Yapı Kredi ATM Döviz Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok kişi Yapı Kredi ATM döviz yatırma işlemlerinin nasıl yapılacağını merak ediyor. Bu insanların büyük çoğunluğu ise işlerini döviz halleden insanlarken, kimisi de dövizi sadece bir yatırım aracı olarak kullanmakta. Döviz ile işi olan insanlar genel olarak ithalatçı ya ihracatçı konumunda olanlardır. Ülkemizde bulunan bazı kuruluşlar da sadece döviz ile ödeme kabul edebilir. Bu nedenle kişiler bu şirketlerden alışveriş yapacağı zaman dövize ihtiyaç duyar.

İnsanların Yapı Kredi ATM döviz yatırma işlemlerine ihtiyaç duymasının başka bir sebebi de bir kuruluştan ziyade, bireysel olarak döviz ile iş yapmalarıdır. Buna örnek olarak yazılımcılar verilebilir. Yazılımcılar, tek bir yerden tüm dünyaya iş üreten meslek gruplarındandır. Ödemelerini yurt dışından aldıkları için, genel olarak döviz olarak gelir elde etmektedirler. Bu gruba dahil olan başka bir grup da günümüzde popülerleşen online yayıncılardır. Online yayıncılık platformları genellikle yurtdışı merkezlidir ve ödemelerini döviz cinsinden yapar.

Döviz Yatırma ve Çekme Limiti Nedir?

Ülkemizde pek çok banka ATM cihazları ile döviz yatırma ve çekme işlemleri konusunda net değilken, Yapı Kredi Bankası bu konuda net olan nadir bankalar arasındadır. Bu limit, duruma ve işlem amacına göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak Yapı Kredi Bankası, müşterilerine tek seferde toplam 15.000 dolar Yapı Kredi ATM döviz yatırma ya da çekme imkânı sağlar. Bu limitin dışına çıkmanın yolu ise size en yakın olan Yapı Kredi şubesine başvurmanızdır. Bu durumda daha farklı limitlerle ihtiyaç duyduğunuz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunların haricinde, eğer ki şirketiniz için döviz yatırma, çekme ya da bozdurma işlemi yapmak isterseniz bu limit doğal olarak değişmektedir. Döviz ile ticaret yapan şirketlerin ihtiyaç duyabileceği döviz miktarının daha fazla olması bunun en büyük sebebidir.

Limitler hakkında bilinmesi gereken bir diğer husus ise hesabınızın yurtdışında bulunan bir bankadan olma durumunda limitin değiştiğidir. Yapı Kredi için, yurtdışı kaynaklı bir banka hesabı ile Yapı Kredi ATM döviz yatırma işlemi limiti en fazla 1.000 dolar olarak belirlenmiştir.

yapi kredi
yapı kredi

Yurtdışında Bulunan Bir Bankada Hesap Sahibi Olmak

Yukarıda da bahsedildiği üzere, yurtdışında bulunan bir bankada hesabınız varsa ihtiyaç duyduğunuz işlemleri bir Yapı Kredi ATM cihazı ile gerçekleştirebilirsiniz. Modern çağın en büyük getirilerinden olan sermayenin serbest dolaşımı kavramı sayesinde ve teknolojinin artık birkaç tıkla anlık olarak dünyanın bir ucuna erişmeyi sağlayacak kadar gelişmiş olması bunu mümkün kılmıştır.

Burada unutulmaması gereken husus ise, hesabınızın bulunduğu bankanın mutlaka Yapı Kredi ile anlaşmalı olan bir banka olmasıdır. Her ne kadar anlaşmalı olmayan bir bankada bulunan hesabınızla da kimi durumlarda işlem yapmanız mümkünken, böyle bir durumda hesabınızın bulunduğu bankaya göre yüklü miktarlarda işlem ücretleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunu önlemek için mutlaka bankanızın Yapı Kredi ile anlaşmalı olup olmadığını kontrol edin. Yukarıda da bahsedildiği gibi, başka ülkelerde bulunan banka hesaplarınızla en fazla 1.000 dolara kadar olan Yapı Kredi ATM döviz yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

OKU  Eski Tarihli Altın İle Yeni Tarihli Altın Farkı Nedir?

Ülkemizde başka ülkede bulunan bankalarda olan hesaplarla ülkemizdeki ATM cihazlarında işlem yapılmasına izin verilmesinin en büyük nedeni turizmdir. Özellikle turistik bölgelerde bu tür işlemlere izin veren ATM cihazları bulmak mümkündür. Ülkemize gelen turistlerin kendi paralarına erişmesi ne kadar kolay olursa ülkemizde o kadar rahat harcama yapabilecek, dövizlerini ekonomimize kazandırabilirler.

Dikkat Edilmesi Önemli Olan Hususlar

Yapı Kredi ATM döviz yatırma işlemi yaparken dikkatli olunması gereken pek çok husus bulunmaktadır. Günümüzde, tüm dünyada artık bankamatik hırsızları çok önemli bir sorun haline gelmiştir. Bankamatikler, sistem olarak çok güvenli cihazlar olsa da kimi zaman çeşitli sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Öncelikle, dövizle işlem yaparken diğer işlemlerde de olması gerektiği gibi kimsenin işlem sırasında size çok yaklaşmadığından emin olun. Eğer ki gereğinden fazla yaklaşan birini fark ederseniz sakince uyarmayı deneyin. Uyarılarınıza uymamaları durumunda işleminizi iptal edin ve başka bir ATM ile işleminizi gerçekleştirmeye çalışın. Gerekli durumlarda güvenlik güçleri ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Diğer bir husus ise hırsızların ATM cihazlarına yerleştirebileceği çeşitli cihazlardır. Buradaki amaçları ise genelde sizin bilgilerinizi kopyalamaktır.