Türk Telekom Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom altyapı sorgulama işlemi ile bulunduğunuz bölgede altyapı problemi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Altyapı sorgulama işlemi neticesinde erişeceğiniz bilgiler arasında bulunduğunuz bölgede alacağınız en yüksek hız da vardır. Türk Telekom altyapı sorgulama işlemi ile gerekli başvuruları da zamanında tamamlayarak bölgeye internetin gelmesini sağlayabilirsiniz.

Türk Telekom, Türkiye’nin en geniş internet ağına sahip firma olduğu için birçok bölgede ağı vardır. Firma, ADSL ve VDSL sonrası fiber optiğe hızlı bir geçiş yapmıştır. Birçok bölgede bulunan fiber optik hizmeti sayesinde daha hızlı ve kesintisiz bir internet mümkün olur.

Türk Telekom, hizmetlerini daha iyi hale getirmek için zaman zaman altyapı çalışmaları gerçekleştirir. Belirli bölgelerde yapılan bakım çalışmaları sırasında internette kesintiler yaşanabilir. Böyle dönemlerde Türk Telekom müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz. Hattınızdan kaynaklı bir arıza olması halinde mevcut problemler, Türk Telekom yetkilileri tarafından giderilir.

Türk Telekom Fiber Altyapı Var mı?

Türk Telekom fiber internet birçok bölgede vardır. Bu bölgeler arasında Türkiye’nin pek çok şehrini saymak mümkündür. Fiber optik, interneti daha hızlı bir şekilde sunması nedeniyle tercih edilir.

Fiber kablolar, plastik veya cam yapıda olan fiber malzemeden oluşur. Sinyaller ışık yoluyla iletilir. Bu tür kabloların önemli bir özelliği de dış ortam koşullarından etkilenmemesidir.

Fiber internet, bağlantı kesintilerinin daha az yaşanması yönüyle avantajlıdır. Aynı zamanda indirme hızı da fiber altyapısını kullanan yerlerde daha yüksek olur. Çok sayıda dosyayı kısa sürede indirebilirsiniz.

Özellikle aynı anda çok sayıda cihazdan internet erişimi sağlamanız gereken durumlarda, fiber daha avantajlıdır. Fiber optik ağının Türkiye’deki genişliği 202 bin km’ye ulaşmıştır. Bu sayede fiber bağlantının olanaklarından yararlanmanız birçok bölge için mümkün olur.

TÜRK TELEKOM ALTYAPI SORGULAMASI YAPMAK NEDEN ÖNEMLİ?

Türk Telekom altyapısını sorgulamanın önemi oldukça fazladır. Sorgulama yaparak şu detaylara ulaşabilirsiniz:

  • Bulunduğunuz bölgede internet altyapısının olup olmadığını
  • İnternet altyapısının fiber olup olmadığını
  • Mevcut altyapı ile ne kadar hız alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Altyapı sorgulaması yapmak için https://kapsamaharitasi.turktelekom.com.tr/ adresine giriş yapmalısınız. Bu adrese giriş yaptıktan sonra “İnternet Altyapısı” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından sol kısımda yer alan formda sizden istenen bilgileri girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Yukarıdaki ekrandan “İnternet Altyapısı” seçeneğine tıkladıktan sonra aşağıdaki formu doldurmalısınız.

Sizden il, ilçe, mahalle, cadde-sokak, dış kapı ve daire bilgileri istenir. Tüm bilgileri doğru şekilde yazmanız sorgulamanın doğru sonuç vermesi açısından önemlidir. Bu sayede aldığınız sonuçlar hatasız olur.

OKU  rowenta müşteri temsilcisi telefon numarası

Elde ettiğiniz sonuçlara göre Türk Telekom aboneliğini başlatabilirsiniz. Eğer altyapı yoksa altyapının kurulması için başvurunuzu yapabilirsiniz. Türk Telekom’un farklı hız seçenekleri sunan farklı paketleri vardır. Hız arttıkça fiyat da artış gösterir.

Türk Telekom Altyapısı Yoksa Nasıl Alabilirim?

Türk Telekom altyapısı yoksa almak için gerekli başvuruları yapmalısınız. Başvuru için Türk Telekom’a dilekçe vermeniz gerekir. Dilerseniz CİMER üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Ancak Türk Telekom üzerinden işlemleri gerçekleştirmek daha sağlıklı olur.

Türk Telekom size dilekçeniz için bir takip numarası verir. Bu numara üzerinden işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Başvurunuzu muhtarlıklara ve belediyelere de iletebilirsiniz. Öte yandan daha hızlı bir internet kullanımı için fiber için de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer bulunduğunuz bölgede fiber varsa gerekli işlemler yapılarak fibere geçişiniz sağlanır. Böylece daha hızlı şekilde internetinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer altyapınız varsa doğrudan abonelik başvurusu yapma şansınız da vardır. Başvurularınızı turktelekom.com.tr adresinden yapabilirsiniz.

Yukarıdaki ekranda “Evde internet yeni başvuru” yazan kısımdan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru aşamasında sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmelisiniz.

Türk Telekom Altyapı Sorgulama Sonucuna Göre Ne Yapmak Gerekir?

Türk Telekom altyapı sorgulama sonucuna göre bulunduğunuz bölgeye ilişkin durumu öğrenirsiniz. Sorgulama neticesine göre hemen abonelik işlemlerini başlatabilirsiniz. Eğer internet olmayan bir bölgede yaşıyorsanız altyapı için başvurunuzu yapabilirsiniz.

İnternet altyapısının kurulması için gerekli başvurular dilekçe ile yapılır. Dilekçenizde adresinizi ve yaşadığınız altyapı problemini belirterek başvuru yapmalısınız. Başvurunuzu bulunduğunuz bölgedeki mahalle muhtarına, belediye başkanlığına da iletebilirsiniz. Öte yandan CİMER’e de yaşadığınız sorunu anlatmanızda fayda vardır.

Bulunduğunuz bölgede altyapı olması halinde abonelik başvurunuzu yapmalısınız. Abonelik başvurularını, Türk Telekom şubelerinden yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra internet üzerinden de başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru sonrası Türk Telekom yetkilileri evinize gelerek kurulumu gerçekleştirir.

Türk Telekom Altyapı Sorgulaması Ne Zaman Yapılmalıdır?

Türk Telekom altyapı sorgulamasının yapılma zamanı internet ihtiyacınızın doğduğu zamandır. Yeni taşındığınız ya da internet bağlantısını henüz yapmadığınız yerler için ilk önce sorgulama yapmalısınız. Sorgulama neticesine göre altyapının mevcudiyetini öğrenebilirsiniz.

Abonelik için hangi tür bağlantı yapacağınızı da görürsünüz. Bulunduğunuz bölgede fiber varsa fiber internet üzerinden daha hızlı bir şekilde bağlantılarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Fiber bağlantı altyapısı olmaması halinde bu altyapının kurulması için de başvuru yapma şansınız vardır.

Altyapı sorgulamasını yaptıktan sonra sonuca göre uygun paket alternatifini tercih etmelisiniz. Farklı paket seçeneklerinin hız, fiyat gibi özellikleri birbirinden farklıdır. Bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun seçeneği tercih ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Türk Telekom Altyapı Ne Zaman Gelir?

Türk Telekom altyapının gelmesi için gereken süre bulunduğunuz bölgeye göre farklılık gösterir. Henüz altyapı kabloları döşenmediyse bu işlemin tamamlanması gerekir. Ardından tek tek bina bağlantıları yapılmalıdır. Son aşamada ise daire bağlantıları gerçekleştirilir.

OKU  E-Devlet’ten Soyunun Nereye Dayandığını Öğrenme

Tüm işlemler belirli bir sıralamaya göre gerçekleştirilir. Özellikle altyapı kurulumunun geniş bir bölgeyi kapsadığı durumlarda işlemler uzun sürebilir. Altyapı ile ilgili gecikmelerde Türk Telekom müdürlüklerine ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Altyapının kurulmasının gecikmesi durumunda binanızdan ya da evinizden kaynaklanan durumlar da olabilir. Kabloların çekilememesi, bağlantıların hatalı yapılması gibi durumlarda düzeltme süreçleri biraz vakit alır.

Türk Telekom Altyapı Çalışmaları Ne Kadar Sürer?

Türk Telekom altyapı çalışmalarının ne kadar süreceği konusunda net bir bilgi vermek mümkün değildir. İlk önce sorgulama yaparak bulunduğunuz bölgenin altyapı durumunu öğrenebilirsiniz.

Altyapı olmaması halinde hem kendiniz hem de ilgili binada ya da bölgede yaşayanlar için başvuru yapabilirsiniz. Başvuruları toplu şekilde yapmanız daha kısa sürede sonuca ulaşmanıza yardımcı olur.

Altyapı çalışmaları sırasında yeraltından kablolar döşenir. Ardından binalar için gerekli bağlantılar tamamlanır. Daireler içinde işlemler tamamlandıktan sonra internet kullanıma açılır. Bir an önce Türk Telekom internetini kullanmak için hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Türk Telekom Altyapı Ne Zaman Aktif Olur?

Türk Telekom altyapısının aktif olması için ilk önce başvurunuzu yapmalısınız. Eğer bulunduğunuz bölgede kurulu bir internet altyapısı yoksa hemen Türk Telekom’a dilekçe yazarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Altyapı sorgulama işlemi neticesinde altyapı olup olmadığı konusunda bilgi edinirsiniz. Gerekli bilgiye ulaştıktan sonra dilekçe ile durumunuzu arz ederek bağlı olduğunuz Türk Telekom müdürlüğüne bildirebilirsiniz.

İnternet altyapı sıkıntısı geniş bir bölgeyi kapsıyorsa, aynı anda çok sayıda kişinin başvuru yapması kısa sürede sonuç almanızı sağlar. Altyapıyı bir an önce sorgulayarak çalışmaların geç olmadan yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Türk Telekom altyapı sorgulama işlemini türktelekom.com.tr adresinden yapabilirsiniz. Eğer altyapı varsa sitede yer alan Online İşlemler menüsünden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

baskılı ıslak mendil