Kredi Notu Yükseltmek İçin Öneriler

Kredi Notu Yükseltmek Bankalar ile devam eden müşteri ve banka ilişkisi bazı borçların zamanında ödenememesi sebebiyle sıkıntıya girebiliyor. Vatandaşlar çektikleri krediler borçlarını ya da kullandıkları kredi kartı borçlarını hatalı planlamalar nedeniyle bazen zamanında ödeyemez. Bu durum da bankaların korunmasını ve alacakların tahsilini zaruri kılmaktadır. Hangi müşterilere kredi verileceği konusunda ise birtakım kıstaslar geliştirildi. 1995 yılında önde gelen bankaların çabalarıyla kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) borcuna sadık olmayan müşterilerin belirlenmesi ve sınıflandırılması için kuruldu.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Öneriler
Kredi Notu Yükseltmek İçin Öneriler

Kredi Kayıt Bürosu bugün 150’den fazla bankanın üye olduğu bir bilgi arşivi sunmaktadır. Kredi notu olarak adlandırılan bu bilgi arşivinde kredi kullanan ya da kredi kartı kullanan kişilere 0-1900 arasında puanlar verilmektedir. Bu puanlama sistemi otomatik olarak tüm bankalardan gelen verilerle çalışır. Kredi notu derecelendirmesi ve sınıflandırması 0 – 799 Çok riskli, 800 – 1299 Orta riskli, 1300 – 1499 Az riskli, 1500 – 1699 İyi, 1700 – 1900 Çok iyi olarak belirlenmiştir.

Kredi ya da kredi kartı borçları, nakit avans, taşıt ve konut kredi borçları ödenmediğinde kredi notu düşer. Düşen kredi notu sebebiyle de insanlar yeni kredi çekmekte zorlanır, bankalar yüksek limitlerle kredi veremez. Kefil olunan kredi borcunun düzenli ödenmemesi de kredi notunun düşmesine neden olur. Bu nedenle birine kefil olmadan önce iyi düşünülmelidir. Kredi notu yükseltmek için ise mevcut borçları düzenli olarak ödemek gerekir. Varsa geçmişe yönelik borçları kapatmak ve tüm zamanı geçmiş borçlardan kurtulmak gerekir. Kredi notunuz kefaletten dolayı düştüyse, borçluyu kredisini düzenli ödemesi konusunda uyarmalısınız. Çok sayıda bankaya kredi başvurunda bulunup reddedilmek kredi notunuzun düşmesine neden olur. Eğer kredi başvurunuz kabul edilmediyse kredi notunuz yükselmeden yeni başvuru yapmayınız.

Kanuni takibe düşen kredi borcunuzu kapattıysanız, bankanın kapatmayı ilgili kurumlara bildirdiğinden emin olunuz. Bankanın gerekli bildirimleri yapmayı ihmal etmesi kredi notunuzun yükselmesini engeller.

Zamanı geçmiş borçları kapattıktan sonra ise hali hazırdaki kredi kartı ile düzenli borç ödemeleri yapmak kredi notunu yükseltir. Benzer biçimde devam eden bir kredi borcunun olması ve bu borçların aksatılmadan ödenmesi de kredi notunu yükseltecektir. Kredi kartınız yoksa bile kart çıkarttırarak ödemeleri düzenli gösterin. Bu sayede ilgili banka sizi artık olumlular sınıfına çıkarmaya başlar ve kredi notunuzu yükseltmek ister. Bu önerilerin işinize yaraması dileğiyle…

OKU  İhtiyacı Olanın Yardımına Koşan Kredi: İhtiyaç Kredisi

Yorumlar kapalı.

baskılı ıslak mendil