Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik cezası sorgulama yapmak için e-Devlet ya da İnteraktif Vergi Dairesi kullanılabilir. Trafik cezası, karayollarında belirlenen kuralları ihlal eden araçlara ve araç sahiplerine yazılır. Cezalar bazen mobese kameraları aracılığıyla araç plakasına bazen de trafik polisleri tarafından sürücülere yazılır.

Trafik cezası sorgulama yapmak, sizin haberiniz olmadan yazılan bir cezanın varlığını öğrenmenizi sağlar. Böylece gecikme faizi gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Trafik cezalarını öğrenmek ve ödemek, eski dönemlere nazaran çok daha kolaydır. İnternetin yaygın olarak kullanımı sayesinde oturduğunuz yerden sorgulama yapabilirsiniz.

Sorgulama için en yaygın olarak kullanılan yöntem e-Devlet sistemidir. Bu sistemin yanı sıra İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de borcunuzu öğrenme şansınız vardır. E-Devlet ve İnteraktif Vergi Dairesinin mobil uygulama üzerinden de ulaşılabilir olması, işlerinizi daha da kolaylaştırır.

Trafik Cezası Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Trafik cezası olup olmadığını öğrenmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet sisteminden sorgulama yapabilmeniz için T.C. kimlik numaranız ve şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekir. Sisteme giriş yaparken eğer şifrenizi bilmiyorsanız e-imza kullanabilirsiniz. Aynı zamanda mobil imza ya da T.C. kimlik kartı uygulamasından da yararlanmanız mümkündür.

İnteraktif Vergi Dairesi adı verilen sistemden de yararlanabilirsiniz. Bu sistem Gelir İdaresi Başkanlığına aittir. Trafik cezalarınız vergi dairesinin sistemine düştüğü anda siz de görüntüleyebilirsiniz.

E-DEVLET’TEN TRAFİK CEZASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E-Devlet’ten trafik cezası sorgulama yapmak için ilk önce sisteme giriş işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Sisteme giriş için şifrenizi ya da e-imza, mobil imza gibi farklı yöntemleri kullanabilirsiniz. Giriş için gerekli adımları tamamladıktan sonra sisteme ulaşabilirsiniz.

Trafik cezasını kısa yoldan öğrenmek için E-Devlet’te yer alan arama alanını kullanabilirsiniz. Buraya “Trafik Cezası” yazdıktan sonra sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Arama ekranından sorgulama yaptığınızda karşınıza birçok sonuç çıkar. Çıkan sonuçlardan hangisi size uygunsa onu tercih ederek sorgulama yapabilirsiniz. Çıkan sonuçlar şu şekilde listelenebilir:

 • Gerçek kişiler için plakaya yazılan ceza sorgulama
 • Ehliyete ve kişilere yazılan cezaları sorgulama
 • Gelir İdaresi Başkanlığı trafik cezası sorgulama
 • Beyanla trafik cezası ödeme

Çıkan sonuçlar arasından uygun olanı belirledikten sonra üzerine tıklamanız yeterlidir. Bu sayede ilgili ekrana kolayca ulaşabilirsiniz. Sistemin kolay kullanılması sayesinde hemen borcunuzu öğrenip gecikmeden ödemeyi yapabilirsiniz.

Plakaya Yazılan Cezayı Nasıl Öğrenebilirim?

Plakaya yazılan cezayı öğrenmek için e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Plaka üzerinden sorgulama yapılabilmesi için cezanın plakaya yazılması gerekir. Beyanlı cezalar hemen sistemde görünmediği için sorgulama yapmanız mümkün olmayabilir.

OKU  mersin 33 kart bakiye sorgulama

Karayollarında yapılan kural ihlalleri, kameralar üzerinden de tespit edilebilir. Bu tür cezalar size tebligat ile bildirilir. Tebligat herhangi bir nedenle elinize ulaşmadığında, e-Devlet üzerinden de sorgulama yaparak ceza miktarını öğrenebilirsiniz. Öte yandan tebligatlar zamanında teslim edilmeyebilir. Bu nedenle belirli aralıklarla sorgulama yapmakta fayda vardır. Sorgulama yapmak, gecikme faizi ödemeden cezaları yatırabilmek anlamında fayda sağlar.

T.C. İle Trafik Cezası Sorgulama

T.C. ile trafik cezası sorgulama yapmak mümkün değildir. Ancak T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet şifresini bildiğiniz takdirde İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra İnteraktif Vergi Dairesi için özel bir şifre de belirleyebilirsiniz. E-imza ve mobil imza gibi farklı giriş yöntemleri ile de trafik cezanızın miktarını öğrenebilirsiniz.

İVD Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İVD trafik cezası sorgulama yapmak için ivd.gib.gov.tr adresine girmeniz gerekir. Bu adrese girdikten sonra şifre belirlemeden ana sayfadan ilgili ekrana ulaşabilirsiniz. Ana sayfada bulunan “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” kısmından sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme kısmına tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran çıkar. Bu ekranda trafik cezası sorgulama yapmak için iki yol kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz yöntemlerden biri plaka üzerinden sorgulama yapmanızı sağlar. Diğeri ise beyanlı sorgulama yöntemidir. Tutanak seri ve sıra numarasını girerek trafik cezasını ödeyebilirsiniz.

Plakayla sorgulama yapmak istediğinizde sizden şu bilgiler talep edilir:

 • T.C. ya da vergi kimlik numarası
 • Plaka ya da özel plaka bilgisi
 • Tescil tarihi
 • Sahiplik belge tarihi
 • Güvenlik kodu

Yukarıdaki bilgileri girdikten sonra “Sorgula” yazan yere tıklamalısınız.

Diğer bir sorgulama ise tutanak üzerinden yapılandır. Eğer karayollarında görevli trafik polisleri size bizzat ceza yazdıysa belgede yer alan bilgileri kullanarak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama türünde ise sizden şu bilgiler istenir:

 • T.C. kimlik ya da vergi kimlik numarası
 • Ceza tutanağı seri/sıra no
 • Güvenlik kodu

Yukarıdaki bilgileri eksiksiz şekilde girdikten sonra sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sorgulama işlemlerini tamamladıktan sonra ödemelerinizi de İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapabilirsiniz.

TRAFİK CEZASI NASIL ÖDENİR?

Trafik cezası ödemek için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz yöntemler arasında şunlar sayılabilir:

 • Bizzat İnteraktif Vergi Dairesine giderek ödeme yapmak
 • İnternet bankacılığını kullanmak
 • Bizzat bankalara giderek ödeme yapmak

İnternet Bankacılığından Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

İnternet bankacılığından trafik cezası ödemek için bağlı olduğunuz bankanın internet şubesine girmelisiniz. Bankanızın internet şubesine girebilmek için şifre belirlemeniz gerekir. Dilerseniz bankanızın mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz.

·       Ziraat Bankasından Trafik Cezası Ödeme

Ziraat Bankasından trafik cezası ödeme işlemi yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak ziraatbank.com.tr adresine girmelisiniz. Ardından sağ kısımda “İnternet Şubesi” yazan yere tıklamalısınız.

İnternet şubesine girebilmeniz için aşağıda gösterilen ekrandan kimlik numarası ve şifre bilgisini girmelisiniz. Kimlik numarasının yanı sıra müşteri numaranızla da giriş yapabilirsiniz.

OKU  Teknonand ile iPhone Şebeke Sorunlarına Son Verin!

Giriş aşamasını tamamladıktan sonra menüde yer alan cüzdan sembolüne tıklamalısınız. Ardından “Trafik Ödemeleri/HGS” yazan kısımdan işlemlerinize devam edebilirsiniz.

“Trafik Ödemeleri/HGS” kısmına girdiğinizde Trafik Cezası yazan kısma tıklamalısınız. Bu sayede gelen ekranda sizden istenen bilgileri girerek hem borcunuzu öğrenebilir hem de ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Cezası yazan yere tıkladıktan sonra sizden plaka bilgisi istenir. Ardından tutanak seçimini yapmalısınız. Son olarak ödeme aracını belirleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

·       Halk Bankasından Trafik Cezası Ödeme

Halk Bankasından trafik cezası ödeme işlemini de yapabilirsiniz. İlk önce halkbank.com.tr adresine giriş yapmalısınız.

Kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra Vergi kısmında yer alan “Trafik Cezası/Plakalı Vergiler” kısmına tıklamalısınız.

Gelen ekranda sizden farklı bilgiler istenir. Bu bilgiler şu şekildedir:

 • Plaka türü ve plaka
 • Mükellef
 • T.C. kimlik numarası
 • Vergi türü

Yukarıdaki bilgileri girdikten sonra “Görüntüle” yazan kısımdan borcunuzu öğrenebilir ve ödeme yapabilirsiniz.

İVD Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

İVD trafik cezası ödeme işlemleri için ivd.gib.gov.tr adresinden sisteme giriş yapmalısınız. Ana sayfada yer alan MTV ve trafik cezası ödeme kısmından ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeyi zamanında yapmak sizin için oldukça avantajlıdır. Geç ödemeler, sürücülerin faizle karşılaşmasına yol açar.

Faizler ödenme zamanı geciktikçe artar. Bu nedenle ödeyeceğiniz miktar da yükselir. Uzun süre ödemediğiniz borçlarınız için yapılandırma yasalarından da yararlanabilirsiniz. Böylece ödemeyi daha uzun taksitlerle kolay bir şekilde yapma şansınız olur. Bazı yapılandırma yasaları kapsamında faizlerin silinmesi de söz konusu olabilir. Trafik cezası sorgulama yapmak ve ödeme için yukarıda bahsedilen adımları izleyerek kolayca süreci tamamlayabilirsiniz.

baskılı ıslak mendil