Gelir Belgesiz Kredi Alınır Mı?

Bankalar kredi vermeden önce oluşabilecek bazı riskleri önlemek için bazı önlemler alırlar ve müşterilerinden buna yönelik gerekli belgeleri ve şartlarını taşıması isterler. Bankalar, kredi çekmek isteyen müşterilerinden bazı evraklar talep ederler bu evrakların şüphesiz en önemli olanı gelir belgesidir.

gelir belgesi nedir?

Gelir Belgesiz Kredi Alınır Mı?
Gelir Belgesiz Kredi Alınır Mı?

Gelir Belgesi; Bir kurum yada kuruluşta çalışıp düzenli olarak maaş alan kişilerin bu durumunu kanıtlayan resmi belgelere gelir belgesi denir.

Bankaların bizden bu evrakları istemesinin nedeni müşterilerinin aldığı kredileri geri ödeme konusunda tedbir olarak değerlendirilir. Gelir belgesi olan müşterilerin özellikle (memur, belediye işçisi, emekli vb. gibi) bu kişilerin aylıkları düzenli sabit geliri olması bankaların geri ödemeyi rahatça sağlayabileceğini düşünmektedirler ve Gelir belgesi olan müşterilerinde yüksek bir oranda kredi sonuçları olumlu olmaktadır. Gelir belgesini çalıştığınız kurumdan temin edebilirsiniz.

Gelir belgesini temin edemeyecek kişiler ve meslek grupları da olmaktadırlar. Çiftçi, esnaf gibi meslek gruplarında çalışan kişilerin düzenli bir geliri maaşları olmadığından bankaların istemiş olduğu gelir belgesini sağlayamamaktadırlar.

Gelir belgesi olmadan kredi çekebilir mi?

Bankalar sabit geliri olmayan çiftçi, esnaf gibi müşterilerinde düşünerek yapmış olduğu kampanyalar ve müşteri potansiyellerini genişletmek için amacıyla bu tür tüketicilere yönelik cazip düşük faizli krediler sunmaktadır. Müşterilerini mağdur etmemek adına yapılan bu tür destekler ihtiyaç sahiplerine büyük bir fayda sağlamaktadır.

Gelir belgesiz kredi çekebilmek için gereken belgeler ve şartlar

 • Bankalara herhangi bir borcunuzun bulunmaması
 • Olumsuz kredi sicilinizin oluşmaması
 • Kredi notunuzun yeterli olması
 • Esnaflar için iş yeri vergi kimliği
 • Nüfus cüzdanı yada üzerinde TC kimlik numarası bulunan resmi belgeler(ehliyet gibi)
 • Çiftçilik belgesi çiftçiler için

Gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar

 • Denizbank
 • Odeabank
 • Garanti bankası
 • Finansbank
 • Ing Bank
 • Teb

Yukarıda bazı belirtilen bankaların şubelerine giderek kredi sağlayabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak SMS ya da internet adreslerinden kredi başvurusu rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

OKU  Ortodoks Ekonomi Nedir?

“Gelir Belgesiz Kredi Alınır Mı?” üzerine 2 yorum

 1. Merhabalar .Yaklasık 1 sene önce 1 bankadan 1 tane diğer bankadan da 3 tane olmak üzere toplam 4 kredi aldım.Yanlız kredi aldığım dönemde çalışmıyordum. Gelir belgem, vergi nosu vs . hiçbirisi yoktu.Daha sonra anladım ki bankalar aleni tuzak kurdular.Yani usülsüz kredi verdiler.Konuyu araştırdığımda ilgili kanun ve maddelerde, Müşterinin gelirine göre kredi verilebileceğini ve yine müşterinin gelirine göre kart limiti oluşturulması gerektiğini öğrendim..Benim kedi aldığım bankaların hiçbirisi bunu yapmadı..Bu nedenle şu an 50.000 tl içeriye bu tuzak yoluyla alındım. Haciz bildirgesi felanda gönderiyolar..Ben bu bankalara tazminat davası açmak düşüncesindeyim. Zorunlu oldukları konu olan gelir belgesiz ve vergi nosuz kredi verdikleri için..Bu davayı kazanma şansım nedir? Şimdiden teşekkürler.

Yorumlar kapalı.

baskılı ıslak mendil