Vakıfbank ATM Döviz Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde neredeyse her döviz yatırımcısı haklı olarak Vakıfbank ATM döviz yapma işleminin nasıl yapıldığını merak etmektedirler. Bunlar ticaret yapan kurumsal oluşumlar olabileceği gibi, dövizle iş yapan “freelance” çalışanlar ya da sadece birikimini döviz ile değerlendirmek isteyen bireysel yatırımcılar da olabilmektedir. Teknolojinin son 50 yıl içerisinde yapmış olduğu sıçrama sayesinde artık pek çok işlemi banka şubelerinde yapmaya ihtiyaç duymuyor oluşumuz, beraberinde döviz işlemlerimizi de ATM cihazları aracılığı ile yapma olanağını getirdi.

Ülkemizde belirli limitler dahilinde Vakıfbank ATM cihazları ile döviz işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey döviz uyumlu bir ATM cihazı bulmak olacaktır. Bulduğunuz uyumlu ATM cihazı ile rahatlıkla Vakıfbank ATM döviz yatırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu da Vakıfbank internet sitesi aracılığı ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

İşlemler Nasıl Gerçekleştirilir?

Ülkemizde bulunan döviz uyumlu Vakıfbank ATM cihazları ile, Vakıfbank ATM döviz yatırma işlemi de dahil olmak üzere, pek çok döviz işlemi yapmanız mümkündür. Bunlardan ilki döviz yatırmanızdır. Döviz yatırmanın iki türü bulunmaktadır; kendi hesabınıza ya da başkasının hesabına döviz yatırmak. Bu işlemler kartlı ya da kartsız gerçekleştirilebilmektedir. Kartı işlem yapacağınız takdirde halihazırda bir döviz hesabınızın bulunması gerekmektedir. Böylece döviz hesabınızda bulunan parayı başka bir hesaba gönderebilir ya da döviz hesabınıza ATM para haznesine yerleştireceğiniz nakit dövizi yatırabilirsiniz.

Kartsız işlem yapmanız durumunda ise, kendi hesabınıza döviz yatırırken yine aktif bir döviz hesabına ihtiyacınız vardır. Başkasının hesabına kartsız gönderim yapmanız durumunda da karşıdaki kişinin aktif bir döviz hesabı bulunması gerekmektedir. Başkasının hesabına Vakıfbank ATM döviz yatırma ile döviz gönderirken asıl önemli nokta karşıdaki kişinin IBAN numarasını bilmenizdir. IBAN numarası olmadan herhangi bir gönderim yapmanız maalesef ki mümkün değildir.

Özellikle turistler için önemli olan bir diğer husus ise, yurtdışında bulunan bir banka hesabınıza Vakıfbank’a ait bir ATM cihazı ile erişebiliyor olmanızdır. Bunu yaparken bankanızın Vakıfbank ile uyumlu olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bunu öğrenmek için kendi bankanızın ya da Vakıfbank’ın müşteri hizmetlerini arayabileceğiniz gibi, yine aynı şekilde iki bankanın da internet sitesini ya da sitede bulunan E- mail adresini kullanabilirsiniz. Bankanızın anlaşmalı olmaması durumunda, anlaşmalı bankalara nazaran daha yüksek olan bir işlem ücreti ile karşılaşmanız olasıdır. Bu ücret bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Vakıfbank
Vakıfbank

Ne Kadar Döviz Çekebilirim?

Her bankada olduğu gibi, Vakıfbank da Vakıfbank ATM döviz yatırma işlemini belli limitler dahilinde gerçekleştirir. Bunun temel sebebi ise bankamatiklerde genel olarak kısıtlı miktarda döviz bulunmasıdır. Banka müşterilerinin neredeyse tamamına yakınının Türk lirası ile işlem yapması, bankaların bankamatiklere daha az döviz ve daha çok Türk lirası yerleştirmesine yol açmaktadır. Bu limit her banka için farklı olabileceği gibi, birçok bankada bu durum net değildir. İşlemin türüne ve amacına göre değişkenlik gösteren bu limit konusunda Vakıfbank, piyasadaki en net bankalardan biri olarak görülmektedir.

OKU  Krediyle Alınan Konutun Satışı

Banka tarafından belirlenen limitten daha fazla döviz ile işlem yapmaya ihtiyacınız varsa bunun için bir Vakıfbank şubesine gitmeye ihtiyacınız vardır. Özellikle büyük miktarlarda döviz işi yapan ithalatçı ya da ihracatçı kuruluşlar genelde yüklü miktarlarda döviz çekmeye ihtiyaç duydukları için Vakıfbank ATM döviz yatırma ya da çekme işlemleri yerine, bu işlemleri şubede yapmayı tercih etmektedir. Öte yandan, yazılımcılar gibi dünyanın her yerine tek bir yerden iş üretebilen iş grupları genellikle döviz olarak ödeme alır ve onlar da böyle işlemler için şubeye gitme ihtiyacı duyar.

Online Bankacılık ve Döviz İşlemleri

Vakıfbank ATM döviz yatırma gibi işlemleri, doğrudan nakit para ile işlem yapmayacağınız durumlarda Vakıfbank mobil uygulaması üzerinden de gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunu yapmak için öncelikle Vakıfbank mobil hesabınızı telefonunuza kurmanız ve hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Uygulama üzerinden anlık döviz kurlarını takip edebileceğiniz gibi, hesaplarınız arasında döviz transferi yapabilir ve bu dövizi başka hesaplara da gönderebilirsiniz.

Ayrıca, ülkemizde bulunan bankamatikler genel olarak sadece dolar ve euro gibi dövizlerle işlem yaptığından dolayı başka para cinslerinde işlem yapmanız pek mümkün değildir. Buna karşın, bunun gibi işlemlerinizi de mobil uygulama ile gerçekleştirebilirsiniz.

baskılı ıslak mendil