Turknet Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turknet altyapı sorgulama işlemleri, turk.net adresinden yapılabilir. Turknet altyapı sorgulama ile bulunduğunuz bölgede Turknet’i kullanıp kullanamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Turknet, 1996 yılından beri faaliyetlerine devam eden bir firmadır.

Turknet, bazı yerlerde kendi altyapısını kullanır. İstanbul, Ankara ve İzmir bu yerlerden birkaçıdır. Türk Telekom altyapısından da yararlanan firma, Türkiye genelinde geniş bir altyapı olanağına sahiptir.

Turknet halen yatırımlarına devam eden bir internet sağlayıcısıdır. Özellikle sunduğu yüksek hızlı seçenekler sayesinde kullanıcıların beğenisini kazanır. Firmanın sağladığı diğer avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Başka operatördeki internetinizi iptal edip Turknet’e geçerseniz cayma bedelinin bir kısmı ödenir.
 • Özellikle Netflix ve Steam bağlantıları çok yüksek hızda gerçekleşir.
 • Speedtest hız sonuçları oldukça yüksektir.
 • Taahhüt ve kota uygulaması yoktur.
 • İstediğiniz zaman iptal ederek başka operatöre geçebilirsiniz.
 • Bir ay içerisinde iade seçeneğiniz vardır.
 • Eğer bir arkadaşınız, Turknet’e sizin referansınızla üye olursa bir aylık ücretsiz kullanım hakkı elde edebilirsiniz.

Turknet Hangi Altyapıyı Kullanıyor?

Turknet’in kullandığı altyapı bölgeye bağlı olarak değişiklik gösterir. Turknet; İstanbul, İzmir ve Ankara’nın da dâhil olduğu bazı bölgelerde kendi altyapıyla hizmet verir. Ancak genel olarak Türk Telekom üzerinden faaliyetlerini sürdürür.

Altyapı sorgulama sonucuna göre ne kadar verimli bir şekilde internet kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Hız noktasında altyapıda kullanılan teknolojinin de etkili olduğu söylenebilir. Altyapı türleri, ADSL ve fiber olarak sınıflandırılır. ADSL altyapısında kullanılan kablolar bakırdır. Fiberde ise fiber optik olarak adlandırılan kablolar kullanılır.

ADSL ve fiberin yanı sıra VDSL olarak adlandırılan sistemden de bahsetmek mümkündür. Bu sistem ADSL’den daha hızlıdır. Ancak aralarında en hızlısı fiber optiktir. Kullanım yoğunluğuna bağlı olarak hızda değişiklikler meydana gelebilir.

TURKNET ALTYAPI VAR MI?

Turknet altyapı var mı yok mu öğrenmek için sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken turk.net adresine giriş yapmaktır. Bu adrese girdiğinizde ana sayfadan sorgulama alanına erişebilirsiniz.

“Altyapı Sorgulama” yazan yere tıkladığınızda karşınıza çıkan ekranda adresinizi girmelisiniz.

“Adres ile Sorgulama” yazan kısımdan il, ilçe, mahalle seçimini yapmalısınız. Ardından cadde-sokak, bina ve daire seçmelisiniz. Adresi hatasız olarak seçmeniz doğru sorgulama yapılabilmesi açısından son derece önemlidir.

Adres sorgulamasını tamamladıktan sonra size alabileceğiniz maksimum hız gösterilir. Bu hız farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Maksimum hız seviyesi, bazen yoğunluğa bağlı olarak da değişir. Yüksek hız elde etmek için modeme yakın bir konumda cihazlarınızı kullanmalısınız. Bunun yanı sıra bağlantının kesilmesine yol açacak durumları da ortadan kaldırmalısınız.

Adresimde Turknet İnternet Altyapısı Yoksa Ne Yapmam Gerekir?

Adresinizde Turknet altyapısı bulunmaması halinde Türk Telekom’a başvuru yapmalısınız. Turknet altyapıyı genellikle Türk Telekom üzerinden sağlar. Bu nedenle altyapının bulunmadığı yerlere gerekli kurulum işlemlerini Türk Telekom yapar. Bunun için Türk Telekom’a bir dilekçeyle başvurmalısınız.

OKU  İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dilekçenizde adresinizi açık bir şekilde belirtmelisiniz. Bu adres için altyapı olmadığını belirterek kurulmasını istemelisiniz. Başvuru sonrası Türk Telekom size konuyla ilgili bilgilendirme yapar. Eğer bölgeyle ilgili bir sorun yoksa gerekli altyapı kısa sürede kurulur.

Altyapı kurulduktan sonra Turknet abonelik işlemlerini gerçekleştirerek interneti kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanım sırasında alacağınız hızı; bağlantının fiber, ADSL ya da VDSL olması belirler. Aynı zamanda kullanım yoğunluğu gibi detaylar da bu noktada etkilidir.

Hız ölçümünü turk.net internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Turknet altyapı sorgulama işleminin yanı sıra hız testini de firmanın sitesinden yapabilirsiniz. Bunun için önce “Kurumsal” ardından “Hız Testi” seçeneğine tıklamalısınız.

“Hız Testi” seçeneğine tıkladığınızda aşağıdaki sayaç karşınıza gelir.

“Testi Başlat” seçeneğine tıkladığınızda mevcut internetinizden ne kadar hız aldığınızı öğrenebilirsiniz.

Turknet Altyapı Kaç Günde Gelir?

Turknet altyapısının kaç günde geleceği tamamen işlemlerin tamamlanma süresine bağlıdır. Başka operatörlerden geçişlerde birtakım işlemlerin tamamlanması gerekir. Bu işlemler şöyle sıralanabilir:

 • Size kurye aracılığıyla belgeler gönderilir.
 • Kurye ile gönderilen belgeleri doldurarak imzalamanız gerekir.
 • Belgeleri imzaladıktan ve doldurduktan sonra kimliğinizi mobil uygulama üzerinden sisteme yüklemelisiniz.
 • Belgeleriniz Turknet yetkilileri tarafından kontrol edilir.
 • Turknet yetkilileri tarafından aranarak onay vermeniz istenir.
 • Eski altyapı sağlayıcınızla gerekli yazışmalar, Turknet tarafından yapılır.
 • Eski internet sağlayıcınız onay verdiğinde Turknet’i kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Eski internet sağlayıcınız varsa size taahhütten cayma faturası gönderir.
 • Fatura tutarının belirli bir miktarının Turknet tarafından ödemesi, indirim olarak yapılır.
 • Süreç hakkında Turknet Müşteri Hizmetleri birimini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Turknet Altyapı Sorgulama Doğru mu?

Turknet altyapı sorgulama doğrudur. Sorgulama sonucuna göre verilen hız değeri, beklenen maksimum performansı yansıtır. Ancak farklı unsurların da hız üzerinden etkili olduğunu unutmamak gerekir.

Özellikle kablolu şekilde bağlantı yaptığınız takdirde yüksek hız alabilirsiniz. Hız üzerinde etkili olan faktörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağlantı için kullanılan cihazlar
 • Modemin bilgisayarla ya da bağlantı sağlamaya çalıştığınız cihazla olan mesafesi
 • Duvar, kapı gibi sinyal kesicilerin sayısının fazla olmazı
 • Paylaşımlı Wi-Fi kullanımı
 • İnternet sitelerinden kaynaklanan yavaşlık

Böyle durumlarda size altyapı sorgulama sırasında vadedilen hızı alamayabilirsiniz. Sorun, görüldüğü üzere her zaman Turknet’ten kaynaklanmaz. Planlı altyapı çalışmaları, bölgesel çalışmalar nedeniyle de yavaşlama, kesinti meydana gelebilir.

Turknet Altyapı Talebi Nasıl Oluşturulur?

Turknet altyapı talebi oluşturmak için Türk Telekom’a başvuru yapmalısınız. Türk Telekom, Türkiye’deki yaygın internet ağını sağladığı için birçok operatör Türk Telekom’un altyapısından yararlanır. Turknet de onlardan biridir. Turknet altyapı talebi de bu nedenle Türk Telekom’a yapılır.

Türk Telekom’a dilekçe ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Dilekçede hangi adres için altyapı istediğinizi belirtmelisiniz. Bu sayede Türk Telekom yetkilileri kısa sürede çalışmalarına başlar ve altyapıyı kurar. Çalışmalardan sonra Turknet üyelik başvurunuzu yapabilirsiniz.

İlk defa internet açtıracağınız için altyapı kurulduktan sonraki süreç kısa sürede tamamlanır. Turknet başvurunuzu yaparak internetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Turknet uygun paket seçenekleri ile de avantajlıdır. Yüksek hızı, avantajlı fiyatlara sunan Turknet ile her zaman bağlantıda kalırsınız.

OKU  Ağız ve Diş Sağlığı Sağlık Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Turknet Altyapısı Nerelerde Var?

Turknet altyapısı bazı şehirlerde mevcuttur. Türk Telekom, Turkcell gibi şirketlerle ara bağlantı sistemi kuran Turknet, kullanıcılarına her zaman kesintisiz bir internet keyfi sunmayı amaçlar. Farklı sağlayıcıların altyapılarından yararlanan Turknet’in 1000 Mbps’ye ulaştığı yerler vardır.

Altyapı olmadığı takdirde Türk Telekom aracılığıyla gerekli işlemler yapılır. Bölgeye göre Turknet’ten alınan hız değişebilir. Aynı zamanda kullanım sırasında ortaya çıkan bazı şartlar da hız üzerinde etkili olabilir. Bulunduğunuz yerde Turknet altyapısı varsa özellikle yüksek hız için tercih edebilirsiniz.

Turknet Hangi Altyapıyı Kullanıyor?

Turknet hem kendisine ait olan hem de Türk Telekom’un altyapısından yararlanarak hizmet verir. Bu hizmetten memnun kalan pek çok kişi vardır. Ancak memnuniyetsizliğe yol açan firma kaynaklı durumlar da ortaya çıkabilir.

Turknet kullanmak için önce altyapı sorgulama ile bulunduğunuz bölgede olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bunun için turk.net adresinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama için adres bilgilerini hatasız bir şekilde girmelisiniz.

Sorgulama sonucuna göre alacağınız hızı öğrenebilirsiniz. En ufak bir sorunda Turknet müşteri hizmetlerine ulaşarak sorunu çözebilirsiniz. Turknet altyapı sorgulama yaparak abonelik kararınızı verebilir ve geçiş işlemlerine başlayabilirsiniz.