UKD Sorgulama Nasıl Yapılır?

UKD sorgulama işlemi, tsf.org.tr adresinden kolay bir şekilde yapılır. UKD’nin anlamı, Ulusal Kuvvet Derecesi olarak ifade edilir. Bu derece lisanslı olarak satranç sporuyla uğraşanların hangi seviyede olduğunu belirler. Farklı karşılaşmalar sonucu elde edilen puanların toplanması ve genel bir hesap yapılması ile UKD’ye ulaşılır.

UKD sorgulama işlemi, TSF internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Söz konusu internet sitesinde UKD Bilgi Sistemi bulunur. Buradan gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Sorgulama sırasında sadece kimlik numaranız yeterlidir. İnternet bağlantısı olan bilgisayar ve akıllı telefon gibi cihazlardan sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulamayı sadece TSF’ye kayıtlı sporcular için yapabilirsiniz.

TSF, Türkiye’de satranç müsabakaların düzenlenmesi ve sporcuların derecelendirilmesi gibi işlerden sorumlu kuruluştur. TSF’nin kuruluşu 1954 yılına dayanır. 1962 yılında ise kuruluş, Uluslararası Satranç Federasyonu olan FIDE’ye üye olmuştur. Federasyon bünyesinde yer alan toplam sporcu sayısı 800 binin üzerindedir.

TSF bünyesinde her yıl farklı lig kategorileri altında farklı müsabakalar düzenlenir. Bu müsabakalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye İş Bankası Satranç Ligi
 • Birinci Lig
 • Türkiye Satranç Şampiyonası
 • Kadınlar Şampiyonası
 • Yıldızlar Şampiyonası
 • Çocuklar Şampiyonası
 • Satranç Kulüpleri Şampiyonası

Bu müsabakaların yanı sıra uluslararası turnuvalar da düzenlenir. Yapılan karşılama sonuçlarına göre ulusal kuvvet dereceleri hesaplanır.

UKD Sorgulama Nedir?

UKD sorgulama işlemi, sporcuların hangi seviyede olduğunu öğrenmek için yapılır. Ulusal Kuvvet Derecesi olarak adlandırılan sistem, satranç sporcuları için seviye ölçen bir sistemdir. Bu sistem kapsamında puanlar maçlardaki galibiyet ve mağlubiyetlere göre belirlenir.

Sistemde puan hesaplama yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sporcunun, kendinden yüksek dereceli olan sporcuya karşı galibiyet kazanması halinde puan artışı daha fazla olur.
 • Sporcunun yenildiği sporcu kendisinden daha düşük seviyede ise puan düşüşü de fazla olur.
 • Satranç Akademisi sitesindeki testlerden Beyaz Piyon’u çözenler 1000 UKD alır.
 • Gümüş At testini çözenler 1100 UKD kazanır.
 • Gümüş Fil testini çözenler 1200 UKD kazanır.

UKD sorgulama işlemi için ilk önce tsf.org.tr adresini ziyaret etmelisiniz. Ardından alt menüde yer alan UKD Bilgi Sistemi yazan yere tıklamalısınız. Dilerseniz doğrudan ukd.tsf.org.tr adresine de giriş yapabilirsiniz.

UKD SORGULAMA İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

UKD sorgulama için ukd.tsf.org.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu adrese girdiğinizde güncel UKD listesini görebilirsiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi UKD listesini açabilirsiniz. Zip formatında olan dosyanın içerisinde Excel belgesi yer alır. Bu belgede tüm sporcuların puan sıralaması yer alır. Listede soyadına göre alfabetik bir sıralama yapılır.

Yukarıdaki sekmelerden en iyi 100 sıralaması yapabilirsiniz. Aynı zamanda illere göre en iyi 100 sporcuyu da görüntüleyebilirsiniz. UKD il listelerine ayrı ayrı da ulaşabilirsiniz.

OKU  Black Friday Alışveriş Stratejileri: Bütçe Dostu Alışveriş Yapma ve İndirimleri En İyi Şekilde Değerlendirme

Puanlama sonuçlarına henüz dâhil edilmemiş turnuvalar da olabilir. Bunun yanı sıra henüz yapılmamış müsabakalar da mevcut olabilir. Bunları ekranın sol kısmında bulunan “Turnuva Durumu” sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.

UKD sorgulama işlemini bireysel olarak da yapma şansınız vardır. Sol kısımda bulunan “UKD Sorgulama” alanına tıklamalısınız. Ardından sadece kimlik numarasını yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Soyada göre de sorgulama yapma olanağınız vardır. Ancak aynı soyadına ve ada sahip çok sayıda kişi olabilir. Bu nedenle kimlik numarasıyla sorgulama yaparak doğru sonuca daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki kısımdan sorgulama yapabilirsiniz. Kimlik numaranızı yazdıktan sonra “Göster” yazan yere tıklamalısınız. Böylece sonuca ulaşabilirsiniz. Elde ettiğiniz UKD sorgulama sonucunda hata olduğunu düşünüyorsanız itiraz başvurunuzu da aynı sayfadan yapabilirsiniz.

Sol kısımda yer alan “İtiraz Bildirim” kısmında yer alan formu doldurarak itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz.

İtiraz bildirim formunda verilen alanları doldurarak itirazını gerçekleştirebilirsiniz. İtirazınız turnuvalar hakkında olabilir. Bunun yanı sıra mükerrer kayıt ve yanlış lisans no için de sorgulama yapabilirsiniz.

TSF Sitesinden UKD Sorgulama Nasıl Yapılır?

TSF sisteminden UKD sorgulama işlemini yapma olanağınız vardır. Sorgulama işlemini hem bireysel hem de toplu olarak yapabilirsiniz. Bireysel sorgulama için sol kısımda bulunan “UKD sorgulama” alanına tıklamalısınız. Bu alana tıkladıktan sonra sporcunun kimlik numarası ile sorgulama yapılabilir.

Sporcunun kimlik numarası bilinmiyorsa soyadı ile de sorgulama yapmak mümkündür. Ancak benzer soyadını taşıyanların bulunması nedeniyle bu şekilde UKD puanını görüntülemek zor olabilir.

Henüz UKD puanınız yoksa gerekli aşamamaları tamamlamamış olabilirsiniz. Bu puanın hesaplanması için en az 7 müsabakaya katılmış olmalısınız. Bunun yanı sıra performansın da 1000 puandan fazla olması gerekir. Bu puanı elde etmek için Satranç Akademisi üzerinde yer alan testler de çözülebilir.

UKD Hesaplama Nasıl Yapılır?

UKD hesaplama işleminde farklı kriterler esas alınır. Bu kriterlerden biri sporcuların UKD puanlarıdır. Örneğin, UKD puanı sizden yüksek birine yenildiğinizde puan kaybınız az olur. Ancak sizden düşük puanlı birine yenildiğinizde puan kaybınız daha fazla olur.

UKD’li sporcular UKD’siz sporcular ile karşılaştığında nasıl hesaplama yapılacağı tabloda belirtilmiştir.

Mevcut PuanGalibiyet UKD DeğişimiMağlubiyet UKD Değişimi
+2400+1-1
2000-2399+1,5-1,5
1600-1999+2-2
1300-1599+2,5-2,5
-1200+3-3

Yıldırım ve Hızlı Satranç müsabakalarında hesaplamaya dâhil edilen turnuvalarda belirli bir sınırlama söz konusudur. Yıldırım ve Hızlı Satranç için hesaplamalara alınanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Şampiyonası
 • İl Birincilikleri. İl Birinciliklerinin belirlenen çerçeve yönergeye uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekir.
 • Federasyon tarafından oluşturulan etkinlik programında bulunanlar

UKD Puanı Düşer mi?

UKD puanında düşüş söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra artış da meydana gelebilir. Bu durum turnuvalarda gösterilen başarıya bağlıdır. Aynı zamanda Satranç Akademisi testleri de bu noktada etkilidir.

OKU  Hakem Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

UKD puanları her ay yeniden yayınlanır. Böylece güncel puanları görmek mümkün hale gelir. UKD sorgulama sonuçlarında bazen hata almanız söz konusu olabilir. Örneğin, veri tabanındaki bilgilerde eksiklik varsa “Lisans T.C. kimlik no eksik” uyarısı çıkabilir. Bunun yanı sıra ad-soyad, kulüp, doğum tarihi ve vize tarihi gibi bilgilerde de yanlışlık olabilir. Bu nedenle puanlar da hatalı hesaplanabilir.

Bir diğer durum da puanın eksik hesaplanmasıdır. Bu durumun nedeni henüz bazı turnuvaların puanlamaya dâhil edilmemesidir. Beklemede olan turnuvalara ilişkin bilgilere Türkiye Satranç Federasyonu internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

UKD Puanı Ne İşe Yarar?

UKD puanı, Ulusal Kuvvet Derecesi olarak adlandırılır. Bu kuvvet derecesi sporcuların müsabaka ve Satranç Akademisi sonuçlarına göre başarısını belirler. Buna göre sporcunun il ve Türkiye derecesi belirlenir.

UKD puanı hesaplaması için belirli bir karşılaşma sayısına ve puan seviyesine ihtiyaç vardır. Bunun için önce sporcunun en az 7 maça çıkması gerekir. Bu maçlardan alınan puanların en az 1000 olması gerekir. Puan artırmak için Satranç Akademisi’nde yer alan testleri de çözebilirsiniz.

UKD Neye Göre Belirlenir?

UKD’nin belirlenmesi için müsabakalardan alınan puanlar dikkate alınır. Bu puanların yanı sıra Satranç Akademisi testleri de puanlama sisteminde etkilidir. UKD puanlarının hesaplanması için sporcunun en az 7 müsabakada yarışması gerekir. Öte yandan puanın da 1000’i geçmesi gerekir.

UKD derecesi müsabakalarda karşılaşılan sporculara göre de farklılık gösterir. Galibiyet eğer yüksek puanlı bir oyuncuya karşı kazanılırsa yüksek puan elde edilir. Düşük puanlı sporcuya yenilmek de puanın daha fazla düşmesine sebebiyet verir. UKD sorgulama ile toplam derecenizi kolayca öğrenebilirsiniz.

baskılı ıslak mendil