Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi bankaların ödünç verme sistemidir. Günümüzde insanlar akrabalarından ya da komşularından borç almak yerine daha kolay bir seçenek olan bankalardan kredi almayı tercih etmektedir. Çünkü bankalar müşterilerine cazip ödeme imkanları, minimum seviyede faiz oranları ve kefilsiz kredi alabilme imkanı sunmaktadır. Şartlar bu denli cazip olunca her türlü konut, taşıt ve diğer ihtiyaçlarımızda kredi yöntemine başvurmak daha kolayımıza gelmektedir. Lakin her kolaylığın bir zorluğu olması hasebiyle kredileri ödeme zamanında insanlar aldıkları paradan fazlasını ödedikleri için zorluk çekmekte ve uzun yıllar bankalara borçlu kalmaktadır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?
Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölüm aniden herkesin başına gelebilecek bir süreçtir ve ölüm durumunda kredi borcu ödenmeden ya da bir miktar ödenmiş şekilde kalabilir. Bu durumda kalan borçlar ile ilgili süreç nasıl işler? Ölen kişinin borcunu kim ödemek durumundadır? Borcu ödememek gibi bir durum söz konusu olur mu? Akıllara takılan bu sorulara hep birlikte yanıtlamaya çalışıyoruz.

Kredi Hayat Sigortası

Bu konuda dikkat etmemiz gereken en önemli şey ölen kişinin kredi kullanırken hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığıdır. Hayat sigortası gereksiz para ödemek gibi görünebilir ama ölen kişinin hayat sigortası varsa iki istisnai durum dışında kredi borçlarını sigorta şirketi ödemektedir.

İlginizi Çekebilir: İşsizlere Kredi Veren Bankalar

Hayat Sigortası kapsamı

Birincisi borçlunun ölümünde şüpheli bir durum varsa (intihar gibi) sigorta şirketi ödeme yapmaz. İkincisi ise krediyi kullanan kişi, hayat sigortası yaptırdığı sırada mevcut bir hastalığı olduğu halde bu hastalığını belirtmemişse ve sigorta şirketi hastalığın bu esnada kişide mevcut olduğunu tespit etmişse ödeme yapmaz. Eğer kişinin hayat sigortası yoksa borçları mirasçılarına kalır. Mirasçılar borcu ödemek istemezse reddi miras yapar yani mirastaki paylarını reddederek borçları da reddetmiş olur. Çektiği krediyi ödemeden vefat eden kişinin kefili varsa banka borcu kefil olan kişiden tahsis eder.

OKU  İsveç Kronu Kaç TL? 1 İsveç Kronu Kaç TL?
baskılı ıslak mendil