SOL Nedir? Solana Coin Geleceği ve 2025 Fiyat Tahmini

Solana coin veya kısaltmasıyla SOL, gelecekte nasıl bir değere sahip olacak? Nasıl bu hale geldi? Uzmanlar ne bekliyor? Gelin beraber öğrenelim.

Günümüzün en önemli kripto para birimleri arasında bizlerle buluşan Solana, aslına bakarsak oldukça başarılı bir token idi. Piyasaya girdikten bir süre sonra sakin bir seyir halinde ilerleyen kripto para, yükseliş ile beraber büyük bir değer kazanmıştı ve üst sıralara çıkmıştı. Sonrasında düşüşe geçerek sıralamada biraz gerileme yaşamıştı. Solana hakkında bilinmesi gereken pek çok şey var. Bu konuda anlattıklarımızın yatırım tavsiyesi olmadığını sizlere belirtmek isteriz.

Solana
Solana

SOL Nedir?

Solana, akıllı sözleşme fonksiyonuna sahip olan bir kripto para birimi. Blok zinciri arasında liderliği oynayan Solana, kripto para borsasına göre geç bir dönemde kurulsa da buna rağmen kısa sürede ilk 10’a girmeyi başarmış etkili bir oyuncu. Geliştirme süreci aktif olan Solana’nın en düşük 1 doların altı, en yüksek 250 doların üstünü gördüğünü açıklayalım.

SOL ile ilgili istatistikleri incelediğimizde saniyede 2.700’ün üzerinde işlem yapıldığı, toplam işlem sayısının 87 milyarı aştığı, işlem başına ortalama maliyetin 0,00025 dolar olduğu ve 1.800’ün üzerinde doğrulayıcı düğüm bulunduğu tespit ediliyor. 2020’de kurulsa da hızlı bir şekilde büyüyen ekosisteme sahip Solana, Web 3 dönemi için elinden geleni yapan bir platform.

sol coin
sol coin

Her bir blok için 400 milisaniyelik bir işlem hızına sahip olan Solana, sunduğu bu hız ile ağın da hızlı bir şekilde işlem gerçekleştirmesine imkan tanıyor. Düşük maliyetli işlemlere de olanak tanıyan platform, merkezî olmayan ve güvenli bir şekilde kullanıcılarına el sallıyor. Kullanıcılar Solana ile birlikte doğrulayıcı olabilir, yatırımcıya dönüşebilir veya geliştirme yapabilir.

SOL’un Tarihi

Solana, her ne kadar 2020 yılında faaliyete geçmiş olsa da aslına bakarsak kripto para biriminin tarihi 2017 yılının Kasım ayına kadar dayanıyor. Bu ay içerisinde Solana ile ilgili belgelere yer verilirken 16 Mart 2020 yılında ilk blok resmî olarak oluşturulmuş hale geldi. Bu şekilde Solana, kripto para dünyasına adımını atmış oldu. Simgesi SOL olan bu para birimi, açık kaynaklı olmakla beraber Solana Labs & Solana Foundation tarafından geliştirilen bir yapı.

Solana’nın 2020 yılındaki değerini incelediğimizde 0,7 dolar seviyesinde olduğu görülüyor. 2021 yılına kadar önemli bir artış gerçekleştirmeyen kripto para birimi, 2021 yılından sonra kademeli bir şekilde ve hızlı bir yükseliş sergiledi. Solana, o kadar değerli hale gelmişti ki kısa sürede 1 dolar seviyesinden 25 doların üzerine çıktı ve ardından 50 dolara yaklaştı. Bununla da kalmayarak 2021 yılının son yarısında 250 doların üzerinde yer aldı. Solana’daki bu yükseliş pek çok yatırımcısını sevindirip onlara kâr sağlasa da asıl olaylar bu dönemden sonra meydana geldi.

OKU  Bitcoin dominance nedir? BTC dominance grafiği

Bir yatırımcı Solana borsaya girdiğinde alım yapsaydı zirvedeyken en az 250 kat kâr elde etmiş oluyordu. Solana bu kadar değerli hale gelip kısa sürede ilk 10’a girmişti. Sonrasında ise kripto para borsası dünya ekonomisinde yaşanan durumlar ve çeşitli küresel olaylar sebebiyle etkilenerek gerilemeye başladı. Solana’da da ciddi bir gerileme oldu. Öncelikle 100 doların altına gerileyen SOL, sonrasında 25 dolar seviyelerine kadar düşüş sağladı.

Solana  Coinin Sembolü ve Piyasası

SOL’un sembolü S harfine benzer üç çizginin bulunduğu bir logo olurken piyasayı incelediğimizde Solana, en değerli kripto para birimleri arasında 9. sırada bulunuyor. Toplam arzı 511 milyon token olan para biriminin dolaşan arzı 346 milyon olarak bizleri karşılıyor. Güncel değeri 44 dolar olan Solana’nın piyasa değeri 15.2 milyar dolar, toplam arz ile beraber piyasa değeri 22.2 milyar dolar.

solana token
solana token

Solana Kripto Para Biriminin Bulunduğu Borsalar

 • Binance
 • FTX
 • Coinbase Exchange
 • Huobi Global
 • KuCoin
 • Bithumb
 • io
 • Kraken
 • Bitfinex
 • Gemini
 • Liquid
 • Coinlist Pro

SOL’un Geleceği

Yatırımcılar SOL geleceği hakkında bilgi alma arayışında bulunabiliyor. SOL, boğa sezonunda kendini kanıtlayarak ciddi bir değer artışı sağladı. Bu doğrultuda gelecekte yeni bir boğa sezonunda Solana’nın tekrardan yatırımcılarına güzel bir gelir sağlayacağı düşünülüyor. Bu aralar piyasa sakin olsa da uzun vadede uçuş beklenmekte

“SOL Nedir? Solana Coin Geleceği ve 2025 Fiyat Tahmini” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.