kartın güncel satış ücreti tam ya da indirimli olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. Tam kartlar, 15 TL ücretle satışa sunulur. İndirimli kartlar için alınan ücret ise 20 TL’dir.

Kartı temin edebilmek için yaygın bayi ağının avantajlarından yararlanabilirsiniz. Afşin, Elbistan gibi ilçelerde de Kahramankart satış noktaları vardır. Aynı zamanda merkezde yer alan işlem merkezlerinden de satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kahramankart Almak İçin Ne Gerekli?

Kahramankart almak için gerekli olan başvuru işlemini gerçekleştirmektir. Kart satış noktaları duraklara yakın bir konumda yer alır. N Kolay ve bayilerden size uygun olan kart türünü temin edebilirsiniz.

Başvuru sırasında ibraz etmeniz gereken belgeler, indirimli ya da serbest kart almanıza göre değişiklik gösterir. İndirimli kartlar için gereken belgeler şunlardır:

  • 1 tane fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı veya ehliyet fotokopisi
  • Öğrenciler için yeni tarihli öğrenci belgesi

İndirimli kartların yanı sıra serbest kart olarak adlandırılan ürünler de mevcuttur. Bu kartlar 65 yaş üzeri kişiler tarafından kullanılır. Aynı zamanda gaziler, onların eşleri ve şehitlerin yakınları için de bu kartlar verilir.

Serbest geçiş kartlarını almak için fotoğraf ve kimlik fotokopisiyle başvuru yapılır. Ardından ücretsiz biniş nedeninin belgelenmesi gerekir. Kişi, gazi ise hastane ve TSK raporu ile bunu belgeleyebilir. Engellilerin işlemleri yakınları tarafından gerçekleştirilebilir.

KAHRAMANKART BAKİYE SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Kahramankart bakiye sorgulama işlemini yapmak için kahramankart.com.tr adresine girmelisiniz. Bu adrese giriş yaptıktan sonra ana sayfadan sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki ekrandan “Bakiye sorgulama” seçeneğine tıklamalısınız. Gelen ekranda kart numaranızı girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama neticesini öğrendikten sonra kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sorgulama kısmında sizden tek istenen kart numarasını girmektir. Bu numara kartın ön tarafında yer alır. Numarayı yazdıktan sonra “Ben robot değilim” yazan yeri işaretleyerek “Sorgula” seçeneğine tıklamalısınız.

OKU  turna müşteri temsilcisi telefon numarası

Yükleme işlemlerini tamamladıktan sonra kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanım ücretleri kart türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda ilçelere göre de tarife farklılığı söz konusudur.

Merkez Bölgesinde Tarife
Tam Kahramankart ile Tek Biniş5,50 TL
Öğrenci Kahramankart ile Tek Biniş3,50 TL
Öğretmen Kahramankart ile Tek Biniş5,40 TL
Kredi Kartı Kullanımı5,60 TL
NFC ile Biniş5,50 TL
Aktarma Ücreti2,25 TL
Çift Binişlik Bilet15,00 TL
Şoför Kartı ile Biniş7,00 TL

Yukarıdaki tabloda merkez için uygulanan ücret tarifesi yer alır. Kahramankart bakiye sorgulama yaparak bu ücretlere uygun miktarın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ücretler, öğrenci ve öğretmenler için indirimlidir. Şoför kartı kullanımlarında ücret yükselir.

Abonman
30 Biniş Öğrenci97,50 TL
60 Biniş Öğrenci180,00 TL
90 Biniş Öğrenci247,50 TL
Tam 30 Biniş157,50 TL
Tam 60 Biniş300,00 TL
Tam 90 Biniş427,50

Abonman almanız halinde daha uygun fiyattan ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. 30, 60 ve 90 binişlik abonman seçenekleri mevcuttur.

Kahramankart Bakiye Nasıl Öğrenilir?

Kahramankart bakiye öğrenmek için kart ile ilgili işlemlerin yapıldığı internet sitesini kullanabilirsiniz. Sorgulama için öğrenmeniz gereken tek bilgi kart numaranızdır. Kart numaranızı belirtilen alana yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Toplam bakiyenizi öğrenmek, ulaşım sırasında işinizi kolaylaştırır. Kartınızda yeterli bakiye olmaması halinde daha yüksek ücretten ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle bakiyenizin her zaman yüklü olmasına dikkat etmelisiniz.

Kahramankart’ı süresiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak indirimli ve serbest kartlarda süre sınırlaması vardır. Bu kartların geçerliliği bir yıldır. Yılda bir bu kartları yenileyerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun için her yıl vize işlemlerini yaptırmanız gerekir.

Öğrenciler, okullarından öğrenci olduklarına dair belge almalıdır. Gaziler, şehit yakınları durumlarını gösteren belge ile başvurularını gerçekleştirmelidir.

Kahramankart Bakiye Nasıl Yüklenir?

Kahramankart bakiye yükleme işlemi kahramankart.com.tr adresinden yapılabilir. Aynı zamanda SMS ile ödeme yapma şansınız vardır. Bankolardan ya da işlem merkezlerinden de yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kahramankart bakiye yükleme için ana sayfada yer alan “Online Yükleme” seçeneğine tıklamalısınız. Buraya tıkladıktan sonra size yükleme işlemi ile ilgili bilgi verilir. Yükleme yaptıktan sonra araçlarda yer alan validatörlere okuma yaptırdığınız takdirde işlem tamamlanır.

Yükleme işleminden hemen sonra kartınızı okutmamanızda fayda vardır. Okutma işlemini en az bir saat sonra yapmalısınız. Online işlemlerde para iadesi şansınız yoktur. Bu nedenle ne kadar yükleme yapacağınıza doğru karar vermelisiniz.

Yukarıdaki ekrandan yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sizden kart numaranız, kimlik numarası, dolum miktarı istenir. Aynı zamanda cep telefonu numaranız da istenir. Sonraki aşamada “İleri” yazan yere tıklamalısınız.

·       SMS İle Bakiye Yükleme

SMS ile bakiye sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Bunun için MARAS yazıp arada boşluk bırakarak kartın ön yüzünde bulunan numarayı yazmalısınız. Sonrasında ise kartın arkasında yer alan iki hanenin önünde yer alan dört rakamı yazmalısınız. Ardından yükleme tutarını yazıp 3544’e yollamalısınız.

OKU  Turknet Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

·       Mobil Ödeme İle Bakiye Yükleme

Mobil ödeme ile bakiye yükleme işlemi yapabilirsiniz. Bu ödeme yönteminde yükleme tutarı faturanıza yansıtılır. Bu sayede nakit paranız olmasa bile ödeme yapma avantajı elde edebilirsiniz.

Kahramankart Aktarma Nasıl Yapılır?

Kahramankart aktarma işlemi, kısa süre içerisinde birden fazla araç kullanması gereken kişiler tarafından yapılır. Aktarma süresi 60 dakika olarak uygulanır. Eğer bu süre içerisinde otobüs değiştirirseniz ücret, normal tutardan daha düşük olur. Aktarma sırasında alınacak ücret 2,25 TL’dir.

Kahramankart Almak İçin Ne Gerekli?

Kahramankart almak için işlem merkezlerine giderek başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Tam kart almak için herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Ancak indirimli ve serbest kart alacaksanız gerekli belgelerle başvuru yapmalısınız.

İndirimli kart, öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulan bir üründür. Bu nedenle öğrenci belgesi ve öğretmen kimliği gösterilmelidir. Bunun yanı sıra kimlik fotokopisi ve fotoğraf da gerekir.

65 yaş üstü, gazi, şehit yakınları için de durumlarını gösteren bir belge ibraz edilmesi gerekir. İndirimli ve serbest kartların geçerliliği bir yıldır. Yılda bir vize işlemleri yapılmalıdır. Vize işlemleri sırasında belirli bir ücret alınır.

Kahramankart Çalınması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Kahramankart çalınması durumunda sahibi bilinmeyen kartlar için herhangi bir işlem yapılamaz. Ancak indirimli ve serbest kartlar için dilekçe verilebilir. Bu sayede kart kullanıma kapatılır ve içerisinde biriken bakiye, yeni çıkarılacak olan karta aktarılır.

Kahramankart bakiye sorgulama işlemi neticesinde eski ve yeni kartınızda kalan kullanımlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

baskılı ıslak mendil