THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

THY bilet sorgulama yapmak için turkishairlines.com adresine giriş yapmanız gerekir. Bu adrese girdikten sonra ana ekrandan şu işlemleri yapabilirsiniz:

  • Uçuş sorgulama
  • Uçak ve otel sorgulama
  • Check-in
  • Bilet yönetimi
  • Uçuş durumu

THY bilet sorgulama yapmak için “Check-in/Bilet Yönetimi” kısmına tıklamalısınız.

Sorgulama işlemlerini yukarıda gösterildiği şekilde yapabilirsiniz. İlk önce yazmanız gereken PNR kodudur. Ardından yolcu soyadını girmelisiniz. Son olarak okun üzerine tıkladığınız takdirde sorgulama sonuçlarını elde edebilirsiniz.

Bilet numarası, biletin kimin adına kesildiğini ispat eden bir numaradır. Bu numarada toplamda on üç hane bulunur. Türk Hava Yolları tarafından düzenlenen uçuşların bilet kodlarının ilk üç numarası 2, 3 ve 5 şeklindedir.

Rezervasyon kodu PNR olarak da adlandırılır. Bu numara 6 haneden oluşur. İçerisinde hem harfler hem de rakamlar bulunur. Bunların yanı sıra uçuş numarası da sorgulama sırasında ihtiyacınız olmasa bile sonradan ihtiyaç duyabileceğiniz bir numaradır. Bu numara, seferleri tanımlamak için kullanılır. Uçuş kodu dört haneden meydana gelir.

THY Bilet Numarasını Nasıl Bulurum?

THY bilet numarasını bulmak için acenteden aldığınız bilete bakabilir ya da THY internet sitesi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bilet numarası, havayolu seri numarasının yer aldığı kısımda bulunur. On üç rakamdan oluşan bilet numarasının başında 235 sayısı yer alır.

Bilet alma işlemlerini tamamladıktan sonra online biletiniz üzerinden ilgili numarayı öğrenebilirsiniz. Biletiniz hazırlandıktan sonra isminizin altında elektronik bilet numarası bulunur. Bunun yanı sıra aynı ekrandan uçuş numarasını da öğrenebilirsiniz. Uçuş kodunu öğrendikten sonra saat değişikliklerini sorgulayabilirsiniz.

Uçuş numarasını kullanarak ve ardından ana sayfada yer alan “Uçuş Numarası” kısmına tıklayarak, uçuş hakkında gerekli bilgilere erişebilirsiniz. Bu kısımda ilk önce uçuş numarasını girmeli ardından sorgulama yapmalısınız.

THY ALDIĞIM BİLETİ NASIL GÖREBİLİRİM?

THY’den aldığınız bileti görmek için Türk Hava Yolları internet sitesine giriş yapabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken turkishairlines.com adresine giriş yapmaktır. Burada “Check-in/Bilet Yönetimi kısmına tıklamalısınız. Burada sizden bilet numarası istenir. Dilerseniz rezervasyon kodunu kullanarak da sorgulama yapabilirsiniz. Girmeniz gereken bir diğer bilgi ise yolcunun soyadıdır.

Tüm bunları yapabilmek için ilk önce bilet satın alma işlemlerini tamamlamalısınız. Uçuş seçimi, yolcu bilgileri girişi gibi işlemleri tamamladıktan sonra biletinizi satın alabilirsiniz. Biletinizi aldıktan sonra çıktısını da alıp saklayabilirsiniz.

THY Online Bilet Nasıl Alınır?

THY online bilet almak için ana sayfada Uçak yazan kısma tıklamalısınız. Bu kısma tıkladıktan sonra ilk etapta nereden nereye gideceğinizi belirlemelisiniz. Ardından gidiş ve dönüş tarihlerini ve yolcu sayısını seçmelisiniz.

OKU  İŞKUR Kayıt Belgesi İnternetten Nasıl Alınır?

Online bilet alma işlemlerinde bir sonraki aşamada saat seçimi yapmalısınız. Gelen ekranda size seçtiğiniz tarihteki mevcut seferler gösterilir. Bu seferler arasından uygun olanı tercih ederek satın alma sürecini sürdürebilirsiniz.

Saat seçimi yaparken ulaşım sürecini ve check in işlemlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Aynı zamanda seçiminizi yaptıktan sonra olası gecikmeleri de takip etmeniz gerekir. Uçuş numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. Böylece yaşanacak gelişmelerden hemen haberiniz olur.

Uçuş seçiminizi yaptıktan sonra koltuk seçimi yapmalı ve ek detayları belirlemelisiniz. Ek bagaj, lounge gibi hizmetlerden yararlanmak için de buradan seçim yapabilirsiniz.

Yolcu bilgileri kısmında şu bilgileri girmeniz gerekir:

  • Unvan( Bu kısımda yolcunun cinsiyeti seçilmelidir.)
  • Doğum tarihi(Yolcunun doğum tarihi girilmelidir.)
  • Yolcunun ad soyad bilgileri girilmelidir.
  • Yolcunun doğum tarihi girilmelidir.
  • Yolcunun kimlik numarası girilmelidir.

Yolcu bilgi girişi tamamlandıktan sonra ödemeye ilişkin bilgiler doldurulur. Ödeme yöntemini seçmeniz ardından istenilen bilgileri doldurmanız gerekir.

THY Rezervasyon Sorgulama Nasıl Yapılır?

THY rezervasyon sorgulama işlemi ile biletinize ilişkin bilgilere erişebilirsiniz. Bunun için Türk Hava Yolları sitesine girmeniz gerekir. Check-in-Bilet Yönetimi kısmından sorgulama yapılabilir. Rezervasyon kodunuz online olarak oluşturduğunuz biletin sağ tarafında yer alır. THY bilet sorgulama yapmak için kullanacağınız rezervasyon kodu, kırmızı kutucuk içerisinde yer alır.

Rezervasyon kodunu öğrendikten sonra farklı işlemler için kullanabilirsiniz. Rezervasyon kodu biletinizi kaybettiğiniz takdirde yenisini oluşturmak için kullanılabilir. Aynı zamanda havalimanında eğer bilet çıktısı almanız gerekirse bu numarayı kullanabilirsiniz. Rezervasyon kodu PNR olarak adlandırılır. PNR’nin açılımı ise Passenger Name Record şeklindedir.

THY Bilet Sorgulama Telefon Numarası Kaçtır?

THY bilet sorgulama numarası 0850 3333 0 849 ya da 0850 333 2 538’dir. Bu numaraları arayarak bilet alım, yolculuk gibi farklı süreçlerde yaşadığınız sorunları çözebilirsiniz. Yaptığınız bildirimler için THY tarafından size bir kayıt numarası verilir. Kayıt numarası, Türk Hava Yolları ile paylaştığınız mail adresine iletilir. THY sorunla ilgili tüm araştırmalarını tamamladıktan sonra size bilgi verir.

Bilgilendirme telefon numarası ya da mail adresi üzerinden yapılabilir. Geri bildirim süresi 7 ila 14 gün arasında değişiklik gösterir. Eğer başvuruyu kendi adınıza yaptıysanız yedi günde sonuç alabilirsiniz. Eğer başkası adına başvuru yaptıysanız 14 günde sonuç alabilirsiniz.

THY Bilet Sorgulama T.C. İle Yapılır mı?

THY bilet sorgulama işleminin T.C. ile yapılması mümkün değildir. Bilet sorgulama işlemleri için rezervasyon kodunu bilmeniz gerekir. Bunun yerine bilet numarasını kullanarak da sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Girmeniz gereken bir diğer bilgi ise yolcu soyadıdır.

Eğer bilet numaranızı bilmiyorsanız THY ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Biletinizin kaybolması gibi durumlar söz konusu olduğunda, böyle bir yol izleyebilirsiniz. Yapmanız gereken THY’nin yolcu iletişimi için kullandığı mail adresini öğrenmektir. THY mail adresi [email protected] şeklindedir. Bu adrese kimlik ve uçuş bilgilerini ileterek bilet numarası hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

OKU  Astsubay Ne Kadar Maaş Alır?

THY Bilet Sorgulama Resmi Sitesi Nedir?

THY bilet sorgulama resmi sitesi turkishairlines.com şeklindedir. Bu adrese girdikten sonra ana sayfada yer alan linke tıklayarak biletinizle ilgili tüm işlemleri yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz işlemlerden biri uçuş saati ve tarihini belirlemektir. Bunları belirledikten sonra biletinizi satın alabilirsiniz. Uçak ve otel rezervasyonunu da ana sayfadan yapma şansınız vardır. Check-in bilet yönetimi işlemleri ve uçuş durumu sorgulama da yapabileceğiniz işlemler arasındadır.

THY Bilet İptali Nasıl Yapılır?

THY bilet iptali işlemlerini, turkishairlines.com adresindeki Bilet Yönetimi kısmından yapabilirsiniz. Bilet iptali sonrası alacağınız ücrette kesintiler olabilir. Kesinti miktarı uçuş zamanına ne kadar süre kaldığına göre değişiklik gösterebilir. İptal işlemleri genellikle uçuşa iki ya da üç saat kalıncaya kadar tamamlanmalıdır. İptal yerine değişiklik işlemi de yapılabilir. Bunun yanı sıra bileti açığa alabilirsiniz. Özellikle seyahat tarihinin belirsiz olduğu durumlarda bu yola başvurabilirsiniz.

THY Bilet Değişikliği Nasıl Yapılır?

THY bilet değişikliği işlemleri turkishairlines.com adresi üzerinden yapılır. Bu adrese girdikten sonra “Bilet Yönetimi” yazan kısma tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bilet değişikliğinde sizden ekstra servis ücreti de alınır. Alınacak ücret, uçuş sınıfına bağlı olarak değişir.

THY bilet işlemlerini gerçekleştirmek son derece kolaydır. Kolay bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirerek sorunsuz bir şekilde seyahatinizi planlayabilirsiniz. Acil durumların meydana gelmesi halinde iptal ve değişiklik gibi işlemleri de internetten kolayca yapabilirsiniz. Böylece kendinizi çok yormanıza ve zaman harcamanıza gerek kalmaz. THY bilet sorgulama yapmak ve diğer işlemler için bilet-rezervasyon numarasını kaybetmemenizde fayda vardır.

baskılı ıslak mendil