Scalping Nedir? Scalp Ne Demek?

Scalp, İngilizce’de kafa derisi anlamına gelir. Ancak yatırım dünyasında farklı anlamlar taşımaktadır. Saç derisi ticareti veya scalp pozisyonları, bir yatırımdan kar elde etmek için kısa sürede yapılan çok sayıda işlemdir. 15 dakikadan uzun grafikler genellikle ölçeklendirme için kullanılmaz. Çünkü kısa zaman dilimi inişleri ve çıkışları, scalping stratejileri için yeterlidir.

Scalper’ların pozisyonları açıp kapatmak için uzun süre beklemesi gerekmez. Aslında, bir scalping stratejisi tanımlandığında, her 5-10 dakikada bir sürekli olarak belirli bir çizgide işlem görür. Ölçeklendirmenin amacı, kâr elde etmek için uzun süre beklemek, yatırım amaçlı bir gayrimenkulü aylarca değer kazanmak ve değişikliklerden yararlanmak için portföyde tutmamak, grafikte daha kısa bir süre içindir. Bu anlamda saçlı deri pozisyonlarının açılış ve kapanış değerlerinde büyük bir fark yoktur. Ancak büyük yatırımlarda, oransal alım satımın alım satımı açtıktan sonra kümülatif kazanç sağladığı ve kar elde ettikten sonra tekrar kar etmeye başladığı görülmektedir. Bu nedenle, acemi veya deneyimli tüccarlara hitap eden bir stratejidir.

Scalp İşlemler

Scalp işlemler genellikle 5 ila 15 dakika arasında yapılır. Bu şekilde kısa vadeli işlemler yapan yatırımcılara ise scalper denilmektedir. Scalperlar, işlemlerini tekrarlayarak kazanır. Böyle bir stratejiyi uygulamak, güçlü bir duygusal kontrol ve disiplin gerektirir. Çünkü stratejiden sapma, kazanmayı engellediği gibi kaybetme olasılığını da beraberinde getirir. Scalping, kripto piyasasına yönelen yatırımcı sayısı arttıkça, kripto borsalarında scalping işlemleri olağan hale geldi. Ayrıca, kripto para biriminin kısa sürede güçlü fiyat artışı, scalperların bu piyasaya girmesine neden oldu.

Scalp Pozisyon Nedir?

Scalp pozisyonu, bir yatırım varlığındaki küçük hareketlerden yararlanmak için açık bir pozisyondur. Bir scalp pozisyonu açmak, fiyat yükseldiğinde kar etmek için belirli bir fiyattan bir varlık satın almak ve bir scalp pozisyonunu kapatmak o varlığı satmaktır.

Scalping Trade Nedir?

Scalping Trade, bir yatırımcının elinde sürekli olarak varlık alıp satma sürecine verilen addır. 1-15 dakika arasında borsa grafiklerinde küçük değişiklikler kullanarak ölçeklendirmek için ticaret yapılır. Yatırımcılar, bir yatırım aracını uzun süre tutmak yerine, varlıkları günlük, haftalık veya aylık olarak satar ve yeniden yatırım yapar. Ölçekleme yeteneğine sahip tüccarlar bu süreci daha da kısaltacak ve her 3-5 dakikada bir işlem yapacaktır.

Scalping Nasıl Yapılır?

Scalping ticarette büyük karlar elde etmek için büyük bir yatırım gerektirir. Küçük yatırımlar iyi getiri sağlamaz çünkü pozisyonların açılış ve kapanış değerleri arasında çok az fark vardır. Ayrıca, iyi getiri sağlamak için küçük yatırımlarda daha fazla ölçeklendirme yapmak zorunda kalacak. Bu nedenle, scalpers büyük miktarlarda para yatırmayı sever.

OKU  küresel resesyon nedir?
Scalping
Scalping

Scalp işlemlerinde para kazanmak için grafikleri doğru okunmalıdır. Teknik analiz doğru yapıldığında 15 dakikalık grafikler bile iyi tahminler yapabilir. Hızlı para kaybetmemek için bu tahminlerin kanıtlanması gerekir. Bu nedenle scalp işlemlerinde daha çok profesyonel tüccarlar tarafından tercih edilmektedir.  Çok sayıda alım satıma uygulanan scalping stratejilerinde yatırımcı doğru seçimi yapabilmek için sürekli ekrana bakmak zorundadır. Ayrıca analizler kısa sürede tekrarlanmalı ve stratejiler yeniden tanımlanmalıdır.

Scalping Nasıl Çalışır?

Scalping, özellikle kripto para birimleri gibi hızlı iniş ve çıkışlar yaşayan yatırım varlıkları için geçerlidir. Bu dalgalanmalar arasında pozisyon açarak kar elde etmeyi amaçlar. Scalp alım satım işlemlerinde, düşük değerli yatırım araçlarına büyük meblağlar yatırıldığı için altcoinler bu tür alım satımlar için daha uygundur.

Scalping işlemler, diğer tüm yatırımlar gibi riskler içerir. Yatırım amaçlı gayrimenkul satın alındıktan sonra fiyatı düşerse gümüş erir. Bunu önlemek için, bir durdurma kaybı kullanılmalıdır. Bu şekilde belirli bir zamanda düşen varlıklar otomatik olarak satılacak ve zarara son verilecektir. Stop loss ile kullanıldığında düşük riskli bir yatırım stratejisi haline gelir ve bu da yatırımcıların bu stratejiyi sevmesinin nedenlerinden biridir.

Scalping ile Kısa Vade Kar Elde Etme

Kısa vadeli yatırımcıların tercih ettiği strateji olan scalping, risklerine rağmen yüksek getiri sağlamaya dayalı bir strateji olduğu için dikkat çekiyor. Kısa sürede çok miktarda alıp satarak küçük karlar elde etmeye dayalı olması rahatlıkla tercih edilmelidir. Scalping stratejisi, genellikle güçlü fiyat hareketleri (volatilite) olan ticaret çiftlerinde uygulanır. Bu stratejinin en önemli avantajı piyasa riskinin çok düşük olmasıdır. Zarar durdur emri oluşturularak herhangi bir yatırımda kayıplar sınırlandırılabilir.

Scalping Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Scalping, piyasanın hangi yöne hareket ettiğini umursamaz. Fiyatların değişken ve yatırımcılar için uygun olduğu bir piyasa yaratır. Ölçekleme yöntemleri, algoritmalara dayalı otomatik ticaret tekniklerine kolayca uyarlanabilir. Bununla birlikte, ölçeklendirme, mum grafikleri ve Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD) göstergesi gibi kapsamlı bir teknik analiz bilgisi gerektirir. Bu nedenle, yalnızca deneyimli tüccarlar scalping kullanır.  Scalping yaparken aşağıdaki önemli noktaları aklınızda bulundurun:

  • Scalping disiplin ve kararlılık gerektirir. Grafikleri iyi okumalı ve hızlı tepki vermelisiniz.
  • Kar ve zarar seviyeleri önceden belirlenmeli ve bu limitlere uyulmalıdır.
  • Ölçeklendirmeden oluşacak çok sayıda işlem ve komisyon maliyetleri hakkında size önceden bilgi verir.
  • Piyasayı oluşturan terimlerin bilinmesi gerekmektedir.
  • Günlük finansal gelişmeler ve analizler canlı olarak takip edilmelidir.

Scalping yöntemi kullanacak olan yatırımcılar, kanıtlanmış göstergeler kullanmalı ve sağlam bir çıkış stratejisi izlemelidir. Aksi takdirde, çok çaba sarf edilen birçok küçük kazanç da risk altındadır.

Scalping Yönteminin Eksikleri

Bu stratejinin dezavantajlarından biri de diğer yöntemlere göre yüksek işlem hacmine sahip olmasıdır. İşlem başına komisyon ücreti nedeniyle, Scalping yüksek maliyetlere neden olacaktır.  Scalping ile tatmin edici kar elde etmek için büyük hacimlerde işlem yapmak gerekir. Her gün onlarca veya yüzlerce alım/satım işlemi gerçekleştiğinden, scalping, zaman alan ve yüksek derecede konsantrasyon gerektiren bir yöntemdir.  Scalping, kısa vadede kar elde etmek isteyenler ve piyasaya uzun süre maruz kalmak istemeyenler için uygun bir stratejidir. Bu yöntemle başarı için gerekli kriterleri doğru bir şekilde ve disiplinle uygulayan yatırımcılar sonuçta kar elde edebilirler.

OKU  İchimoku indikatörü Nedir? İchimoku Bulutu Nedir?

Scalp Yapmanın İncelikleri

Scalping, çevik aracılar için hızlı bir iştir. Kesin zamanlama, konsantrasyon ve alım satım yapma yeteneği gerektirir. Mümkün olan en kısa sürede, küçük bir marj kullanarak çok sayıda işlem yaparak para kazanmaya çalışır. Bir dakikalık ve beş dakikalık şamdan grafiklerini kullanan kişiler hızlı kararlar verir. Ayrıca, birçok tüccar, ölçekleme için MACD verilerini de kullanır.

  • Bu ticaretle az bir meblağla çok para kazanmak mümkün değildir. Brokerler için, düşük işlem ücretlerini sağlamak için orta ila büyük meblağlar gereklidir.
  • İşlem yapacağınızı veya borsada kaç seviyede işlem yapacağınızı belirler. Yüksek bir komisyon öderseniz, birkaç dakika içinde yapacağınız işlem sadece kaybetmenize neden olur.
  • Komutları hızla ileten bir aracı kuruluş, Bir aracı kurum aracılığıyla işlem ve emir vereceğiniz için platformunuzun ve aracı kurumunuzun hızlı olması önemlidir.

Özellikle borsada işlem yapacak kişilerin açığa satış için hesap açmaları önemlidir. Bu sayede dar bir aralıkta çift yönlü işlemlerle daha fazla işlem yapmak mümkündür.