İŞKUR Kayıt Belgesi İnternetten Nasıl Alınır?

İŞKUR kayıt belgesinin internetten alınması için e-Devlet ya da İŞKUR internet sitesine girilmelidir. Bu belge kişinin İŞKUR’a kayıtlı olduğunu gösterir. Aynı zamanda bu belgede kişinin çalışma ve eğitim durumuna ilişkin bazı bilgiler yer alır. İŞKUR kayıt belgesinin internetten alınması ile bu evrakı isteyen kurumlara bildirim yapılabilir.

İŞKUR, kişilerin iş bulmasını sağlayan bir kuruluştur. İş bulmak isteyenler, bu kuruluşun yayınladığı ilanlara başvurabilir. İŞKUR’da iş arayan kaydınızı oluşturduktan sonra bulunduğunuz şehirde yayınlanan ilanlara başvurabilirsiniz.

İşverenler de İŞKUR üzerinden kayıt oluşturur. Bu kayıtlar üzerinden kendilerine uygun personellere ulaşabilirler. İşverenlerin çalışanlara ulaşması için iş arama pozisyonu aktif hale getirilmelidir. Üstelik bu sayede işverenlerin size ulaşması da mümkün olur.

İŞKUR üzerinden işe alım yapan firmalara çeşitli teşvikler sağlanır. Belirli bir süre primlerin, maaşların ödenmesi sunulan teşviklerden bazılarıdır. Böylece hem istihdam artışı sağlanır hem de işverenlerin üzerindeki yükler azalır.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir?

İŞKUR kayıt belgesi, internet üzerinden alınabilen ve kişinin İŞKUR kaydı olduğunu ispatlayan bir belgedir. Belgenin üzerinde yer alan bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kimlik numarası
 • Ad-soyad
 • Doğum tarihi
 • Kayıt tarihi
 • Kişisel durum( engel durumu)
 • Meslek
 • Öğrenim seviyesi
 • Okul bölümü
 • Birim(hangi İŞKUR müdürlüğüne bağlı olduğu)

Meslek kısmında görünmesini istediğiniz seçenekleri özgeçmiş oluştururken seçmelisiniz. Bu kısımda çalışmak istediğiniz meslek gruplarını seçmelisiniz. Öğrenim seviyenizi, son mezuniyetinize göre belirtmelisiniz. Okul ve bölüm bilgilerini de açık şekilde yazmalısınız.

İŞKUR kayıt belgesi işverenler tarafından talep edilen bir belgedir. İŞKUR’a kayıtlı personel istihdam eden işverenler, çalışanlarından bu belgeyi getirmelerini ister. Bu sayede yapılan denetimlerde belge yetkililere gösterilir.

Belgeye e-Devlet ya da İŞKUR internet sitesi üzerinden ulaştıktan sonra çıktı alabilirsiniz. Bunun için ekranda yazıcı sembolü bulunur. Bu sembole tıkladığınızda mevcut yazıcınız üzerinden çıktı alabilirsiniz.

İŞKUR KAYIT BELGESİ NASIL ALINIR?

İŞKUR kayıt belgesi almak için turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz. Bu adrese girdikten sonra ekranın sağ köşesinde bulunan “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız.

“Giriş Yap” seçeneğine tıkladıktan sonra şifrenizi girerek e-Devlet sistemine erişebilirsiniz. Şifrenin yanı sıra kimlik numaranızı da giriş aşamasında kullanmalısınız. Alternatif giriş yöntemleri de bu aşamada tercih edilebilir. Mobil ve e-imza alternatif yöntemler arasında yer alır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra arama alanını kullanarak İŞKUR kayıt belgesine ulaşabilirsiniz. Arama alanına İŞKUR kayıt belgesi yazmanız yeterlidir. 

İŞKUR kayıt belgesi, yukarıda gösterildiği biçimdedir. Kişiye ilişkin bilgilerin yer aldığı belgeyi işverene teslim edebilirsiniz. Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise İŞKUR’dan belgenin dökümünü almaktır.

OKU  Okul Öncesi Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

İŞKUR Kayıt Belgesi E-Devlet’ten Alınır mı?

İŞKUR kayıt belgesinin e-Devlet’ten alınması mümkündür. E-Devlet’ten belge almak için mobil uygulamayı da kullanabilirsiniz. Bunun için ilk önce Play Store’a giriş yapmalısınız. Bu, sadece Android telefonlar için geçerlidir. Diğer işletim sistemleri için uygulama indirme alanı farklıdır.

Uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra şifreniz ve kimlik numarasını kullanarak sisteme erişebilirsiniz. Ardından yapmanız gereken arama alanına İŞKUR kayıt belgesi yazmaktır. Böylece ilgili belgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Mobil uygulama yerine turkiye.gov.tr adresinden de belgeye ulaşabilirsiniz. E-Devlet üzerinden de aynı işlemleri yapmanız gerekir. Bu sayede belgeyi ister sistem üzerinden görebilir ister yazdırabilirsiniz.

İŞKUR Kayıt Belgesi İŞKUR’dan Nasıl Alınır?

İŞKUR kayıt belgesini İŞKUR üzerinden almak için iskur.gov.tr adresine girmelisiniz. Bu adrese girdikten sonra “İnternet Şubesi” seçeneğine tıklamalısınız. İŞKUR kayıt belgesini internetten almak için internet şubesine giriş yapmalısınız.

İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra İş Arayan girişi yapmalısınız. E-Devlet şifrenizle ya da İŞKUR şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra kayıt belgesini oluşturmak için özgeçmişinizde bulunan eksiklikleri güncellemeniz gerekir. Eğitim, meslek tercihi ve diğer bilgileri güncelleyerek kayıt belgenizi oluşturmalısınız.

Yukarıda gösterilen kısımdan İŞKUR kayıt belgesini oluşturabilirsiniz. Kayıt belgesi “İŞKUR Kayıt Kartı” olarak gösterilir. Bu kısımdan PDF ya da Excel olarak belgeyi görüntüleyebilir ve ardından yazdırabilirsiniz.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İŞKUR kayıt belgesini almak için e-Devlet sistemini ya da İŞKUR’un resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Belgeniz hazırlandıktan sonra yazdırabilirsiniz. Böylece ilgili kurumlara teslim edersiniz.

Kayıt belgesini oluşturmak için ilk önce belgede yer alan bilgileri düzenlemelisiniz. Bu sayede eksiksiz ve çalışmak istediğiniz işe uygun bilgileri işverenle paylaşırsınız. Özgeçmiş kısmından gerekli güncellemeleri yapabilirsiniz.

Özgeçmiş kısmında aşağıdaki bilgilere yer verebilirsiniz:

 • Kişisel bilgiler
 • Kişisel durum
 • İletişim bilgileri
 • Öğrenim bilgileri
 • Meslek bilgileri
 • İş tecrübesi
 • İş tercihleri
 • Kişisel belgeler
 • Ek özellikler
 • Yabancı dil
 • Sınav bilgileri
 • Referanslar

Bu bilgileri sistem üzerinden yükleyebileceğiniz gibi dosya şeklinde bir özgeçmiş de yükleyebilirsiniz. Bu sayede işverenler sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinir.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl İndirilir?

İŞKUR kayıt belgesini hem e-Devlet hem de İŞKUR sitesi üzerinden indirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken belgeyi görüntüledikten sonra “Yazdır” seçeneğine tıklamaktır. İŞKUR üzerinden indirme yapmak için önce belge formatını seçmelisiniz.

İŞKUR kayıt belgesi indirildikten sonra işverenlere teslim edilir. Öncesinde gerekli güncellemelerin yapılması önemlidir. Daha önceki çalışma hayatınıza ve eğitiminize ilişkin tüm bilgileri sisteme girmenizde fayda vardır. Fotoğrafınızı da sisteme ekleyerek etkileyici bir özgeçmiş oluşturabilirsiniz.

İŞKUR kayıt belgesi sizin kuruma kayıt durumunuzu göstermesi bakımından önem arz eder. Bu belgeyi kullanarak işverenlerinize teslim edebilirsiniz. Kayıt belgesini bizzat İŞKUR’a giderek de alma şansınız vardır. Ancak en kolay ve kısa yol internet üzerinden işlem yapmaktır.

OKU  Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Aktif Edilir?

İŞKUR kayıt belgesini aktif etmek için İŞKUR internet sitesine girmelisiniz. İŞKUR internet sitesi üzerinden belge aktif edilebilir. İŞKUR internet sitesine girerek “Özgeçmiş seçeneğine tıklamalısınız. Burada kişisel bilgilerinizin olduğu kısımda “İş Arama Statüsü” yer alır. İş arama statüsü seçenekleri arasında aktif ve pasif yer alır. Bu kısmı “Aktif” olarak düzenlemelisiniz.

Bu sayede kayıt belgesi aktif hale gelir ve çıktı alabilirsiniz. İŞKUR kaydınızı aktif ettiğiniz takdirde belgeyi hemen indirebilirsiniz.

İŞKUR Kaydı Olup Olmadığını Nasıl Öğrenirim?

İŞKUR kaydı olup olmadığını İŞKUR internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Eğer henüz bir kaydınız yoksa site üzerinden kolayca kayıt oluşturabilirsiniz. İŞKUR internet sitesinde sizden istenilen bilgileri doldurarak kaydınızı oluşturma şansınız vardır.

Kaydınızı oluşturmak için ilk önce İş Arayan kısmından “Üye Ol” seçeneğine tıklamalısınız. Buradan üyelik işlemlerini tamamlayarak özgeçmişinizi doldurabilirsiniz. Aynı ekrandan danışmanınızın kim olduğunu da öğrenebilirsiniz. Böylece birebir danışmanınızla görüşmeniz gereken konularda ona daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

İŞKUR kaydı oluşturmak birçok açıdan faydalıdır. İşverenler İŞKUR’un sağladığı avantajlardan yararlanmak için genellikle işe alımları kurum üzerinden yapar. Böylece kuruma kaydı olanlar her zaman daha avantajlı olur.

İŞKUR kaydınızı istediğiniz zaman pasif konuma getirebilirsiniz. Böylece iş aramadığınız dönemlerde özgeçmişiniz işverenler tarafından görüntülenmez. İş arayanlar, özgeçmişi aktif pozisyonda tutmalıdır.

İŞKUR sistemine e-Devlet üzerinden de erişebilirsiniz. Sistem sizi İŞKUR internet sitesine yönlendirir. Böylece işlemlerinizi yapabilirsiniz.  İŞKUR sitesinde iş ilanlarını da görebilirsiniz.

İŞKUR sitesi üzerinden danışmanınızdan randevu alma şansınız da vardır. Öte yandan işsizlik maaşı başvurularını da yapabilirsiniz. İŞKUR kayıt belgesini internetten almak ve diğer işlemler için esube.iskur.gov.tr adresine girmelisiniz.

baskılı ıslak mendil