İŞKUR TYP Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İŞKUR TYP başvuru sonucu sorgulama yapmak için e-Devlet sistemine girilmelidir. Buradan sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Sorgulama neticesinde başvurunun kabul edilip edilmediği öğrenilir. İŞKUR TYP başvuru sonucu sorgulama neticesinde İŞKUR şubelerine gitmeden işlem yapılabilir.

İŞKUR TYP sorgulama işlemleri, İŞKUR internet sitesi üzerinden de yapılabilir. İŞKUR internet sitesine doğrudan giriş yapabileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de sisteme ulaşabilirsiniz. İŞKUR, TYP gibi programlar sayesinde işsizlik için farklı çözümler üretir. İŞKUR’un sunduğu farklı destekler vardır. Bu desteklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • İşbaşı eğitim programları
 • İşsizlik sigortası
 • İstihdam garantili kurslar
 • Toplum yararına çalışma programları
 • İş arama ve bulma konusunda sunulan destekler

İŞKUR, işverenlerle iş arayanları buluşturur. İşverenler, İŞKUR üzerinden ilan vererek aradıkları personellere ulaşabilir. İş arayanlar da kendi aradıkları alandaki işlere, İŞKUR üzerinden erişebilir.

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP, toplum yararına çalışma programı anlamına gelir. Bu iş, geçici sürelidir. Yapılacak işe bağlı olarak süre değişir. Toplum yararına çalışma programından yararlanmak isteyenler, İŞKUR üzerinden başvuru yapmalıdır.

İŞKUR TYP programları farklı işler için açılır. Bu işler için kamu kurumları ile anlaşma sağlanır. TYP, her zaman düzenlenmez. Bu nedenle başvuru dönemlerinin kaçırılmaması önemlidir. TYP’ye katılmak isteyenlerin belli şartları yerine getirmesi gerekir.

TYP’ye katılmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Başvuru yapacak kişilerin, İŞKUR kaydının olması istenir. Sigortalı olmama şartı, istenenler arasındadır. Başvuru yapanların öğrenci olmaması da gerekli şartlardan biridir.

TYP programına katılacakların belirlenmesinde noter kurası yöntemi kullanılır. Bunun yanı sıra liste yöntemi de uygulanır. Katılımcıların yüzde sekseni noter kurası ile belirlenir. Yüzde yirmisi ise liste yöntemi ile belirlenir. TYP’ye başvuran ve maddi durumu yetersiz olan kişilere her zaman öncelik verilir.

İŞKUR TYP Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR TYP başvurusu yapmak için e-Devlet ya da İŞKUR internet sitesi kullanılabilir. Başvuru için e-Devlet sistemine girdikten sonra “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

Gelen ekranda ilk olarak kimlik numarası girilmelidir. Ardından e-Devlet şifresi girilmelidir.

T.C. kimlik numarasının eksiksiz olarak girilmesi gerekir. Ardından e-Devlet şifresinin de eksiksiz girilmesine dikkat edilmelidir.

Bilgiler eksiksiz şekilde girildikten sonra “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

Sisteme giremezseniz şifrenizi hatalı girme ihtimaliniz vardır. Şifrenizi unuttuysanız yeni bir şifre almalısınız. PTT şubelerine giderek yeni şifre alabilirsiniz. Mevcut şifrenizi, E-Devlet sistemi üzerinden değiştirebilirsiniz.

Sisteme girdikten sonra arama alanına “TYP” yazmalısınız.

Burada ilk olarak başvurulmak istenen programın TYP numarası girilmelidir. Ardından il bilgisi girilmelidir.

Toplum yararına çalışma programına hangi ilden katılacaksanız o ili yazmalısınız. Ardından TYP başlangıç tarih aralığı girilmelidir.

OKU  Göz hastalıkları Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

TYP bitiş tarih aralığı da girilmesi gereken bilgiler arasındadır.

Sonraki aşamada “Uygulama Alanı” seçilmelidir.

Uygulama alanında farklı seçenekler vardır. Katılmak istediğiniz program hangisi ise o tercih edilmelidir. Uygulama alanı seçenekleri şu şekildedir:

 • Çevre temizliği
 • Kamusal altyapının yenilenmesi
 • MEB çevre düzenlemesi
 • MEB bakım, onarım, temizlik
 • Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
 • Ağaçlandırma
 • Park düzenlemeleri
 • Vadi ve dere ıslahı
 • Erozyon engelleme
 • TYP(OHAL)
 • SB(Şoförlük)
 • MEB Güvenlik

Uygulama alanı seçildikten sonra “Devam Et” yazan alana tıklanmalıdır.

İŞKUR TYP Başvuru Şartları Nelerdir?

İŞKUR TYP başvuru şartları arasında 18 yaşından büyük olmak vardır. Diğer şartlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İŞKUR’a kayıtlı olmak
 • Başvuran kişinin sigortası olmaması gerekiyor.
 • Yaşlılık ve malullük aylığı almamak, istenen şartlar arasında bulunuyor.
 • Öğrenci olmamak da istenen şartlar arasında yer alıyor.

TYP’ye katılacak olan kişiler, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir. Katılımcıların belirlenmesinde farklı yöntemler kullanılır. Katılımcıların yüzde seksenlik bölümü kura ile belirlenir.

İŞKUR TYP başvuru sonucu sorgulama yapmak için İŞKUR internet sitesi de kullanılır. İŞKUR TYP programına katılacak olanların, yüzde yirmilik bir kısmı liste yöntemi kullanılarak belirlenir.

TYP programına katılanlar arasında engellilere, terör mağdurlarına öncelik tanınır. Aynı zamanda eski hükümlüler ve 35 yaş üstü bireylere de öncelik sağlanır. Aynı aileden sadece bir kişinin programa katılması mümkündür.

İŞKUR TYP Çalışanlarına Ne Kadar Ücret Ödenir?

İŞKUR TYP çalışanlarına ödenen ücret tutarı, asgari ücret seviyesindedir. TYP kapsamında çalışanlara, asgari ücret kadar ödeme yapılır. İŞKUR, ödemeleri her ayın beşine kadar yapar.

İŞKUR TYP programına katılanlar adına sigorta primi ödemesi de yapılır. Çalışanlar hakkında iş kazası, meslek hastalığı, yaşlılık, ölüm sigorta primi ödenir.

İŞKUR İnternet Sitesinden TYP Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR internet sitesinden TYP başvurusu yapmak için ilk olarak iskur.gov.tr adresine giriş yapmak gerekir. Ardından “İnternet Şubesi” seçeneğinden devam edilmelidir.

“İş Arayan” yazan kısımdan “Giriş” kısmına tıklamak gerekir.

Gelen ekranda ilk olarak kimlik numarası sonrasında şifre girilmelidir. Eğer İŞKUR şifreniz yoksa e-Devlet şifresi kullanılarak giriş yapılabilir.

Gelen ekranda “TYP Başvuru” seçeneğine tıklanmalıdır.

Gelen ekranda istenen bilgiler şu şekildedir:

 • TYP numarası
 • Birim
 • TYP nedeni
 • TYP türü
 • Başvuru başlangıç tarihi
 • Başvuru bitiş tarihi
 • TYP başlangıç tarihi
 • TYP bitiş tarihi
 • Statü

TYP Başvurularım kısmından daha önce yapılan başvuruların durumu görüntülenir.

TYP’den Kaç Defa Yararlanılır?

TYP’den yararlanma hakkı, bir kişiye bir defa verilir. TYP’den yararlanmak isteyenler, başvurularını İŞKUR ya da e-Devlet üzerinden yapmalıdır. TYP’den yararlanmak isteyenler, gerekli şartları sağlamalıdır. Gerekli şartları sağlamayanların, programa başvuru yapması mümkün değildir.

TYP’den yararlanmak isteyenler arasında engellilere, 35 yaş üstünde olanlara; öncelik tanınır. Sadece ikamet ettiğiniz yerde düzenlenen TYP programlarına katılabilirsiniz. Başvuru sonuçları, kura ve listeleme yöntemi ile açıklanır.

OKU  deniz butik müşteri temsilcisi telefon numarası

TYP’den yararlanmak isteyenlerin işin gerektirdiği nitelikleri de taşıması gerekir. Kendinize uygun olmayan, sağlık durumunuza uygun olmayan işlere başvurmamalısınız.

TYP’den yararlananlar, çalıştığı süre içerisinde yetkili amirin emir ve talimatlarını yerine getirmelidir. Aynı zamanda iş disiplinine uygun hareket etmelidir. Aksi takdirde program tamamlanmadan çıkarılma ve hakkını kaybetme durumu söz konusu olabilir.

TYP’den her aileden bir kişi yararlanabilir. Aynı aileden birden fazla kişinin programdan yararlanması mümkün değildir.

2023 TYP Kaç Ay Olarak Düzenlenir?

2023 TYP uygulama süresi, en fazla altı ay olarak belirtilir. Haftalık çalışma süresi 45 saat olarak uygulanır. TYP’den bir kişinin yararlanma süresi en fazla 9 ay olarak uygulanır. Mazeret bildirmeden TYP’den ayrılanlar ya da kendi disiplinsizliği nedeniyle programdan atılanlar, en az 24 ay yasaklıdır. 24 ay geçmeden yeniden programa başvurma şansları yoktur. Aynı TYP programında yer almaları ise tamamen yasaktır.

TYP programı tamamlandıktan sonra İŞKUR, katılımcılara kalıcı iş teklifleri yapabilir. 3 teklif, üst üste mazeretsiz olarak kabul edilmezse yine 24 ay yasağı uygulanır.

TYP’de devam zorunluluğu bulunur. Bu nedenle TYP programında çalışmaya her gün gidilir. Gerekli izinler alındığı takdirde en fazla beş gün olmak şartıyla ücretsiz izin hakkından yararlanılabilir.

Hane geliri, asgari ücretin bir buçuk katından fazla olanların TYP programından yararlanması mümkün değildir. İŞKUR TYP başvuru sonucu sorgulama yapmak ve diğer gerekli tüm işlemler için İŞKUR internet sitesi kullanılabilir.

baskılı ıslak mendil