Mina Protocol (MINA) Nedir?

Mina Protocol, kripto para dünyasındaki hafif blok zincirlerinden biri olmayı hedefleyen bir projedir. Bu, yalnızca 22kB’lik boyutu nedeniyle açıkça görülür ve blok zinciri, herhangi biri veya neredeyse herhangi biri tarafından bir düğüm çalıştırmayı mümkün kılar. Bu, tüm ağın güvenlik seviyesini yükseltir ve ileri düzey bilgisayar donanımı gerektirmez. Bu blok zinciri, cep telefonunuza kaydettiğiniz çoğu kayıt veya resimden daha küçüktür. Belirtilen blok zincirinin boyutu, protokolün zamanla gelişmesiyle birlikte diğer projelerin son yıllarda mücadele ettiği boyut sorunlarını aşarken sabit kalacaktır. Projenin tümünü çalıştıran, ekosistem içinde ödeme seçeneği olarak kullanılan yerel MINA token’ıdır. Projenin arkasındaki ekip, Izaak Meckler ve Evan Shapiro’dan oluşmaktadır. Önemle belirtmek gerekir ki, ağın mainnet’ini 23 Mart 2021 tarihinde başarıyla lansmanını gerçekleştirdiler.

Mina Protocol nasıl çalışır?

Mina Protocol, zk-SNARKs teknolojisini kullanarak çalışmaktadır. Bu teknoloji, kullanıcıların kendi üzerinde belirli verilere sahip olduklarını kanıtlamalarına ve bu veriler hakkında diğerlerine her şeyi açıklamalarına gerek kalmadan izin verir. Bu, protokolün her yapılan bloğun işlem doğrulamasını önlemesine yardımcı olur. Ayrıca, PoS konsensüs mekanizmasıyla birleştirildiğinde, ağın kaydedilmesi ve işlenmesi gereken kaynak miktarını azaltmasına izin verir. Unutmayın, bir kişinin organizasyon içinde bir işleme katılmak istemesi durumunda, kişinin önce bir düğüm çalıştırıcısı olması gerekir.

Mina Protokolü nasıl kullanılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, protokolde herhangi bir işlemde bulunabilmek için bir düğüm çalıştırmak zorundasınız. Bunu yapmak için, Mina Protokolü’nün resmi web sitesine giderek “Başla” sekmesine tıklamanız ve “Bir Düğüm Çalıştır” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu sayfaya yönlendirileceksiniz ve gerekli tüm bilgiler orada size sunulacak. Unutmayın ki, devam etmek için bazı kodlama bilgisine sahip olmanız gerekiyor gibi görünüyor. Buraya tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce, “Başlarken” sayfasına da göz atmanızı öneririm, burada protokolden yararlanmak için gereken tüm gereksinimleri görebilirsiniz. Sadece aşağıdaki gibi en az 8 çekirdekli bir işlemci ve 16 GB RAM gerekiyor olduğunu unutmayın. Ayrıca, internet bağlantınızın da 1 Mbps veya daha yüksek olması gerekiyor, böylece her şey düzgün bir şekilde işlenebilir. Protokolün topluluğu canlı gibi görünüyor ve Twitter, Facebook ve WeChat gibi birçok sosyal medya platformunda ona katılabilirsiniz.

Mina Protokolü’nün diğerlerinden farkı nedir?

Protokolün blok zincirinin boyutu, bunu okuduğunuzda ilk aklınıza gelen şeydir ve bu da diğer kripto projelerden tamamen farklılaştırır. Blok zincirlerini o kadar küçük yaparak, Mina, diğer blok zincirleriyle karşılaştığı birçok zorlukları aşabilir. Bu aslında, protokolün daha yüksek bir güvenlik düzeyi elde etmesine ve merkeziyetsizliğini iyileştirmeye yardımcı olur. Bunun üstüne, ağın düğüm çalıştırıcılarından biri olmak için herkese, coğrafi konumları ne olursa olsun, çok daha erişilebilir hale getirir.

OKU  Mxc Referans Kodu: mexc-1FwaC %30 İndirim (2023-Güncel)

MINA coin’lerinin değeri nedir?

Ağ, işlemlerin tamamlanmasını veya onları gerçekleştirmeyi sağlamak için yerel token’ını kullanır. Ayrıca, işlem ücretlerini ödemek için ağın ekosisteminde ana ödeme olarak da kullanılır. Sahipler, token’larını stakeleyebilir ve bu sayede pasif gelir elde edebilir, aynı zamanda ağı daha güvenli hale getirebilirler. MINA, aynı zamanda blok üretenleri ve işlemlerin geçerliliğini garanti edenleri de teşvik eder. Unutmayın ki, diğer pek çok kripto token gibi, MINA, sahiplerin kısa veya uzun vadeli ekstra kar elde etmelerine izin vermek için bazı farklı kripto borsa platformlarında ticaret edilebilir. Son olarak, token, sahiplerin yerel protokol üzerinde inşa edilmiş herhangi bir merkezsiz uygulamalarla etkileşime girebilmelerini sağlar.

baskılı ıslak mendil