Küçük ve Karlı Ne İş Yapılabilir?

Küçük ve karlı iş yapmak herkesin hayali olan bir eylemdir. Ancak yeni bir işe başlamadan önce, gelecek vaat eden iyi bir iş fikrini kötü bir fikirden nasıl ayırt edeceğinizi bilmeniz gerekir.  Kendi işinizi kurmadan önce vermeniz gereken en önemli kararlar bile gerçek kararlar değildir. Çoğu girişimci, hangi sektöre girdiklerini çok fazla düşünmeden işlerine başlar. Neden diye soracak olursanız bazen iş fikriyle ilgili deneyimlerine güvenirler, bazen bu fikri hayata geçiren ve bir servet biriktiren biri hakkında okunan bir makaleden ilham alırlar. Bir iş seçmek sadece o gün işinizle ne yapmak istediğinizle ilgili değildir. Aynı zamanda işin ve gelirin hızını da belirler. Ayrıca iş fikriniz üzerinde daha az çalışarak daha fazla para da kazanabilirsiniz.

Her yeni iş bir dereceye kadar risk taşır, ancak bazı iş fikirleri doğası gereği daha risklidir. Hangi sektörlere gireceğinize karar verin ve karşılaştığınız riskleri değerlendirin. Düşündüğünüz işle ilgili riskleri ve faydaları tartışın. Risk almadan kazanamazsınız, bu doğru. Ancak en önemli şey, karşılaştığınız riskleri mümkün olduğunca azaltmaktır.

Perakendecilik

Küçük ve karlı işler söz konusu olduğunda perakendecilik akla ilk gelen işler arasında yerini her daim alıyor. Küçük, düşük fiyatlı perakendecilerin ve mega mağazaların veya büyük mağazaların varlığına mikro devlerin fahiş indirimleri eklendiğinde, mikro marketler için alarm zilleri daha da yüksek hale geliyor. Bu yetmezmiş gibi internet şirketleri de bu tehlikeli yarışa katılıyor. Üstelik internet şirketleri, uzak gelecekte büyük karlar elde etme umuduyla bugün paralarını bedavaya satarak harcamaya hazırlar. Unutmayın, zorlu bir rekabet ortamı sizi bekliyor.

Perakende devleriyle rekabet etmek imkansız değil. Türkiye’nin birçok yerindeki milyarderler bunu kanıtlıyor. Müşterilerin işletmenizi seçmesi için, sizi diğerlerinden ayıran dikkatlice planlanmış bir strateji geliştirmeniz gerekir. Müşterilerinizin sizi neden seçmesi gerektiği konusunda net olmak önemlidir.  Sadece güzel ve uygun fiyatlı bir yer buldunuz diye bir mağazaya girmeyin. Konum, iş dünyasında her şeydir ve konum ne kadar iyi olursa, maliyet de o kadar yüksek olur. Gerekli kontrolleri yaptıktan ve iyi bir yer bulduğunuzu düşündüğünüzde, bundan en iyi şekilde yararlanmak için tabelaları kullanabilirsiniz. Etkileyici vitrin tasarımları oluşturabilirsiniz.

Perakendecilik
Perakendecilik

İkinci El Sektörü

Küçük ve karlı ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız, özellikle dev mağazaların hakim olduğu bir kategoride ikinci el dükkân açmak oldukça mantıklı bir seçenek. Hisse senedi yatırımı gerçekleştirmeden işinize devam edebilirsiniz. Malları sadece konsinye sistemi ile teslim alabilirsiniz (sevkiyat olması durumunda mallar müşteriye göndericinin belirlediği fiyattan satılır, satılmazsa iade edilir). Bu, söz konusu öğeyi gerçek bir sahibi olmadan sattığınız anlamına gelir. Bunun yerine, bu ürünleri sergileyin ve yalnızca satıldıktan sonra ödeme yapın. Ayrıca komisyon bazında satış yapsanız bile yine de sağlıklı bir gelir tablosu oluşturmanız gerekir.

OKU  Gümüş Fiyatı Nasıl Hesaplanır?
İkinci El Sektörü
İkinci El Sektörü

Kiralama İşleri

Küçük karlı işler noktasında araba, ev veya oda kiralayarak iş hayatına atılabilirsiniz. Kiralık iş piyasasında çok sayıda yüksek gelirli işletme sahibi vardır. Ancak bu iş sandığınız kadar kolay değildir. İstikrarlı bir müşteri tabanı elde etmek, işletme yönetimi sürecindeki operasyonel sorunları ortadan kaldırmak için de zaman alır.  Başarıyı yakalayabilmek adına çeşitli ve birden fazla eşya kiralamanız gerekir. Çünkü araba ve tekne gibi pahalı eşyalar bile kiralamak için nispeten küçüktür. Maliyet tarafında ise pazarlama ve onarım gibi çeşitli giderler sayılabilir. Sorumluluk sigortası ödemeleri de pahalı olabilir. Bir sorumluluk feragatnamesi imzalamış olsanız bile, kusurlu ürün kiralamak için dava açabilirsiniz.

Toptancılık

Küçük karlı iş fikirleri arasında toptancılık da bulunuyor. Toptancılığa girmek kolaydır, ancak sektörde başarılı olmak zordur. Yani aklınızda böyle bir iş fikri varsa tekrar düşünmeniz  tavsiye olunur. Bu alanda yüksek standartla hızlı ve kolay satış yapabilirsiniz ama makul bir kar marjı elde etmek zor olabilir. Çoğu toptancı, karmaşık veya etkili işletim prosedürleri, alınması zor krediler, tahsilat yönetimi ve en önemlisi, genel giderlerin üzerindeki satış hacimleri ile mümkün olan düşük kar marjlarında çalışır.

Toptancılık
Toptancılık

Fotoğrafçılık

Küçük fakat karlı işler arasında bulunan fotoğrafçılık, hobilerinizi para kazanma yöntemine dönüştürmenize bir hayli yardımcı oluyor. Fotoğrafçılık eski bir meslektir. Bugün, farklılaşma onu daha popüler hale getirse de, modası geçmedi. Günümüzde fotoğrafın birçok alanı bulunmaktadır. Her şeyden önce sosyal medya fotoğrafçılığı popüler ve gelişiyor. Sosyal medyada sıklıkla gördüğümüz bir kavram olan influencerlar, özellikle Instagram’da hesaplarının düzenini ve paylaştıkları fotoğrafların kalitesini iyileştirmek için fotoğrafçılara ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte, gelişmekte olan Youtube endüstrisinde, video içerik üreticileri genellikle stüdyo fotoğrafçılığına aşina biri tarafından çekimlerini yaptırır. Bu pazara hakim olarak, sosyal medya fenomenlerini ve günümüz düğünlerini yakalamak için kameranızı kullanarak dilediğiniz gibi büyük paralar kazanabilirsiniz.

Fotoğrafçılık
Fotoğrafçılık

Online Eğitim Vermek

Artık bu online eğitim çağında eğitimler online olarak yapılabilmektedir. Bunun için eğitim sunabilecek sitelere başvurmanız yeterlidir. Ve iyi olduğun şeyleri başkalarıyla paylaşman gerekiyor, hepsi bu! Genellikle bir çevrimiçi ders süreci planlarken, bu geleneksel ders verme değildir, öğrencilerin ilgisini çekmekle ilgilidir. Unutmayın, bunu yapmak için yeni bir yola ihtiyacınız var. Emin olun ekran paylaşımına izin veren bir platformda derslerinizi yürütüyorsunuz. Bu şekilde öğrencilerinizin ilgisini çekebilir ve derslerinizi çok daha keyifli ve de verimli bir hale getirebilirsiniz.

Online Eğitim
Online Eğitim

Web Tasarımcılığı

Küçük yatırımlı karlı işler söz konusu olduğunda web tasarımcılığı da bir hayli öne çıkmayı başarıyor. Dijital bir çağda yaşıyoruz ve büyük veya küçük her işletmenin bir web sitesine ihtiyacı var. Onu öne çıkaran şey, ulusal ve uluslararası çalışabilen ve uzaktan da çalışabilen bir iş olmasıdır. Tek ihtiyacınız olan web tasarımı için ihtiyacınız olan programlama bilgisi. Ayrıca, kodlama becerileriniz web tasarımının ötesinde kapılar açabilir.

OKU  Kanada Doları Kaç TL? 1 Kanada Doları Kaç TL?
Web Tasarımcılığı
Web Tasarımcılığı

Ev Yemekleri Restoranı Açmak

Hayatlarımız telaşlı ve yoğun hale geldiğinden, çoğu insan evde yemek pişirmek yerine dışarıda yemek yemeye eğilimlidir. Maliyet, restoranı nerede açtığınıza bağlıdır, ancak küçük bir restoran açmak, özellikle öğrencilerin veya çalışanların yoğunlukta bulunduğu civarlarda size çok para kazandırabilir. Bu noktada müşteri memnuniyeti her zaman önceliğiniz olmalıdır. Bu işe tam olarak başlamadan önce dikkatlice düşünmeli, planlamalı ve iyi bir şekilde araştırmalısınız.

Ev Yemekleri
Ev Yemekleri

Organizasyon Firması Açmak

Küçük karlı işletmeler arasında organizasyon firmalarına olan talep de giderek artıyor. Düzenli, sorumluluk sahibi ve organizasyon anlayışlı biriyim diyorsanız bu iş fikri tam size göre olabilir. Düğünler, kınalar, doğum günleri, partiler, geziler, tatiller ve daha fazlası için ideal. Bu alanlarda faaliyet gösteren kuruluşlar çeşitli alanlarda hizmet verebilirler. Sorumlu ve sistemli hareket etmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Organizasyon firmasının ofisinin çekici olması ve iç mimari açıdan öne çıkması önemlidir. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Müşteriler her şeyin mükemmel olmasını ister, bu yüzden onlara güvenlerini vermelisiniz. Bu nedenle müşteri ilişkileri en üst düzeyde olmalıdır. Organizasyonel işler başta zor gelebilir ama zamanla bu duruma alışılır ve işler daha kolay bir şekilde ilerlemeye başlar.

Organizasyon Firması
Organizasyon Firması
baskılı ıslak mendil