Konut Kredisinde Neler Önemlidir?

KONUT KREDİSİ NEDİR?

Konut kredisi satın alınacak evin teminatı altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Bankacılar bu krediye mortgage derken halk ev kredisi demektedir.

 

KONUT KREDİSİNDEKİ AŞAMALAR

Bu olayın en can sıkıcı tarafı bankaların bu krediyi verirken evi ipotek şartı ile vermesidir. Fakat borç tamamen ödendikten sonra ipotek olayı kalkar. Bu durum sizin borcun ödemesi bitmeden evin satışı yapmanıza sıkıntı çıkarabilir. Bu durum bir yandan da kefil sorununu ortadan kaldırır. Bu tür krediler kefilsiz verilmektedir. Çünkü borç ödenmediği taktirde bankanın konuta el koyma yetkisi vardır.

 

Konut Kredisinde Neler Önemlidir?
Konut Kredisinde Neler Önemlidir?

KONUT KREDİSİ KULLANMAK İÇİN UYGUNLUK DURUMUNUZ

Konut kredisi ancak kredibilite şartları çerçevesinde verilir. Bu şartlar bir nevi karşılıklı güvenden oluşur. İnsanlar arasındaki ilişkiler gibi bu sistemde benzer şekilde gelişir. Geçmişte yapılan faaliyetler dökümü veya ödeme durumunuz incelenenler arasındadır. Bankalar sizin geçmişinizde istikrar görür ve güven ortamı hissederse başvurunuz kabul görür. Çok sık iş değişimi yapmak, geçmiş borçları bulunmak diğer kredi verilmesi esnasında olduğu gibi talebi sıkıntıya sokabilir.

 

KONUT KREDİSİ ÖDEME SİSTEMATİĞİ

Konut kredilerinde ihtiyacın tamamı karşılanamaz yani konut için gerekli miktarın %80 müşteriye teslim edilirken %20’lik kesim konut satıcısına peşin olarak ödenir. Türkiye de bankacılıkta genellikle sabit faiz oranları uygulanırken, değişken faiz de gerçekleşebilir. Kredi vadesi sabit faiz oranları ile 5 ile 30 yıl arası değişmektedir. Müşteri erken ödeme eyleminde bulunduğunda da ek olarak %2 erken ödeme faizi öder. Lakin bu durum değişken faiz de söz konusu değildir.

 

KONUT KREDİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSULAR

Güncel konut kredisi faiz durumu takip edilmesi gerekir. Faiz indeksine göre taksitler de artış veya azalış görülür. Faiz deki bu değişim kişiye yansıtılır. Bu yüzden faiz oranları çok önemlidir. Faiz oranları bankadan bankaya değişir. Bu sebepten banka seçimi çok önemlidir. Bu tür kredilerde masraf ücreti de önemlidir. Masrafın düşük olduğu banka kuruluşundan kredi alınması talep eden için önemlidir. Bütün bunları Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler olarak sayabiliriz.

Aylık taksit ödemelerinde vade etkilidir. Yani uzun vadeli ödemelerde ana para dan çok daha fazla bir miktar ödenir, vade ne kadar kısa bir dönemi kapsıyorsa ödenecek miktar da o oranda doğru orantılı olarak azalacaktır. Seçim sizin elinizde ve doğru tespitler kazançlı çıkmaya yol açacaktır.

OKU  Brent Petrol Nedir?
baskılı ıslak mendil