Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi ile ev sahibi olmak herkesin isteğidir. Aileden kalan bir ev olmadığı ve ortalama gelir düzeyi düşünülürse, bunun için insanlar yıllarca birikim yaparlar. Birikimden sonra da önemli olan noktaya gelinmiştir artık, ev alınacaktır. İşte bu noktada daha sonra mağdur olmamak ve ödeme sıkıntısı yaşamamak için konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu detaylar önemlidir çünkü sizi daha sonra sürprizlerle karşılaşmaktan alıkoyar.

Faiz Oranlarını Değil Bütün Borcu Düşünmek Gerek

Konut kredisi için birçok banka devamlı alternatif uygun faiz oranıyla kredi imkânı sunar. Bunlar cazip gelebilir ama ne kadar kredi aldığınız düşünülürse toplamda hiç de masum görünmeyecektir. Bu nedenle toplamda getirdiği miktarı düşünmek gerek.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredi Sigorta Konusunda Dikkat Edilmeli

Konut kredisi alırken zorunlu sigorta dışında ekstra sigorta ödemesi yapmamaya dikkat etmek gerekir. Aksi halde isteğiniz dışında ekstra ödeme alınabilir. Zorunlu sigorta sadece deprem sigortasıdır.

Talep Etmeden Gelen Kredi Kartlarına Dikkat

Konut kredisi aldığınızda bazı bankalar istek dışı kredi kartı gönderebiliyor. Bunu kabul etmek zorunda değilsiniz. Kredi kartı demek ekstra ödeme demektir unutmayın.

Konut Kredisi Sözleşmesini İyi Okuyun

Bankadan konut kredisi çekmek istiyorsanız ve bu kabul edildiyse, bu andan itibaren karşınıza çıkan her sözleşmeyi okuyun. Daha sonra istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Fark etmeden imzaladığınız bir anlaşma olabilir.

Aylık Gelire Göre Taksit Planı Yapın

Eğer aylık geliriniz kredinin karşılayamayacağı şekildeyse kısa sürede ödeme güçlüğü yaşayabilirsiniz. Bu nedenle önce kendi gelirinizi belirleyin ve ne kadar ödeme yapabileceğinizi planlayın.

OKU  Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?