İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu, bizizmir.com adresinden yapılır. Bu adrese girerek farklı yardımlar için başvuru oluşturabilirsiniz. İzmir, büyük bir şehir olduğu için yaşam şartları yönüyle insanları zorlayabilir. Kiralarla ve diğer masraflarla baş etmek isteyenler, İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapar.

İzmir’de maddi olarak güçlük yaşayanlar; çeşitli derneklerden, vakıflardan, bakanlıktan ya da belediyeden yardım alabilir. Bu yardımların sağlanması için belirli şartlar öne sürülür. Öne sürülen şartlar arasında kişinin çalışmaması, maddi gücünün yetersiz olması gibi detaylar vardır.

Sosyal yardım başvurusunda bulunan kişilerin durumlarını belgelerle de ispatlaması istenebilir. Bu gibi durumlarda belirtilen süre içerisinde belgeler belediyeye ibraz edilmelidir. Sosyal yardım başvurusu ile sağlanacak destekler değişiklik gösterir. Hangi yardımların sunulacağı noktasında bireyin ya da ailenin ihtiyaçları dikkate alınır.

İzmir Sosyal Destek Kartı Nedir?

İzmir Sosyal Destek kartı, ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak sunulan bir karttır. Sosyal yardım kartı ile ulaşım desteği ve eğitim desteği sağlanır. Eğer bireyin 0-5 yaş arasında bir çocuğu varsa bu kişilere içerisinde on biniş hakkı bulunan ulaşım kartı verilir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi; kırtasiye, bot ve mont gibi yardımları kart üzerinden sağlar. Bu kart, öğrencilerin ebeveynlerine verilir. Ebeveynler, gerekli ihtiyaçları kartın geçerli olduğu yerlerden alabilir. Eğitim kart alabilmek için okul müdürlüklerine müracaat edilmelidir. Okul müdürlükleri başvuru sırasında şu bilgileri ister:

  • Öğrenci velisinin ve öğrencinin kimlik numarası
  • Öğrenci ve velisinin ad-soyad bilgileri
  • Eğitim kartı talebine ilişkin dilekçe

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Yaptığı Sosyal Yardımlar Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaptığı sosyal yardımlar arasında pek çok seçenek vardır. Farklı ihtiyaçlara özel çözümler üreten yardımlar neticesinde insanların yaşam standartları bir nebze yükseltilir.

·       Gıda Paketi Yardımı

Gıda paketi yardımı ihtiyaç sahiplerinin temel gıda malzemelerine ulaşmasını sağlar. Bakliyat, yağ, şeker gibi malzemelerin yer aldığı gıda paketleri, Ramazan ayı gibi belirli bir döneme özel olarak da yapılabilir. Gıda paketine, kimlik fotokopisi ve dilekçe ile başvurabilirsiniz.

·       Nakdi Bayram Yardımı

Nakdi bayram yardımı, dini bayramlarda verilir. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dönemlerde insanların ihtiyaçlarını satın alabilmesi ve bayramları daha rahat geçirmesi, nakdi yardımlarla daha kolay olur. Bu yardımdan geçtiğimiz yıl on binlerce aile yararlanmıştır.

OKU  Bursa kent kart (BursaKart) bakiye sorgulama

·       Ulaşım Kartı Desteği

Ulaşım kartı desteğinden yararlanabilecek olanlar, 0-5 yaş arası çocuğu olanlardır. Bu şartı sağlayan ve maddi durumu yetersiz olan ailelere, on binişlik kart verilir.

·       Giysi Yardımları

Giysi yardımları ihtiyacı olan vatandaşlara belirli dönemlerde yapılır. Başvurular, Bizİzmir Giysi noktalarından yapılır. Başvuru için kimlik fotokopisi ve dilekçe gereklidir.

·       Eşya Yardımları

Eşya yardımları, evinde gerekli incelemeler yapılan ihtiyaç sahiplerine yapılır. Kimlik fotokopisi ve dilekçe ile başvuran vatandaşlara uygun görülmesi halinde eşya yardımı yapılır.

·       Yakacak Yardımları

Yakacak yardımları, kömür ve doğalgaz kullanımına uygun şekilde yapılır. Başvurularını yapan ihtiyaç sahiplerine kış aylarında gerekli destek sağlanır.

·       Doğal Afet Yardımı

Doğal afet yardımından kimlik, dilekçe, ikametgâh, tapu belgeleri ile başvurarak yararlanmak mümkündür. İş yerlerinin deprem yardımından yararlanması için vergi levhası fotokopisine ihtiyaç vardır.

·       Süt Desteği

Süt desteği, ayda bir kez 1-5 yaş arası çocuk sahibi olan ailelere verilir. İhtiyaç sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Aynı zamanda başvuru dilekçesi ile belediyeye müracaat edilmelidir. Anne, baba ve çocuğun kimlik belgeleri de ibraz edilmelidir.

·       Eğitim Kart Desteği

Kırtasiye ihtiyaçlarının tedarik edilmesi için okul çağında çocuğu bulunan ailelere, eğitim kart desteği verilir. Bunun yanı sıra bot ve mont desteği de verilir.

İZMİR SOSYAL YARDIM KARTI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İzmir sosyal yardım kartı başvurusu için İzmir Büyükşehir Belediyesine başvurulması gerekir. Başvurular, Bizİzmir dayanışma noktalarından da yapılır. Belirli yardımlar için başvurular bizizmir.com adresinden yapılır. Bu adresten şu yardımlar için başvuru yapabilirsiniz:

  • Askıda iş
  • Askıda fatura
  • Beslenme çantası
  • Süt kuzusu
  • Sosyal Yardım başvuru

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için bizizmir.com adresine giriş yapmalısınız. Ardından hangi yardım için başvuru yapacağınıza karar vermelisiniz. Eğer genel bir sosyal yardım başvurusu yapmak istiyorsanız ana sayfada yer alan İzmir Dayanışması kısmına tıklamalısınız.

Ana sayfada yer alan İzmir Dayanışması kısmına tıkladıktan sonra gelen sayfada “Sosyal Yardım Başvurusu” seçeneğini tercih etmelisiniz.

Sosyal yardım başvurusu için sizden istenilen bilgileri ekranda belirtilen yere girmelisiniz. Girmeniz gereken bilgiler; T.C. kimlik numarası, doğum tarihi ve cep telefonu numarasıdır. Ardından Başvuru Yap seçeneğine tıklamalısınız.

İstenilen bilgileri doldurduktan sonra Başvuru Yap yazan alana tıklamalısınız.

İzmir Büyükşehir Yardım Başvuru Formuna Nasıl Ulaşılır?

İzmir Büyükşehir yardım başvuru formuna ulaşmak için bizizmir.com adresine giriş yapmalısınız. Bu adrese giriş yaptıktan sonra seçeceğiniz yardım türü ile ilgili linke tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin ana sayfada Süt Kuzusu yazan yere tıkladığınızda süt desteği alabilirsiniz.

Süt Kuzusu yardımı için formda yer alan bilgileri doldurmalısınız. Ebeveyn ad-soyad, kimlik no, doğum tarihi ve cep telefonu bilgilerini girmelisiniz.

Son olarak KVKK ve rıza metnini onaylamanız; “İşleme Devam Et” yazan alana tıklamanız gerekir.

OKU  Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım sorgulama yapmak için Bizizmir internet sitesine kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmalısınız. Eğer henüz üyeliğiniz yoksa “Kayıt Ol” kısmından üye olabilirsiniz. Bu sayede mevcut yardımlarınızı görebilirsiniz.

Askıda Fatura ve Askıda İş kampanyaları için de başvurunuzu internet üzerinden yapma şansınız vardır.

Askıda Fatura seçeneğini tercih ederek ardından “Askıya Fatura Bırak” seçeneğine tıklayarak ilgili kısma ulaşabilirsiniz.

Bu kısımda karşınıza başvuru formu çıkar. Başvuru formunda IZSU abone numarasını, kimlik numarası, ad-soyad, doğum tarihi gibi bilgileri girerek faturanızı kaydedebilirsiniz.

Hayırseverler tarafından faturanız seçildiği takdirde ödeme işleminiz yapılır.

Askıda İş kampanyasına başvurmak için yayımlanan ilanın yanında yer alan Başvur seçeneğine tıklamalısınız. Size uygun olan işler mevcutsa başvurunuzu yaparak iş sahibi olabilirsiniz.

Bizİzmir Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bizİzmir gıda yardımı başvurusu için internet sitesinde yer alan Beslenme Çantası linkine tıklamak gerekir. Buraya tıkladığınızda karşınıza Yeni Kayıt Formu çıkar. Formu doldurarak okul çağındaki çocuklarınız için beslenme yardımı alabilirsiniz.

Bizİzmir Öğrenci Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bizİzmir öğrenci yardımı başvurusu yapmak için bizizmir.com adresinden “Sosyal Yardım Başvurusu” seçeneğine tıklamalısınız. Bu alanda kimlik numaranızı, doğum tarihinizi ve cep telefonunuzu girerek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Dilerseniz öğrencilere yönelik eğitim kartı, beslenme çantası gibi yardımlara da müracaat edebilirsiniz.

Genel bir sosyal yardım başvurusu yaptığınız takdirde ihtiyaçlarınız, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tespit edilir. Buna göre ihtiyaç duyulan noktalarda öğrencilere destek sağlanır. Yardımların içerisinde burs, yemek yardımı ve farklı yardımlar vardır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımlarını güncel ihtiyaçlara göre şekillendirmeye devam etmektedir. Maddi güçlük yaşamanız halinde belediyenin desteklerinden yararlanmak için başvurularınızı yapabilirsiniz.

Hem kendinizin hem de ailenizin menfaati için yardımlardan yararlanma hakkınızı kullanmalısınız. İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu sayesinde maddi durumunuzu düzeltene kadar temel ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

baskılı ıslak mendil